PostNL kargo takibi nasıl yapılır?

PostNL Hollanda devlet posta dağıtım kuruluşudur. Özellikle avrupa ve uzak doğuda son derece gelişmiş bir dağıtım ağı bulunmaktadır.

Ülkemüzde özellikle son dönemlerde aliexpress, banggood ya da gearbest gibi uzak doğu kökenli online alışveriş sitelerince kullanılan bir kargo dağıtım yöntemidir. Son derece hızlı ve güvenilir bir kargo firmasıdır.

Uzak doğudan alınan ve batarya içeren siparişler china post ya da hong kong post gibi firmalar tarafından taşınmamaktadır. Bu nedenle bu siparişler öncelikle PostNL şle Hollanda’ya ardından da Türkiye’ye gönderilmektedir.

PostNL kargo takibi nasıl yapılır?

PostNL ile gönderilen siparişlerinizin takibini aşağıdaki link üzerine tıklayarak açılan sayfadan yapabilirsiniz. Bunun için 12 haneli takip numaranızı işaretlediğimiz alana yazmalı ve ”find” yazan yere tıklamanız yeterlidir.

http://www.postnl.post/tracktrace

PostNL ile gödnerilen siparişlerinizin takibi için kullanacağınız takip numarası genellikle (shipping number ya da tracking number olarak da geçer) R harfi ile başlayıp NL ile biter. Örneğin; RR104597435NL.  Ancak bazı durumlarda takip numaranız farklı bir kombinasyon şeklinde de olabilir. Bu tamamen gönderildiği ülke ile ilgilidir. PostNL International Mail takip sistemi de aşağıdaki şekilde takip edilmektedir.

postnl-kargo-takibi

PostNL ile gönderilen kargolarınız öncelikle Hollanda’ya ardından da Türkiye’ye gönderilmektedir. Bu nedenle kargo takibi 2 aşamalı olarak yapılmaktadır.

  • İlk olarak siparişinizin çıktığı ülkeden Türkiye sınırlarına kadar olan kısmını PostNL üzerinden takip etmeniz gerekiyor.
  • Siparişiniz Türkiye sınırlarına girdikten sonra tüm işlemler PTT tarafından yapılacaktır. Bu nedenle bu aşamadan itibaren tüm işlemlerinizi PTT takip sistemi üzerinden yapmalısınız.

PostNL ile gönderilen kargo kaç günde teslim edilir?

PostNL ile gönderilen siparişlerinizin teslim süresi standart olarak 15-45 iş günü olarak belirtilir ancak bu süre bazen daha kısa olacağı gibi 45 günü de bulabilmektedir.

Bu biraz da siparişinizin içeriği ve gönderildiği bölge ile alakalıdır. Özellikle batarya içeren kargolar tehlikeli madde sınıfına girdiklerinden dolayı özel koşullarda gönderilirler. Bu nedenle PostNL ile gönderilen siparişlerinizin gelmesi uzun sürebilir.

Normal siparişlerde ise PostNL çok daha hızlı çalışmaktadır. Diğer avrupa merkezli posta teşkilatlarına göre PostNL hizmeti son derece hızlı ve güvenilir bir hizmettir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.