Doğru Saat Kayışı Nasıl Seçilir?

Saatler bir erkeğin kullanacağı en temel aksesuarlar olmakla birlikte bir çok insan için olmazsa olmaz aksesuarlardan biridir. İşlevlerini akıllı telefonlar çıktıklarından beri iyice kaybetmiş olsalar da şık bir görünüme sahip olmak isteyen herkes kendisi için en uygun saati seçmektedir.

Saatler gövde ve kayış kısmı olarak iki kısımdan oluşur. Kaliteleri çoğunlukla gövde kısmında kullanılan mekanizma ve özelliklere göre değişse de kayış kısımlarında kullanılan malzemeye göre kullanım amaçları değişmektedir.

Örneğin günlük kullanımlar ve spor esnasında kullanabileceğiniz en uygun saat kayışı kauçuk olmakla birlikte iş toplantıları ya da davetlerde metal kayışlı saatler kullanılması sizi daha şık yapar.

Tabi günümüzde bir çok saat modeli çeşitli şekillerde kayışlar kullanmaktadır. Üstelik bir sürü para vermiş olduğunuz kaliteli saatlerin de yıllarca kullanımdan sonra kayışlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Tabi bazen zevleriniz de değişebilir ve saat kayışını değiştirerek yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Biz burada kumaş, deri, kauçuk ve metal saat kayışlarının artıları ve eksi yönlerini inceledik. Ancak unutmayın ki saat bileğinize ve sizin tarzınıza uygun olduktan sonra hangi tarzı nasıl bir ortamda kullandığınız belli kurallarla kesinleştirilemez. Bu yüzden aşağıdaki önerilerimizi kendi tarzınız ile kıyaslayarak saat kayışını seçiniz.

Kumaş

Artıları : Rahat, günlük kullanıma uygun, yıkanabilir, değiştirilmesi kolaydır.

Eksileri: Nispeten kısa ömrü vardır, sürekli olarak kıyafetleriniz ile saatinizin renginin bir birine uyumlu olması gerektiğini düşünmenize neden olabilir.

Deri

Artıları : Klasik, resmi, zarif, güvenli ve güzel kokuludur.

Eksileri : Eğer terlemeye yatkınsanız, deri su çektiğinden dolayı güzel kokuus gider ve zamanla kötü bir koku oluşur.

Metal

Artıları : Dayanıklı, resmi, parlak, bazen mühendislik açısından ilginçtir ve ilgi çeker.

Eksileri : Kol tüylerini bazen çeker ve ağırdır.

Kauçuk

Artıları : Rahat, günlük kullanıma uygun, yıkanabilir (biraz sabun ve su ile), su geçirmez.

Eksileri : Resmi ortamlarda uyumlu değildir.

Kaynak : http://www.popularmechanics.com/technology/a14136/how-to-choose-a-watch-strap-pm-wristwatch-guide/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.