Yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti 2017

ÖNEMLİ NOT : 2017 Ocak ayı itibarı ile yurt dışından gümrüksüz mal getirme limiti 30€ ile sınırlandırılmıştır. Konuyla ilgili detaylı bilgi paylaşılacaktır.

Yurt dışından gümrüksüz şekilde posta ya da hızlı kargo yolu ile getirebileceğimiz ürünler konusunda kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu kısıtlamalar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 4458 sayılı Gümrük Kanunu 167. maddesi içeriğince ve ayrıca 2009 yılında yayımlanan 4458 sayılı Bakanlar Kurulu kararnamesi üzerinden bu koşullar belirtilmiştir.

Yurt dışından internet üzerinden alışveriş yolu ile mal getirme limiti nedir?

Yurt dışından online alışveriş ile gümrüksüz mal getirme limiti 74€ ile sınırlandırılmıştır. 74€ ve daha altında bulunan (yasaklı olmaması kaydıyla) tüm sipariş ve ürünler gümrüksüz şekilde yurt içine sokulur ve alıcıya teslim edilir.

Bu bedel hesaplanırken kesinlikle kargo bedeli bu sınıra dahil değildir. Örneğin almış olduğunuz ürün 70€ ancak kargo bedeli de 30€ ile gönderildiyse bu sipariş toplamı 100€ olarak hesaplanmaz. Sipariş 70€ olacak şekilde kabul edilir ve herhangi bir gümrük ya da vergi işlemine tabi tutulmaz.

74€ ve altında siparişim gümrükte takılır mı?

Bu durum tamamen siparişinizin içeriği ile ilgilidir. Örneğin ilk seferde takılmayan bir siparişiniz ikinci ya da üçüncü seferde takılabilir. Bu durum tamamen değişkendir.

Eğer aynı eşyadan sürekli sipariş ettiğiniz tespit edilirse bu eşyadan ticari değer elde ettiğiniz düşünülerek gümrük vergisi uygulanabilir.

75€ ve üzerindeki online siparişlerin durumu nedir?

Eğer almış olduğunuz ürün 75€ ve üzerinde ise belli sınırlandırmalara tabidir. 75€-1500€ arasında kalan tüm siparişlere toplam bedel üzerinden,

  • Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden alınmış ise %18
  • Avrupa Birliği ülkeleri dışından alınmış ise %20

vergi uygulanır. Yani eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden 100€ değerinde bir ürün aldıysanız ödeyeceğiniz vergi miktarı 18€ olur. Ancak diğer ülkelerden 100€ tutarında bir ürün sipariş ettiyseniz siparişiniz için 20€ vergi ödersiniz.

Tabi bu vergi oranlarından bu şekilde yararlanmak istiyorsanız bazı koşullara uymanız gerekmektedir. Bu koşullar,

  • Almış olduğunuz ürün her hangi bir ticari değer taşımamalıdır.
  • Siparişiniz ülkeye posta ya da hızlı kargo yolu ile gelmelidir.
  • Siparişinizin 30 kilogramı aşmaması gerekmektedir.

Yurt dışından online alışveriş ile posta ya da hızlı kargo ile vasıtası getirilen ürünlerinizin vergilerini getirtmiş olduğunuz firma üzerinden yaparsınız. Örneğin PTT ile dağıtım yapılan bir firma ile getirttiyseniz söz konusu vergiyi PTT şubeleri üzerinden öder ve yine siparişinizi o şekilde teslim alırsınız. PTT dışındaki firmalarda ise doğrudan firma ile iletişime geçerek işleminizi tamamlamalısınız.

1500€ tutarının üzerindeki siparişlerde vergi oranları nelerdir?

Eğer yurt dışından online alışveriş yolu ile almış olduğunuz ürününüzün değeri 1500€ üzerinde ise uygulanacak vergi oranı mevcut ithalat oranlarına göre belirlenir. Kısacası eşyanın türüne göre ithalat oranında vergi ödemeniz gerekir.

Yolcu beraberinde gelen eşya limiti nedir?

Eğer yolcu beraberine eşya getiriyorsanız getirmiş olduğunuz eşyanın değeri 430€ bedeli aşmamalıdır. Ancak unutmayın ki bu limit sadece yolcu beraberinde getirilen eşyalar için geçerlidir. İnternet üzerinden almış olduğunuz ve posta ya da hızlı kargoı yolu ile gelen siparişler için bu madde geçerli değildir.

Yurt dışından  cep telefonu sipariş etmek

Yurt dışından online alışveriş yolu ile cep telefonu satın almak tamamen yasaktır. Posta ve hızlı kargo yolu ile cep telefonu getirtilmesi yasaklanmıştır. Siparişinizin bedeli ne olursa olsun içeriğinin cep telefonu olduğu tespit edilirse siparişiniz gümrükte takılacaktır ve size teslim edilmeyecektir. Yapabileceğiniz tek şey siparişinizi iade etmek olacaktır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki adres üzerine tıklayabilirsiniz.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.