IP Adresi Nedir?

Soru: IP Adresleri Web’de Nasıl Çalışır?

Televizyonda ve filmlerde ‘IP adresi’ ifadesini giderek daha fazla duyuyorsunuz. Evet, bilgisayarınızın bir IP adresi var, telefonunuzun bir IP adresi var. Cola makinelerinin bile IP adresleri vardır. Ancak tam olarak ‘IP adresi’ nedir? Burada açıklıyoruz …

Cevap:

IP adresi veya “internet protokol adresi”, İnternet’teki her bilgisayara verilen benzersiz bir tanımlama numarasıdır. Araç plakası gibi, IP adresi, tanımlama için kullanılan özel bir seri numarasıdır.

Teknik nokta: Bir IP adresi bir alan adı adresi veya bir MAC (medya erişim kontrolü) adresinden farklıdır.

İnternete bağlı olan herhangi bir makine bir IP adresine sahiptir: Xbox oyunları, cep telefonları, faks makineleri ve hatta soda pop dağıtıcıları IP adreslerine sahiptir. Her durumda, IP adresi hem bir araba plakası gibi, hem de bir telefon numarası gibi davranır: mülkiyet gösterir, makinenin diğer makineler tarafından bulunmasını sağlar ve gerekirse yetkilileri yetkilendirerek insanların güvenliğini izlemek ve korumak için yetkilendirir.

IP adresleri nasıl görünür:

IP adreslerinin iki ortak biçimi vardır. IP sürüm 4 adresleri, noktalarla ayrılmış sadece dört sayıdan oluşur:

  • Örneğin. 127.0.0.1
  • Örneğin. 253.16.44.22
  • Örneğin. 72.48.108.101

IP sürüm 6 adresleri daha karmaşıktır. IPv6 adresleri 8 bölümden oluşur:

  • Örneğin. 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf
  • Örneğin. 21DA: D3: 0: 2F3B: 2AA: FF: FE28: 9C5A

IP adresi, www alan adı adresleri ile aynı değildir:

Hemen hemen her web sunucusu için, IP adresi, kullanım kolaylığı için görünmez bir şekilde doğal bir türkçe “alan adı” na tercüme edilmiştir.

Ancak teknik olarak konuşursak, IP adresi bir web sunucusunun gerçek tanımlayıcısıdır … Alan adı, insanların web sunucusunu bulmalarına yardımcı olacak basit bir yeniden yönlendirici işaretçisidir.

Bunların karşılık gelen etki alanı adlarıyla üç IP adresi. Aynı web sunucusuna bağlanmak için hem IP adresi hem de alan adı URL’si kullanılabilir:

  • Örneğin. 72.246.51.15 = www.nasa.gov
  • Örneğin. 152.91.56.138 = www.gov.au
  • Örneğin. 208.185.127.40 = www.about.com

İSS’nizde ödünç verecek bir IP adresi bloğu vardır:

İnternet yetkilileri, IP adres numaralarının büyük gruplarını bölgesel İnternet servis sağlayıcılarına tahsis ediyor. Bu ISP’ler, sırayla, oturum açan her sunucuya ve her İnternet kullanıcısına IP adresleri atar. Evet, her an aktif olan milyonlarca IP adresi var.

IP adresleri hakkında daha fazlası:

World Wide Web 1990’larda popüler hale gelmeden önce, her bilgisayara sabit bir “statik” IP adresi verildi. Ancak günümüzde milyonlarca internet kullanıcısı olan ISP, IP adreslerini bir havuzdan “ödünç vermeyi” seçiyor. Bu, bir otomobil bayiinde test sürüşü araçları arasında paylaşılan bayi plakalarına çok benzer. IP adreslerinin ödünç verilmesine “dinamik IP adresleme” adı verilir ve bireysel kullanıcılar için daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

Çoğu kez, bir kullanıcının IP adresiyle dünyadaki yerlerini belirlemek mümkündür. Www.whatismyipaddress.com/ gibi web siteleri bilgisayarınızın IP adresini okuyabilir, ISP’nin veri tabanıyla karşılaştırabilir ve gezegendeki yerinizi tahmin etmeye çalışabilir.

Bilgisayarınızın IP adresinin görünümünü maskelemek veya dijital olarak değiştirmek mümkündür. Bunu gizlilik uğruna veya yetkililerin çevrimiçi alışkanlıklarınızı izlemesini engellemek için yapardınız.

Ofis ağlarında, her bir ofis bilgisayarına bir “dahili IP adresi” verilir. Bir ofis bilgisayarı internete girer girmez ofisin ana IP adresini ödünç alır. Bu ofis telefon numaralarına çok benzer: Benzersiz dahili dahili numara her kullanıcıya ayrılır ancak herhangi bir kişi ofisini ararsa arama ekranı yalnızca ofisinin ana telefon numarasını gösterir. Bu, dahili veya harici IP adresleme olarak bilinir ve internette IP adreslerinin sayısını azaltmak için gerekli bir tekniktir.

Nisan 2013’ten itibaren internet, IPv4 adresleme standardı Versiyon 4 (“IPv4” olarak anılacaktır) ile IPv6 adında yeni nesil adreslere geçiyor. En büyük değişiklik mevcut adres sayısıdır. Mümkün olan 4,3 milyar IP adresi yerine, IPv6, 34, 000, 000, 000, 000, 000, 000, 000 milyar olası IP adreslerini bize getirecektir.

Kaynak : https://www.lifewire.com/how-ip-addresses-work-on-the-web-2483446

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.