Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzun sürekli aksaması ya da sürekli asgari tutarının ödenmesi hem banka sicilinize hem de kredi notunuza olumsuz yansıyacak ve ihtiyacınız olması durumunda finansal hizmetler açısında sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Bu nedenle kredi kartı borcunuz için ödeme sorunu yaşıyorsanız ve kredi notunuzun da bundan etkilenmemesini istiyorsanız yapacağınız ilk iş kredi kartı borcunuzu yeniden yapılandırmak olmalıdır.

Ülkemizde neredeyse 20 milyona yakın kişinin kredi kartı borcu bulunmakta ve kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk yaşamaktadır. Bu nedenle 21 Eylül 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırımın talimatı ile alınan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları sonucu, kredi kartı borcunuzu 72 aya (6 yıl) kadar yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kredi kartı borcu yapılandırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

1-) Müşteri hizmetleri ile görüşün.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırma işlemi için ilk yapmanız gereken hangi bankaya ait kredi kartı kullanıyorsanız o bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ve hangi aşamaları izlemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Çünkü her bankanın yapılandırma işlemi farklı olmaktadır. Bazı bankalar bu işlem için özel birim kullanmakta bazı bankalar ise doğrudan şube içerisinden kredi kartı borcunuzu yapılandırmaktadır.

2-) Aylık ödeme limitinizi belirleyin

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmadan önce ödemelerinizi aksatmayacak şekilde ne kadar tutarda ödeme yapabileceğinizi hesaplayın. Eğer bu şekilde banka ile görüşürseniz daha hızlı sonuç alırsınız. Tabi bu ödemeleri nasıl yapacağınızı da banka yetkilisine anlatmanız gerekir.

3-) Yeni borcunuzu öğrenin.

Unutmayın kredi kartı borcunuzu yapılandırmak demek mevcut borcunuzun üzerine biraz daha borç ekleyerek ertelemek demektir. Yani bu işlemi yaptırdığınızda kredi kartı borcunuzun üzerine bir işlem ücreti daha eklenir. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu yapılandırdığınızda kaç ay için ne kadar faiz ödeyeceğinizi öğrenin

4-) Birden fazla kredi kartı borcunuz varsa hepsini bir borç altında toplayın.

Eğer birden fazla kredi kartı borcunuz var ise bu borçların tamamının bir borç altında yeniden yapılandırılmasını isteyin. Bu işlem gerçekleştiği taktirde hem düzenli bir şekilde ödeme planına kavuşursunuz hem de kredi notunuz bu durumdan olabilecek minimum hasar ile çıkar.

5-) Kredi kartı borcunuzu tüketici kredisi alarak da kapatabilirsiniz.

Yeni düzenleme ile kredi kartı borçlarınızı bankanızda tüketici kredisi alarak da kapatmanız mümkün hale geldi. Ancak bu işlem için ne kadar faiz ödeyeceğiniz ve işlemden yararlanmak için yapmanız gerekenleri öğrenmek için bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.