Çin’den online alışveriş siteleri nelerdir?

Çin dünyanın en büyük ülkesi olmasının yanında en fazla ihracat yapan 3 ülke arasındandır. Bunun en büyük nedeni devasa insan gücü ve üretim kapasitesidir. Hal böyle olunca çin içerisindeki herkes bir şekilde ürünlerini dışarı satmaya çalışıyor.

Çin içerisinde yüzlerce farklı online alışveriş sitesi vardır. üstelik bunları tamamı en küçük toplu iğneyi bili ücretsiz şekilde göndermektedir. Durum böyle olunca eğer acil bir ihtiyacınız yoksa internetten çin üzerinden online alışveriş yapmak en avantajlı seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda bazı çinli alışveriş sitelerini sıraladık. Bu siteler en büyük alışveriş siteleridir

Yurtdışından yapılan online alışverişlerde ülkeye posta yolu ile getirebileceğiniz eşyalar hakkına sınırlamalar vardır. 75€ altında ticari değeri olan eşyalar gümrükte takılmaz ancak 75€ ve üzerindeki eşyalar gümrükte takılır. Gümrükte takılan 75€ ve üzeri eşyaları almak için eğer eşya avrupa birliği ülkelerinden geliyor ise %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi çıkartılır.

Aliexpress

Aliexpress sitesi sadece çinin en büyük alışveriş sitesi olarak kalmayıp neredeyse dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biridir. DÜnya üzerinden aklınıza gelebilecek olan bir çok ürün burada muadilleri ve yan sanayileri dahil olmak üzere burada üretilir ve satılır.

Aliexpress sitesini ülkemizde bulunan N11 sitesi ile fazlasıyla benzetebiliriz. N11 sitesinde olduğu gibi aliexpress sitesinde de binlerce farklı satıcı kendi üretmiş oldukları ürünleri satarlar. Yani burada  bulunan ürünlerin hiç biri aliexpress tarafından üretilmemiştir. Aliexpress binlerce farklı satıcının üretmiş olduğu ürünleri bir arada pazarlayan ve dünyaya açılmalarını sağlayan dev bir platformdur.

Aliexpress üzerinden güvenle alışveriş yapabilmeniz için bir kaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir.  Bunlar;

  • Güvenilir satıcılar ile çalışın. Aliexpress sitesinde satıcı puanlama sistemi vardır. Eğer bir sipariş verdiyseniz ürününüzü teslim aldıktan sonra geri bildirim bırakma hakkınız vardır. Memnun olmayan ya da mağdur olan kişiler bu seçeneği kullanarak satıcı hakkında geri bildirim yaparlar. Oluşan geri bildirimler satıcı güvenilirliği açısından değerlendirilir ve satıcı puanı değişir. Puanı yüksek olan satıcılar daha güvenilir satıcılardır. Puanı düşük olan satıcılar ise sıkıntılı satıcılardır.
  • Daha önce ürün satmamış birinden ürün almayın. Bu seçenek biraz tartışmalı olsa da konunuz uzmanları böyle davranmanızı önermektedir. Bunun en büyük nedeni hiç satış yapmamış olan satıcının güvenilirliği konusunda kimsenin bir fikrinin olmamasıdır. Eğer böyle bir durumda bulunursanız araştırmaya devam etmelisiniz. Aliexpres üzerinde o kadar çok satıcı vardır ki büyük ihtimalle aynı ürünü aynı fiyata bulabilirsiniz.
  • Yan sanayi ve çakma ürün olayına dikkat. İşin içinde çinliler varsa daima dikkatli olmak gerekir.  Burada satılan her orijinal ürünün yan sanayi ya da replika adı verilen çok düşük kalitede türevleri vardır. Neredeyse her satıcı ürünlerinin orijinal olduğunu söylemektedir. Ancak kesinlikle buna inanmayın. Geri bildirimleri okuyun ve satıcıdan satmış olduğu ürünün orijinal olduğunu ispatlamasını isteyin. Örneğin orijinal saat satan bir satıcıdan orijinal sertifikası isteyebilirsiniz.
  • Aliexpress üzerinde satılan her ürün ücretsiz kargo seçeneğine sahiptir ancak ücretsiz gönderiler çok uzun sürede gelmekte ve takip numarası verilmeyen ürünler kaybolabilmektedir. Alixpress sitesi China Post ile çalışır. China Post firmasının belli başlı iki kargo seçeneği genellikle sunulur. Bunlar genelde düşük fiyatlı ürünlerin bedava gönderimind ekullanılan china post ordinary small packet plus ve china post registered air maildir. China post ordinary small packet plus ile gönderilen gönderiler takip numarası olmadan gönderilir. Dolayısı ile siparişinizin nerede olduğunu, gümrük işlemleri ya da ne kadar süresi kaldığı gibi bilgilere ulaşamazsınız. Eğer ücretsiz sunulmadıysa bile 1-2$ ücret karşılığı china post registered air mail kullanmanızı öneriyoruz. Böyle gelen kargolar takip numarası verilerek gönderildiği için daha güvenilir bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Banggood

Banggood sitesite ülkemizde en çok kullanılan güvenilir çin alışveriş sitelerinden biridir. Hepsi burada gibi bir site olan bangood sitesinde satılan ürünlerin tamamı banggood bünyesinde bulunan ürünlerdir. Çeşit olarak da çok fazla içeriğe sahip olan banggood sitesinde gönderiler ücretsiz yapılmaktadır. China post ile çalışan banggood sitesi tıpkı aliexpress gibi gönderilerinizi hem takipli hem de takipsiz göndermektedir. Takipli gönderiler için 1.5$ ekstra ücret ödemeniz gerekir. Dilerseniz DHL, UPS ya da TNT gibi kargo firmalarını da ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.

Banggood sitesi üzerinden yaptığınız alışverişlerde puan kazanırsınız. Ayrıca almış olduğunuz ürün için geri bildirim bıraktığınızda, fotoğraf ve video yükleyip ürün hakkındaki görüşlerinizi belirtmeniz durumunda da puan kazanabilirsiniz. Bu kazanmış olduğunuz puanları promosyon koduna dönüştürük alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Gearbest

Bir dönem son derece kaliteli olan gearbest sitesi son zamanlarda çok fazla problem oluşturmaya başladır. Banggood sitesi ile aynı şekilde çalışan ve aynı içeriğe sahip olan gearbest gönderileri de china post ile yapmaktadır. Şu sıralar gearbest üzerinden alışveriş yapılmasını önermiyoruz. Bu siteden alışveriş yapmadan önce benzer siteleri araştırmanız ve bu sitelerden alışveriş yapmanızı önermekteyiz. Gearbes sitesinde de puanlama sistemi ile puan kazanarak indirimler ve promosyon ürünler kazanma ihtimaliniz vardır.

Dealextreme

Dealextreme ya da daha çok bilinen adı ile dx sitesi aklınıza gelecek bir çok ürünün bulunduğu sitelerden biridir Özellikle yedek parça ve  sarf malzeme anlamında çok geniş bir içeriğe sahip olan bu sitede bazen 1$ altı müthiş ürünler bulabilirsiniz. Dealextreme sitesi de ücretsiz kargo seçeneği sunmaktadır.

Hobbyking

RC model ve hobi malzemeleri açısından en çok kullanılan ve en güvenilir alışveriş sitelerinden biridir. Bu siteden neredeyse tüm RC modelleri ve parçalarını bulabilirsiniz. Son derece güvenilir ve uygun alışveriş sitelerinden biridir. Ayrıca dönem dönem yapmış oldukları indirimler ile çok avantajlı fiyatlarla karşılaşabileceğiniz bir adrestir.

Focalprice

Focalprice sitesi diğer sitelerin aksine Hong Kong merkezli kurulmuş bir alışveriş sitesidir. Burada da bir çok ürünü bulabilirsiniz. Satmış olduğu ürün envanteri dealextrem ile birbirine benzerdir ancak burada biraz daha az çeşit bulunmaktadır. Ücretsiz kargo seçeneğinin sunulduğu focalprice sitesinden yaptığınız alışverişlerde siparişleriniz hong kong post ile gönderilir.

Lightinthebox

Lightinthebox sitesi diğer tüm sitelerin aksine özellikle kılık, kıyafet envanteri çok geniş olan sitelerden biridir. Özellikle düğün ve nişan kıyafetleri, gelinlik, abiye gibi ürünler açısında sık sık ziyaret edilir. Burada satılan ürünleri almadan önce bedeni konusunda iyi düşünmelisiniz. Beden tercihleri bizim standartlarımızın altında kalıyor. Yani buradan alacağınız M beden bir t-shirt site küçük gelebilir. M giyiyorsanız L almanız tavsiye edilir. Bu durum gelinlik, abiye ve diğer gece kıyafetleri için de geçerlidir.

Evebuying

Satmış olduğu ürünler bakımından banggood ve gearbest sitelerine göre daha az çeşide sahip bir sitedir. Buradan da ücretsiz kargo seçeneği ile siparişleriniz gönderilmektedir.

Tinydeal

Tinydeal sitesi sahip olduğu içerik açısında çok zengin değildir ancak burada diğer sitelerden bulamadığınız bazı ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca toplu alım yapacaksanız burası ile iletişime geçtiğinizde indirim de alabilirsiniz. Hali hazırda internetten araştırdığınızda tinydeal sitesine ait bir çok indirim ve promosyon kodu bulabilirsiniz. Gönderileri china post ile yapan tinydeal üzerinden yaptığınız alışverişlerin büyük çoğunluğu ücretsiz kargo seçeneği sunar.

Sammydress

Sammydress sitesi de kılık, kıyafet, aksesuar, çanta, makyaj malzemesi  ve takı gibi ürünlerin satıldığı çin merkezli büyük alışveriş sitelerinden biridir. Tüm ürünlerde ücretsiz kargo seçeneği yoktur ancak ürünlerin belli bir fiyatın üstünde olması durumunda ücretsiz kargo seçeneği sunmaktadır. Buradan yapacağınız alışverişlerde tıpkı lightinthebox sitesinde olduğu gibi beden konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Sammydress sitesi de puanlama sistemine sahip sitelerden biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.