Hong Kong Post Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Hong Kong Post 1841 yılında uzak doğuda kurulmuş olan en eski kargo dağıtım firmalarından biridir. Bir ada veya adalar bölgesi olan Hong Kong küçücük olan yüz ölçümüne rağmen başta güney asya olmak üzere dünyanın en büyük ticaret hacmine sahip ülkelerinden biridir. Aslında tam olarak bir ülke olmayan Hong Kong günümüzde neredeyse Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özeli bir bölgedir.

Hong Kong bünyesinde bulundurduğu bir çok uzak doğulu şirket ve finans kuruluşlarından dolayı bir çok ülkeden fazla ithalat ve ihracat oranına sahip bir yerdir. Bu neden Hong Kong dünya üzerinde en çok ticaretin yapıldığı yerlerden biridir.

Durum böyle olunca Hong Kong Post’da dünya üzeride en çok kullanılan kargo dağıtım firmalarındandır. Resmi oalrak Hong Kong’un devlet kargo dağıtım firması olan Hong Kong Post bölgede China Post ve Singapore Post ile en çok kullanılan kargo firmalarından biridir.

Aliexpress, banggood, gearbest, focalprice, everbuying ya da dealextreme gibi çin merkezli bir çok onlina satış firması Hong Kong Post ile çalışmaktadır.

Hong Kong Post kaç günde gelir?

Hong Kong Post ile gönderilen kargolarınız (Hong Kong Post Air Mail) için teslim süresi 10-25 iş günü gibi geniş bir süre içerisinde teslim edilir. Tabi burada en önemli etken kargonuzun nereden yola çıktığıyla alakalıdır. Örneğin Çin’in kuzey bölgelerinden gönderilen bir siparişinizin size teslim süresi ile Hong Kong bölgesinden yola çıkan siparişin teslim süresi tamamen farklıdır. Bir çok firma kargonun ihracat işlemlerinin birmesi ve gümrüklemesinin yapılması için 5 iş günü gibi bir süreyi kullanır. Eğer ihracat noktasına yakın bir yerden çıkacaksa kargonuz daha kısa sürede teslim edilir.

Unutulmamalıdır ki Hong Kong Post özel bir kargo firması değildir. Bu nedenle tıpkı diğer devlet posta teşkilatları gibi çalışmaktadır. Bu nedenle kargonuzun teslim süresi özel kargo firmalarına göre daha fazladır. Ancak fiyat olarak özel kargo firmalarının çok altındadır.

Hong Kong Post Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Kargo takibi iki aşamalı yapılmaktadır. Kargonuz Hong Kong ya da Çin halk Cumkuriyeti’nden yola çıkık Türkiye gümrüğüne gelene kadar tüm işlemleri Hong Kong Post üzerinden yapılır ve takip edilir. Ancak kargonuz Türkiye sınırlarından içeri girdikten sonra tüm işlemleri PTT tarafından yapılır ve size PTT tarafından teslim edilir.Bunun nedeni iki firmanın da devlet posta teşkilatı olmasıdır.

Hong Kong Post ile gönderilen kargolarınızın takibini aşağıdaki linkten yapabilirsiniz. 13 haneli alfanümerik olan akrgo takip numaranızı açılan sayfada ”Please enter your item number here” yazan bölgeye girmeniz ve ”Track” butonuna basmanız yeterlidir.

http://www.hongkongpost.hk/en/mail_tracking/index.html

Hong Kong Post ile gönderilen kargolarınız Türkiye sınırlarına girdikten sonra ise aşağıda belirtmiş olduğumuz link üzerinden kargo takibini yapabilirsiniz.

http://gonderitakip.ptt.gov.tr/

NOT: Hong Kong Post ile gönderilen siparişlerinizin kargo takibini tek adres üzerinden takip etmek isterseniz 17track sistemini kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hong Kong Post ile iletişim kurmak için aşağıdaki link üzerinden elektronik posta ve telefon numarası bilgilerine ulaşabilirsiniz.

http://www.hongkongpost.hk/en/contact_us/index.html

NOT: Siparişlerinizi aliexpress, banggood ya da gearbest gibi sitelerin hangisinden yaparsanız yapın kesinlikle kargo takip numarası (tracking number, shipping number) isteyin. 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.