Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu bankacılık ve finans sektöründe çok önemli bir husustur. Eğer bir kredi ya da finans hizmeti almak isterseniz finans kuruluşları hakkınızda bilgi toplamak için ilk olarak kredi notunuzu kontrol ederler. Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından kayıt altına alınmakta ve hesaplanmaktadır. 

Kredi Kayıt Bürosu kredi notunuzu Findeks Kredi Notu ismi ile kayıt altına alır ve hesaplar. Findeks kredi notunuz  aşağıdaki koşullara göre hesaplanır.

  • Kredi kartı ve kredi ödemelerinizin ne zaman, nasıl ve ne şekilde yapıldığı
  • Kullanmış olduğunuz banka hesapları ve borç durumunuz
  • Yeni kredi açılışları
  • Hangi aralıklar ile kredi kullandığınız ve bu gibi benzeri durumlar.

Findeks Kredi Notunuz 1-1900 puan aralığında bir sayıdan oluşur. Yani minimum 1 maksimum 1900 puan olan Findeks Kredi Notunuz sizin bankalar ve diğer finans kuruluşları ile olan etkileşimlerinizde doğrudan etkili olur. Findeks Kredi Notunuz aşağıdaki şekilde yorumlanır.

  • 1-699 arası Findeks Kredi Notu EN RİSKLİ
  • 700-1099 arası Findeks Kredi Notu ORTA RİSKLİ
  • 1100-1499 arası Findeks Kredi Notu AZ RİSKLİ
  • 1500-1699 arası Findeks Kredi Notu İYİ 
  • 1700-1900 arası Findeks Kredi Notu ÇOK İYİ 

Findeks Kredi Notu nasıl yükseltilir?

Bundan önceki dönemlerde kredi notu sadece bankacılık ve finans kuruluşları arasında kullanılan bir sistemdi. Ancak yeni yapılanma ile artık kişiler de kredi notunu öğrenebilmektedir. Bu nedenle

Not : Eğer bir bankacılık ürünü kullanmıyorsanız kredi notunuz düşük çıkacaktır. Bu nedenle kredi notunuzun artmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken kredi kartı kullanmak ve banka hesabı kullanmaktan geçer.

1-) Bir banka hesabı açın ve tüm ödemelerinizi buradan yapın. 

Bir banka hesabı açmanız finans kuruluşlarının sizi mali anlamda tanımasına dolayısı ile kredi notunuzun düzenlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle banka hesabınızın olması son derece önemlidir. Örneğin açmış olduğunuz banka hesabında sürekli para bulundurun ve tüm ödemelerinizi (elektrik, su, doğal gaz, telekomünikasyon vb. tüm faturalar) düzenli olarak bu banka hesabından yapın. Bununla beraber bu faturalarınızı da düzenli bir şekilde gününden önce ödemeye gayret edin.

2-) Banka hesabınızda sürekli para bulundurun.

Banka hesabınızda düzenli olarak para bulunması ve sürekli para transferi ya da akışının olması kredi notunuzun artmasına büyük katkıda bulunacaktır. Düzenli para akışı olan hesaplar bankacılık sisteminin en sevdiği hesaplardır. Bununla birlikte bir mevduat hesabı oluşturursanız kredi notunuz daha hızlı artacaktır.

3-) Kredi kartı kullanın ve borçlarının gününde ödeyin.

Kredi kartı kullanmanız kredi puanınızın artması açısından çok önemlidir. Ancak kullanmış olduğunuz kredi kartının tüm borçlarını gününde ve borcun tamamını ödeyerek kapat malısınız. Asgari ödeme tutarını ödemek kredi puanınızın düşmesine neden olacaktır. 

Mevcut kredi kartlarınızın ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyorsanız limit artırım talebinde bulunun. Eğer olumlu bir profilin ardından gelen limit artışına sahip olursanız kredi notunuz çok daha hızlı şekilde artacaktır.

Not: Eğer kredi kartı başvurusunda çok kısa aralıklar ile ret cevabı alıyorsanız başka bankalardan almaya çalışmaktan vazgeçin. Çünkü her ret almanız kredi notunuzun daha da düşmesine neden olacaktır.

4-) Otomatik ödeme talimatı vermeyi düşünün

Kredi kartı ya da banka hesabı üzerinden faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi puanınızın artmasında çok büyük rol oynar. Çünkü düzenli otomatik ödeme demek hesabınızda sürekli paranızın, kredi kartınızda ise sürekli limitinizin olması demektir. Ayrıca otomatik ödeme talimatı ile hiç bir fatura ödemesinde de geç kalmazsınız. Bu nedenle kredi notunuz olumlu bir şekilde etkilenir.

5-) Kredilerinizi gününde ödeyin

Daha önce almış olduğunuz ihtiyaç, tüketici, taşıt ya da ev kredisi gibi içeriği ne olursa olsun tüm kredilerinizi vadesi geçmeden ödemeye çalışın. Eğer kredinizi ödemekte gecikirseniz bu kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Burada en çok dikkat etmeniz gereken konu ise kesinlikle kredi takibine düşmemenizdir. Eğer arka arkaya 2 kredi ödemeyip üstüne bir de takip alırsanız kredi puanınız olumsuz yönde etkilenecektir ve bir sonraki kredi işlerinizde bu problemler karşınıza çıkacaktır.

6-) Bir kredi başvurusunda resmi başvuru yapmadan önce banka ile yüz yüze görüşün.

Günümüzde telefon,tablet, bilgisayar gibi bir çok farklı araç üzerinden kredi başvurusu yapılabilmektedir. Ancak her kredi başvurusunda bulunduğunuzda bunun sicilinize işlendiğini unutmamalısınız. Aynı şekilde her olumsuz sonuçlanan bir başvuru demek kredi notunuzun sürekli negatif seyretmesine neden olmaktadır.

Bir SMS ile yapacağınız kredi başvurusu sizin için çok hızlı ve basit bir yöntem olabilir ancak ret cevabı almanız durumunda negatif durumunuz daha da uzun süre seyreder. Bu nedenle eğer kredi notunuzun düşük olduğundan şüpheleniyor ve kredi başvurunuzun olumsuz olacağını düşünüyorsanız resmi başvuru yapmadan önce banka şubesindeki temsilciler ile yüz yüze görüşüm duruma göre hareket etmeniz faydanıza olacaktır.

7-) Birden fazla kredi borcunuz varsa bu borçları tek bir kredi altında birleştirin.

Bir çok kişi birden fazla kredi borcu olduğu için düzenli şekilde kredilerini ödeyememekte ve bu nedenle kredi puanında düşüş yaşamaktadır. Bu nedenle kredi borçlarınızı tek bir çatı altında birleştirmek düzenli şekilde ödemenize yardımcı olur.

Birden fazla kredi borcunuz varsa bu borçlar için bankanızla görüşüp tek bir borç altına toplayıp yeniden yapılandırmanız hem kredinizi düzenli ödemenize hem de vade süresinin armasından dolayı ekonomik olarak rahat bir nefes almanıza yardımcı olur.

 

8 -) Aynı anda birden fazla kredi başvurusunda bulunmayın.

Bankaların dikkat ettiği bir başka konu sizin başvuru zamanlamanız ve kaç bankaya kredi başvuru yaptığınızdır. Eğer aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunuyorsanız bu sizin açınızda olumsuz bir tablo oluşturur. Bu durumu bankalar sizin acil paraya ihtiyacınız olduğunu ve durumunuzun kritik olduğu şeklinde yorumlarlar. Yine aynı şekilde kısa aralıklar ile de kredi başvurunda bulunmamalısınız.

9-) Unutmayın bankaların en çok dikkat ettiği konu ödemelerinizin zamanlamasıdır.

Eğer kredi kartı ya da kredi ödemesi gibi ödemelerinizi bir gün dahi geciktirirseniz kredi notunuza olumsuz yansıyacaktır. Bu nedenle tüm borçlarınızı zamanında ödemeli ve eğer mümkün ise belirli bir periyotta aksamadan yapmalısınız.  Her ayın aynı tarih aralığında ödeme yapmanız bankaya sizin düzenli bir plana bağlı kalarak ödeme yaptığınızı gösterir ve kredi puanınızın artmasına yardımcı olur.

10-) Kredi notunuzu düzenli aralıklar ile kontrol edin.

Kredi notunuzu düzenli aralıkla ile takip ederek kredi notu seyrinizi kontrol edebilir ve olumsuz bir durum olması durumunda hemen müdahale etme şansına sahip olursunuz. Bu nedenle kredi notunuzu düzenli bir şekilde takip etmek size bu konuda yetkinlik kazandırır.

Kredi notunuzu nasıl öğreneceğinizi aşağıdaki yazımızı okuyarak ta öğrenebilirsiniz.

http://beyinfili.com/bankacilik-ve-finans/findeks-kredi-notu-nasil-ogrenilir/

NOT: Sürekli Findeks Kredi Notunuzu öğrenmek ve risk raporu oluşturmak kredi notunuza asla bir etki yapmaz. Bu yüzden düzenli aralıkla ile kontrol edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.