Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Web’deki en büyük gözlük seçimlerinden birine, süper bilgili bir personele ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak uzman rehberlerine sahibiz.

İster inanın ister inanmayın, Seattle’daki insanlar ülkenin herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla güneş gözlüğü satın alırlar. Güneş gözlüklerini her defasında birkaç ay çıkarmanız gerektiğinde, geçen yıl onları nereye sakladığınızı genellikle unutuyorsunuz. Bununla birlikte, yüz, stil ve duygusal gereksinimleriniz için doğru çifti bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu satın alma rehberi, sizin için doğru güneş gözlüğü çifti bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

UV KORUMASI 

Müthiş bir moda aksesuarı olmanın yanında, güneş gözlüğü sizi ultraviyole ışınlardan korumakta, parlak koşullarda optik netliği arttırırken gözlerinize zarar verme riskini de azaltmaktadır.

Güneş gözlüğü, kar sporları, su sporları ve parlak havalarda sürüş gibi etkinlikler sırasında yüksek düzeyde Ultraviyole (UV) ışığa maruz kalan insanlar için çok önemlidir. Güneş gözlüğü satın alırken bakmanız gereken en önemli şeylerden biri% 100 ultraviyole (UV) koruma özelliğidir. Güneş 93 milyon mil uzakta olsa da, ultraviyole (UV) ışınları katarakt, maküler dejenerasyon ve kanser de dahil olmak üzere göz büyümelerine neden olabilecek bir faktör olabilir.

Maruz kalacağınız 2 çeşit UV ışığı vardır: 

UVB Işınları
UVB aşırı yoğun ve güneş yanığının ve kanserin birincil nedeni olup gözler için çok tehlikeli olabilir. UVB Işınları, yıl boyunca yoğunluğa göre değişir ve yaz saatlerinde saat 10 ile akşam 4 arasında çok daha güçlüdür – bu, dünyanın eksenel eğiminin güneşe açılıp UVB Işınlarının daha odaklı olmasına neden olan yılın zamanıdır . Yaz aylarında UVB ışınları daha yoğun olmasına rağmen, yıl boyunca cildi ve gözleri yakma veya hasar etme kapasitesine sahiptir ve etkileri karla güçlendirilir.

UVA Işınları
UVA, Dünya yüzeyine ulaşan UV radyasyonunun% 95’ini oluşturur. UVA ışınları, yıl boyunca şiddette farklılık göstermezler ve daha az yoğun olmasına rağmen, UVB ışınlarından 30-50 kat daha yaygındırlar. Son araştırmalarda, UVA ışınlarının cilt kanseri ve fotoaging oluşumuna katkıda bulunabileceği de gösterildi ve bazı katarakt türlerinin gelişimiyle bağlantılı olduğu bildirildi.

ÇERÇEVE BOYUTU

Yeni güneş gözlüğünüzü seçerken bakmanız gereken ilk şey yüz büyüklüğündedir. Güneş gözlüğü çerçeve boyutu yüz boyutunu yakından yansıtmalıdır – küçük çerçeveler daha küçük yüzlerle daha iyi çalışır ve tersi de geçerlidir. Çerçeve boyutu, güneş gözlüğünün gerçek uyumu anlamına gelir. Bu genel bir kuraldır ve güneş gözlüğü kapsamı ile karıştırılmamalıdır. Küçük yüzler için büyük boyutlu çarpıcı gölge yaparlar. Bir güneş gözlüğünün boyutuna daha spesifik bir görünüm vermek için boyutlara bakın.

Göz Boyu
Bu, bir lensin dış kenarından içeriye doğru yatay ölçümüdür. Tipik genişlikler 40-62 mm’dir.

Köprü Boyutu (Bridge)
Köprü mercekler arasındaki mesafedir. Tipik genişlikler 14-24 mm’dir.

Şakak Boyutu (Temple)
Bu, şakak parçasının uzunluğu, aynı zamanda kol parçası veya kulak parçası olarak da bilinir. Tipik uzunluklar 120-150 mm dir.

ÇERÇEVE MALZEMESİ

Amacınıza uygun bir çerçeve malzemesi seçmek kritik önem taşır; çünkü yeni gözlüğünüzün rahatlığı, güvenliği ve işlevselliğinde büyük bir rol oynar. Farklı malzemeler, kendilerini farklı işlevlere, fiyat aralıklarına ve stillerine borçludur ve her biri belirgin avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Metal
Metal, gözlük çerçevelerinin imalatında yaygın olarak kullanılan bir üründür ve yumuşaklığı, korozyon direnci ve ayarlanabilirlik kolaylığı sayesinde birçok yüz şekline ve çerçeve stiline göre terzi vermeyi kolaylaştırır. Metal çerçeveler genellikle daha pahalı, daha az dayanıklı olma eğilimindedir ve aksiyon sporları için ideal değildir.

Naylon
Naylon çerçeveler, spor ve performans etkinlikleriniz için gitmeniz gerekir. Naylon çerçeveler sıcaklık dalgalanmalarına karşı çok dirençlidir ve emniyet için gereken sağlamlığı muhafaza ederken süper esnekliğe sahiptir. Şirketler Grilamid (şirkete özgü değil) ve O-Matter ™ (Oakley’e özgü) dahil olmak üzere çerçeve naylonlarına farklı marka isimleri kullanıyorlar. Naylon çerçeveler, geleneksel metal çerçevelerden daha ucuz, hafif ve daha güçlü olma eğilimindedir.

Titanyum
Genellikle üst düzey güneş gözlüklerinde bulunur, Titanyum çerçeveler dayanıklıdır (duhh), çizilmeye karşı dayanıklıdır ve hafif olma eğilimindedir.

Polikarbonat
Bu çok yönlü, sert plastik, ciddi çarpma direnci sunar ve birçok spor ve güvenlik camında bulunabilir. Dayanıklılıklarına rağmen, katı çerçeveler halindedir ve çok esnek değildirler. Çocuğunuz varsa, çerçeveler darbe alabileceğinden polikarbonat çerçeve onlar için iyi bir seçimdir.

Asetat
Asetat bir plastiktir, ancak biraz farklıdır. Standart bir plastik çerçeve (genellikle Akrilik veya Poliüretan) ile karşılaştırıldığında, asetat çerçeveler daha güçlü, daha esnek ve genel olarak daha açıktır. Asetat çerçeveler çok çeşitli renk ve dokudan oluşabilir ve renk, boyalı yerine malzeme üzerine yerleştirildiğinden renk kalma eğilimi gösterir.

Plastik
Güneş gözlükleri, Akrilikten Poliüretana kadar çok çeşitli plastik çerçevelerden yapılabilir. Plastik çerçeveler genellikle mevcut en ucuz çerçevelerdir ve fiyat bir sorun olması durumunda mükemmel bir seçenek olabilir.

LENS MALZEMESİ

Optik Cam
Optik Cam Mercekler bozulmadan görme sağlamak için titiz standartlara göre zımparalanır ve cilalanır. Optik cam son derece dayanıklı ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Optik cam merceklerin birincil avantajları yüksek düzeyde distorsiyonsuz görüş ve çizilme direncidir. Bunun zayıf yönü, daha pahalı olmaya eğilimli oldukları ve bazen örümcek veya mola verildiğinde aktif sporlar için bir tehlike oluşturabilecek olmasıdır.

Polikarbonat
Polikarbonat plastik lensler, güneş gözlüklerinde gezinip sarsacak olan insanlar için en iyi bahistir. Polikarbonat lensler uçak ön camlarınınkine benzer bir malzemeden yapılmıştır ve hemen hemen tahrip edilemez. Polikarbonat hafiftir ve çizilmeye karşı dayanıklıdır (çizilmeye karşı dayanıklı değildir), yüksek seviyede optik berraklık sunar ve çok güçlü, bozulmayan bir lens için optik cam yapımından 50 kat fazla darbeye dayanıklıdır. Tek dezavantajı, optik cam veya NXT kadar iyi olmayan çizilmeye karşı direnç ve optik berraklığın biraz daha düşük bir seviyesidir.

NXT Poliüretan
Bu lens malzemesi gerçekten çizginin üstüdür. Optik camın tüm avantajlarını polikarbonat performans özelliklerinin birleşimiyle birleştiren NXT Poliüretan mercekler, onları elde etmek için para kazanmayı isteyen herkes için en iyi seçimdir. NXT mercekleri, üstün çarpma direnci, üstün optik berraklık ve ultra hafif ağırlık içeren gelişmiş bir polimer materyali olan Trivex ile üretilmiştir.

Akrilik Lensler
Akrilik mercekler, ucuz bir güneş gözlüğü çözümü ve rahat veya moda güneş gözlüğü için ideal bir seçimdir. Akriliklerin birincil dezavantajı bazı dayanıklılık ve optik berraklığı feda etmenizdir.

LENS BOYALARI VE KAPLAMALARI

Farklı lens renkleri, farklı ışık koşullarında mercek performansına katkıda bulunur, ancak artmış UV korumasına katkıda bulunmazlar. Farklı mercek renkleri farklı görünümler dizisi sağlar ve gözlerinizin değişen ışıklara farklı tepkiler vermesine neden olur; bu da belirli renkleri belirli etkinlikler ve koşullar için daha uygun hale getirir.

GRİ / YEŞİL

Bu renk tonları renksizdir ve renk değiştirmeden ışığın yoğunluğunu kıstırarak daha net kontrast sağlar. Bu gruptaki koyu renk tonları parlamayı kesmek için yapılırken ortalama parlaklık durumlarının biraz üstünde göz yorgunluğunu azaltıp derinlik algılamasını arttırır. Bu mercekler, sürüş gibi renklerin önemli olabileceği etkinlikler için iyidir.

KAHVERENGİ

Kahverengi tonlar, nötr kahverengi tonları keserek ve kullanıcıya kontrastı ve derinlik algılamasını arttırarak ışık kalitesini arttırır. Renk bozulmalarına neden olabilirler.

SARI / ALTIN / AHŞAP

Bu lensler mükemmel kontrast ve derinlik algısı sağlar; Bununla birlikte, bu parlaklıktan daha az koruma için ticaret olarak gelmektedir. Eldeki ışığı yükseltebilmeleri nedeniyle orta ve düşük ışık koşullarında iyi çalışırlar. Bulutlu hava veya kar gibi düşük ışık koşullarında kontrastı artırdığı için, kayak, snowboard ve diğer kar sporları için idealdir.

GÜL / PARLAK KIRMIZI

Sir Elton’un en sevdiği renk tonu, bu lensler mükemmel düşük ışıklı görüntü çözünürlüğü sağlar ve yine de kontrastı geliştirir. Renk spektrumunun “puslu” mavi ucunu kapatarak çalışırlar ve çoğu etkinlik için iyi bir seçimdir. Gül mercekleri, zamanla çok az göz yorgunluğuna neden olduğundan, uzun süre giyilebilir.

MAVİ / MOR

Öncelikle kozmetik giysiler için fazla işlevsel değeri yoktur. Bunun, gerçekten işlevsel ve kullanışlı mavi veya mor krom ile karşılaştırıldığında çok farklı olduğunu unutmayın.

AYNALI / YANSIMALI RENK

Bu, bazı lenslerin dış yüzeylerine uygulanan, parlak ışığa karşı yüksek hassasiyete sahip insanlar için oldukça istenen yansıtıcı bir filmi ifade eder. Ayrıca, insanların gözbebeklerini herhangi bir nedenle görmelerini istemiyorsanız, o zaman yansıtılmış mercekler gidecek yol olur. Mercek yüzeyine çarpan ışığın çoğunu yansıtarak parlamayı azaltırlar. Yansıtılmış kaplamalar, nesneleri olduğundan daha koyu renkte gösterir, bu nedenle telafi etmek için genellikle daha açık renk tonları kullanılır.

LENS TEKNOLOJİSİ

Polarize Lensler

Işık su, kar, cam, kum veya kaldırım gibi düz yüzeylerde yansıdığında, bu yüzeyin yüzeyine dikey yansıtılır. Bu yansıtıcı parlama çok yoğun ve gözün tahriş olmasına, göz yorgunluğuna ve bazı durumlarda kısıtlı görüşlere neden olabilir. Yatay olarak hizalanan polarize mikro kristalleri kullanan polarize mercekler, tüm dikey ışığı engeller ve gözlerinizi bu parlamadan korur. Polarize lensler, yüksek derecede yansıtıcı parıltı olma eğiliminde olan su sporları, bisiklet sürüşü ve sürüş için özellikle uygundur, ancak ilave UV koruması sağlamazlar.

Fotokromik

Fotokromik mercekler sizi daha geniş bir koşul aralığında (bilimde eyleme vurma) korumak için değişen ışık yoğunluğuna otomatik olarak uyum sağlar. Bu mercekler aslında parlak günlerde daha koyu (daha fazla ışık bloke etmek için), koşullar daha koyu hale geldiğinde daha koyu olur. Birkaç uyarı: Fotokromik süreç anında gerçekleşmez ve soğuk şartlarda çalışmak daha uzun sürer. Ayrıca, bir otomobilin içindeyken de hiç işe yaramaz (renk tonu değişiklikleri ön camına nüfuz etmeyen zararlı UVB ışınlarıyla etkinleştirilir).

Gradyan Lensler

Degrade lensler yukarıdan aşağı doğru renklendirilir, böylece lensin üstü en koyu renktedir. Bu mercekler sürüş için iyi bir seçenektir çünkü gözlerini güneş ışığından koruyorsunuz ve merdivenin alt yarısı boyunca daha fazla ışığa izin veriyorlar, böylece gösterge tablosunu net bir şekilde görebilirsiniz.

Çift Gradyan

Çift gradyan, ayrıca aşağıdan yukarıya doğru renklendirilmiş mercekleri belirtir: Üst ve alt, en koyu ve orta daha açık renklidir. Çok karanlık olmayan güneş gözlüğü istiyorsanız, çift degrade mercekler mükemmel bir seçimdir, ancak parlak aşırı havaleli güneş ışığına ve kum, su ve ayaklarınızdaki diğer yansıtıcı yüzeylere karşı yansıyan ışığa karşı gözlerinizi koruyun. Bu lensler su sporları için iyi bir seçimdir.

Kaynak : http://www.evo.com/guides/how-to-buy-sunglasses

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.