China post registered air mail kargo takibi nasıl yapılır?

China post registered air mail aliexpress.com gibi uzak doğu kökenli özellikle çin üzerinden faaliyette bulunan online alışveriş sitelerinin kullanmış olduğu bir kargo dağıtım şeklidir.

Çin’in resmi kargo firması olan China Post tarafından bu hizmet verilmektedir. China post registered air mail ile gönderilen kargolarınız genellikle ücretsiz olarak gönderilir. Bazı durumlarda ise satıcılar bu hizmeti 1 ya da 2 dolar karşılığında vermektedirler.

Önemli Not : Çin üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerden china post ordibary small packet plus kesinlikle kullanmamanızı, bu dağıtım şekli yerine kesinlikle china post registered air mail kullanmanızı öneriyoruz. Bunun en büyük nedeni china post ordibary small packet plus ile gönderilen kargolarınızı sadece çin içerisinde takip edebiliyorsunuz. Siparişiniz Türkiye sınırları içerisine girdiği andan itibaret elinizde takip edebileceğiniz bir takip numarası bulunmuyor. Verilen takip numarası PTT sistemi ile uyumlu değildir. Çünkü china post ordibary small packet plus ile gönderilen siparişler parti numarası ile gelmekte ve PTT tarafından takipsiz kargo olarak nitelendirilmektedir.

Kargomu nasıl takip edebilirim?

China post registered air mail ile gönderilen siparişleriniz takip numarası, tracking number ya da shipping number diye tabir edilen bir numara ile gönderilir. Bu numara ile siparişinizi hem Çin içerisinde hem de Türkiye içerisinde takip edebilirsiniz.

Siparişinizin takip sistemi iki aşamalı olmaktadır. Bunlar ilk olarak Çin içerisinden Türkiye sınırlarına kadar olan kısmı, ikinci kısım ise Türkiye içerisinde olan kısımdır.

1-) Kargonuzu sipariş esnasından Türkiye sınırlarına kadar olan zaman süresi içinde aşağıdaki link üzerinden takip edebilirsiniz.

http://track-chinapost.com/

2-) Kargonuz Türkiye sınırlarına girdikten sonra tüm işlemleri PTT tarafından yapılır, bu nedenle PTT takip sistemi üzerinden takip etmeniz gereklidir. Bunun için aşağıdaki link üzerinden PTT takip sistemine gidebilirsiniz.

http://gonderitakip.ptt.gov.tr/

  • Yukarıdaki china post üzerinden kargolarınızı takip edebileceğiniz gibi aşağıda belirmiş olduğumuz 17track sitesi üzerinden de tüm kargolarınızı takip edebilirsiniz. 17track sistemi üzerinden china post registered air mail ile gönderilen kargolarınızın takibini de yapabilirsiniz.

http://www.17track.net/tr

Kargom ne kadar sürede teslim edilir?

Siparişiniz yola çıktıktan sonra ise 15-30 iş günü gibi bir sürede teslim edilir. Bu sürenin uzun sğürmesinin bir çok nedeni vardır. Siparişiniz eğer Çin içerisinden yola çıkacaksa ortalama 5 iş günü süren bir işlemden geçer. Bu süre bazen bir gün bazen ise araya hafta sonunun da girmesi ile 7 güne çıkmaktadır.  Bu işlemin ardından Çin içerisinde ihracat işlemleri yapılır ve siparişiniz yola çıkar. Türkiye içerisinde de tekrar gümrükleme işlemine tabi olur. Tabi PTT tarafından yapılan bu işlemler de ortalama 7 gün sürmektedir. Bundan dolayı china post registered air mail ile gönderilen gönderileriniz 15-30 iş günü arasında hatta bazı durumlarda bu sürenin de üzerinde bir zaman da teslim edilir.

Kargom teslim edilmedi, ne yapmalıyım?

Siparişinizin teslime silmemesi gibi durumlarda kesinlikle bunu iyi takip etmenizi öneriyoruz. Aliexpress gibi sitelerde genellikle 45-60 gün gibi bir sürede para iade garantisi verilmektedir. şayet siparişiniz teslim edilmedi ise bunu satıcıya bildirmelisiniz.

Eğer siparişiniz PTT kayıtlarına girdi ancak size ulaşmadı ise takip numaranız ile PTT şubesine gidip sorgulama yapabilir ve dilekçe yazarak siparişinizin araştırılmasını isteyebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.