İnternetten kredi kartsız alışveriş nasıl yapılır?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak artık en kolay alışveriş yöntemlerinden biri oldu. Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarlarımız üzerinden araştırarak almak istediğimiz eşyanın binlerce farklı modeli ve fiyatına çok kısa sürede ulaşabilir, en avantajlı olanı seçebilirsiniz.

İnternet alışverişlerinde en çok kullanılan yöntem kredi kartı ile alışveriş yapmaktır. Ancak herkes kredi kartı kullanmadığından dolayı alternatif ödeme yöntemleri önem kazanmaktadır. Ayrıca bir çok kişi internet üzerinden yapılan alışverişlerde kart bilgilerinin 3. kişiler tarafından ele geçirilmesi ihtimaline karşı kredi kartı kullanmak istememektedir.

Kapıda ödeme seçeneği

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınızda artık bir çok site kapıda ödeme seçeneğini müşterilerine sunmaktadır. Kapıda ödeme seçeneği ile siparişiniz kapınıza kargo görevlisi tarafından getirilir ve siz ödemeyi kargo görevlisini yaparsınız. Bir çok online satış sitesi bu seçeneği aktif olarak müşterilerine sunmaktadır.

Bu ödeme seçeneğini kullanırken bazı satıcılar almış olduğunuz ürün fiyatına ek olarak kapıda ödeme seçeneğini kullandığınız için ücret talep etmektedir. Bu işlem ücreti olarak adlandırılır.

Kapıda ödeme seçeneğinin en büyük avantajı çok bilinmeyen siteler ve satıcılardan alışveriş yaptığınızda almış olduğunuz ürünü inceleme şansı vermesidir. Siparişinizi ödeme yapmadan önce inceleyebilir ve doğru olup olmadığından emin olduktan sonra gönül rahatlığı ile ödemeyi yapabilirsiniz.

Kapıda ödeme seçeneğinin bir başka avantajı ise hiç bir kart bilginizi kullanmanız gerekmez. Bu nedenle kart ve kimlik bilgilerinizin 3. tekil şahıslar tarafından ele geçirilmesi gibi bir problem yaşamazsınız.

Hepsiburada, Sahibinden, LC Waikiki, De Facto, Lidyana, Flo, Tozlu, Evidea gibi büyük firmaların yanı sıra bir çok teknoloji firması ve kitap firması tarafından kapıda ödeme seçeneği hizmeti verilmektedir.

Kapıda ödeme seçeneğinin en büyük dezavantajı ise eğer memnun kalmadığınız  ya da hasarlı bir ürün almanız durumunda iade oranı son derece düşüktür. Bunun nedeni kapıda ödeme seçeneği ile alışveriş yaptığınızda ürünü ücretini ödemeden önce incelediğinizi ve herhangi bir sorun olmadığını beyan ettiğinizden dolayıdır. Bu nedenle ürünü almadan önce kutusunu açmalı hatta gerekirse ürünü çalıştırmalısınız. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde dolandırıcıların çok sık tercih ettiği bir yöntemdir. Bu nedenle adı sanı duyulmamış firmalarda alışveriş yapılırken kesinlikle almış olduğunuz ürünü açmalı ve kontrol etmelisiniz.

İninal kart kullanımı

İninal kart tıpkı kredi kartı gibi ödeme yapmanızı sağlayan bir karttır. Ön ödemeli yani sizin kart hesabına yüklemiş olduğunuz limit kadar ödeme yapmanızı sağlar. Yani 300 lira yüklediyseniz kart ödeme sınırı maksimum 300 lira kadardır.

Kredi kartı ve banka kartının kullanıldığı her yerde ininal kart ile alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik ininal kart almak son derece kolaydır. herhangi bir banka ya da başka bir kuruluşa gitmeniz gerekmez. Ayrıca bu kartı almak için sözleşme imzalamanız ya da form doldurmanız, banka hesabı açmanız gerekmemektedir.

İninal kart sizin yüklemiş olduğunuz miktar kadar limite sahip olur. Yani limit aşma gibi bir durum söz konusu değildir. İninal kartı PTT, PTT Matik, Migros, Migros Jet, Tansaş, Teknosa, D&R, Petrol Ofisi gibi mağazalardan 5 tl kart ücreti ödeyerek alabilirsiniz.

İninal kart kullanarak akıllı telefonlarınız için üretilmiş android ve ios uygulaması ile kart limitinizi görebilir  ya da para aktarımı yapabilirsiniz.

Özellikle yurt dışından yapılan alışverişlerde bir çok site kullanıcı ve kredi kartı bilgilerinizi kendi sistemlerinde saklar. İninal kart kullanarak bu risklerin hiç birini almadan rahatlıkla alışveriş yaparsınız. Ülkemizde en çok Google Play üzerinden alışveriş yapma, online oyun alma ve yurtdışından alışveriş yapmak için kullanmaktadır. İnternet üzerinden kredi kartsız alışveriş en kestirme yollarından biridir.

Enpara ve Nuvo benzeri kartlar

Finansbank Enpara, Yapı Kredi bankası ise Nuvo isimli kartlarını kredi kartı yerine kullanabilir, istediğiniz yerden alışveriş yapabilirsiniz. Bu şekilde ödeme yöntemleri her banka tarafında yavaş yavaş kullanıcıya sunulmaktadır. Ancak bu kartları almak için bankalar ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.