Yurtdışından cep telefonu getirme şartları 2017

Ülkemizde cep telefonu fiyatları bir çok ülkeye göre daha yüksektir. Neredeyse herkesin kullanmış olduğu akıllı telefonlar son derece yüksek vergi oranlarından dolayı pahalıdır. Ancak bazı ülkelerde akıllı telefonlar daha uygun fiyatlı satılmaktadır. Bu yüzden yurt dışından cep telefonu getirme ile ilgili bazı koşulları sıralayacağız.

Yurt dışından online alışveriş yolu ile cep telefonu getirtmek tamamen yasaktır.

Yurt dışından bir çok online alışveriş sitesinde cep telefonları son derece uygun fiyatlara ve ücretsiz kargo seçenekleri ile satılmaktadır. Ancak ülkemizde bulunan mevcut yasalardan dolayı yurt dışından posta yolu ya da hızlı kargo yolu ile cep telefonu getirtmek tamamen yasaktır.

Yani fiyatı ne olursa olsun yurt dışından online  alışveriş yolu ile cep telefonu getirtemezsiniz. Aliexpress, baggood, gearbest ya da benzeri online alışveriş sitelerin üzerinden alınana cep telefonları gümrükte tespit edildiği taktirde el koyulmakta ve ülkeye sokulmamaktadır. Sizin bu durumda yapabileceğiniz tek şey iade işlemlerini başlatmaktır. Tabi bu durum da satıcının da iadeyi kabul etmesi gerekir.

Yurt dışından yolcu beraberinde cep telefonu getirebilirsiniz.

Yurt dışında doğrudan kendiniz ya da bir başkası vasıtasıyla cep telefonu alabilir ve ülkeye sokabilirsiniz ancak bu durum için bazı koşullar belirlenmiştir.

  • Yurt dışından getirtmiş olduğunuz cep telefonunu 120 gün içerisinde kayıt yaptırmalısınız. Yani getirmiş olduğunuz cep telefonunu 120 gün boyunca kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz. Ancak 120 günün sonunda kayıt yaptırmadıysanız cep telefonunuz kilitlenecektir.
  • Yurt dışından getirmiş olduğunuz cep telefonu pasaport üzerinden kayıt yaptırılmaktadır. Bu nedenle yurt dışından getirmiş olduğunuz cihazı kayıt yaptıracağınız pasaportun ülkeye girişinden en fazla 60 gün geçmelidir. Yani eğer ülkeye girişiniz 65 gün oldu ise maalesef o pasaport üzerinden cep telefonu kaydı yapamazsınız.
  • Bir pasaport için iki yıl içerisinde sadece 1 adet cep telefonu kaydetme hakkınız bulunmaktadır.

Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır ?

  1. Yurt dışından getirtmiş olduğunuz telefonun kaydını aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.
  2. Almış olduğunuz telefonun IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Cep telefonunuzun IMEI numarasını telefonunuzdan #06# tuşlarına bastığınızda öğrenebilirsiniz.
  3. Getirmiş olduğunuz telefonu kaydedeceğiniz pasaportun ülkeye girişinden en fazla 60 gün geçmiş olması gerekmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak pasaport ve diğer istenilen belgeleri tamamlayarak e-Devlet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.
  4. E-Devlet üzerinden online başvuru yapmanız gerekmektedir. Belirtilen 138.5 TL harç ücretini yatırmanızın ardından pasaport sahibinin e-Devlet şifresi ile sisteme girip IMEI kaydı yaptırmanız yeterlidir. e-Devlet üzerinden yapılan kayıtlarda hiç bir şahsi evrak gerekmemektedir.

NOT: Getirilen telefon üzerinden bir suç işlenmesi durumunda telefon kimin üzerine ise o kişi hakkında da işlem yapılabilir bu yüzden tanımadığınız ya da güvenmediğiniz kişilerin cep telefonlarının kaydı için kendi bilgilerinizi kullandırtmamanızı öneriyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.