China post ordinary small packet plus nasıl takip edilir?

Çin üzerinden yaptığınız online alışverişlerde en çok kullanılan kargo türlerinden biri china post ordinary small packet plus yöntemidir. Bu yöntem özellikle aliexpress.com sitesi üzerinden yapılan 10$ altı satışlarda fazlasıyla kullanılır. Üstelik ücretsiz olmasından dolayı satılan ürünlerin tamamında bu kargo seçeneği vardır.

China post ordinary small packet plus gönderi yöntemi Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi posta şirketi olan China Post tarafından verilen bir hizmettir. Çin devleti ülke içerisinde üretilen ürünlerin tüm dünyaya satılabilmesi için yurt dışına ihraç yapan tüm firmalara bu kargo şeklini ücretsiz olarak kullanmaları hakkını vermiştir.

China post ordinary small packet plus kargo ücreti nedir?

En çok aliexpress üzerinden yapılan düşük fiyatlı alışverişlerde standart gönderim seçeneği olarak çıkar.Herhangi bir ücreti bulunmamaktadır. Bununla birlikte bazı durumlarda ”Aliexpress Standart Shipping” olarak da geçmektedir. Bu şekilde belirtilen gönderilerin çoğu yine china post ordinary small packet plus ile gönderilmektedir.

China post ordinary small packet plus ile gönderilen siparişlerin tamamı takipsiz olarak gönderilir. Yani bu firma ile gönderilen kargoların tamamı takip numarası olmadan dağıtılır. Dolayısı ile siz teslim alana kadar siparişinizin nerede olduğunu uzun süre boyunca göremezsiniz.

Kargo takibi nasıl yapılır?

China post ordinary small packet plus ile gönderilen eşyaların Çin içerisinden Türkiye gümrük sınırlarına olana kadarki kısmı vermiş oldukları takip numarası ile takip edilebilmektedir. Ancak Türkiye gümrüğüne girdikten sonra bu takip numarası ile herhangi bir bilgiyi PTT üzerinden ya da China Post üzerinden alamazsınız.

Bunun en büyük nedeni Çin’den yola çıkan gönderinin batch number adı verilen bir numara ile gönderilmesidir. Bu gönderi numarası China Post takip sistemi üzerinde takip edilebiliyor ancak PTT üzerinden takip edilememektedir.

China post ordinary small packet plus ile gönderilen siparilerinizin Türkiye sınırlarına gelene kadarki durumunu görmek için aşağıdaki link içerisinde bulunan adresten sorgulama yapabilirsiniz.

China Post Ordinary Small Packet Plus takibi için tıklayınız.

Kargo takibi için açılan sayfada ”TRACK” yere 11 haneden oluşan takip numaranızı girip ”TRACK” butonuna basmanızın ardından takip işlemini yapabilirsiniz. Bununla beraber bu şekilde gönderilen kargolarınızı Aliexpress sitesinin yeni kargo sistemi olan ”Cainiao’ üzerinden de yapabilirsiniz. ”Cainiao” üzerinden kargo takibi yapmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Cainiao üzerinden kargo takibi yapmak için tıklayınız.

Gönderim ne kadar sürede gelir?

China post ordinary small packet plus ile gönderilen siparişler 15-45 iş günü gibi çok geniş bir aralıkta teslim edilir. Bu süre içerisinde 5 gün siparişinizin hazırlanma sürecini kapsar bundan dolayı bazı durumlarda bir aydan fazla bekleyebilirsiniz.

Kargom gelmedi, ne yapmalıyım?

China post ordinary small packet plus ile gönderilen eşyalar en çok kaybolan gönderileri oluşuturur. Takip numarası olmadığı için siparişinizi en son hangi aşamaya geldiği ya da ne kadar süresinin kaldığını bilemezsiniz. Dolayısı ile size ulaşmayan siparişler için yapabileceğiniz tek şey satıcıya bunu bildirmek ve dispute açmaktır. Tabi satıcının bu problemin sizin ve PTT arasında olduğunu belirterek dispute işlemini kabul etmeme hakkı bulunuyor ancak kötü feedback almamak için bu seçeneği çoğu zaman kullanmamaktadırlar.

China post ordinary small packet plus ile gönderilen siparişleriniz PTT görevlisi tarafından size teslim edilir. Bazı durumlarda siz evde olmadığınızda ise PTT görevlisi siparişinizi posta kutusuna ya da kapı önüne de bırakabilmektedir. Bu yüzden evde olmadığınızda buraları da kontrol etmeniz gerekir.

Biz böyle durumların yaşanmaması için China Post Registered Air Mail ismi ile belirtilen kargo yönteminin kullanılmasını önermekteyiz. Bu yöntem genellikle 1-3$ arası eksta ücret ödenerek seçilebilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.