Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır?

Bilgisayarlarımızda sürücülerin güncel bulunması çok önemli bir konudur. Özellikle windows sürüm değişikliklerinde ekran kartımızın güncel olması performansı doğrudan etkilemektedir.

Windows 10 ekran kartı güncellemeleri de son derece basittir. AMD, Nvidia ve Intel ekran kartı güncellemeleri ve güncelleme kontrolü son derece basit ve hızlı bir yöntem ile yapılabilmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

Not: Görüntülerin orijinal hallerini görmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Adımlar

1-) İlk olarak ”aygıt yöneticisi” açmalısınız. Aygıt yöneticisini açmanın 3 farklı yolu vardır. Bunlar;

  • Masaüstünüzde bulunan ”windows” işaretinin hemen solunda bulunana ”ara” butonuna tıklayarak açılan yere ”aygıt yöneticisi” yazarak enter tuşuna basabilirsiniz.

Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır

  • İkinci yöntem ise masaüstünüzde bulunan ”bilgisayarım” seçeneğine sağ tıklayarak açılan menüden ”yönet” yazan sekmeyi tıklamak ve açılan sayfadan ”aygıt yöneticisini” açabilirsiniz.

Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır 2

  • Üçüncü ve son yöntem olarak denetim masası / donanım ve ses / aygıt yöneticisi seçeneğinden aygıt yöneticisini açabilirsiniz.

Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır 3

2-) Aygıt yöneticisini açtıktan sonra gelmiş olan ekrandan ”görüntü bağdaştırıcıları” seçeneğini tıklayarak açılan kısımda bulunan ekran kartı markanıza göre Nvidia, AMD ya da Intel yazan modellerden sizde bulunanı seçiyoruz. Seçmiş olduğunuz ekran kartına sağ tıklayarak açılan menüden ”sürücü yazılımını güncelleştir” seçeneğini seçiyoruz.

Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır 4

3-) Açılan sayfada ”güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” ve ”sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara” şeklinde iki seçenek göreceğiz. Bu iki seçenekten ”güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” seçeneğini tıklayarak sürücüyü internet üzerinden otomatik olarak indirip kuruyoruz. İşlem son derece basit. Eğer sürücünüz güncel ise ”aygıtınız için en son yazılım zaten yüklü” yazan bir uyarı alıp aygıt yöneticisinden çıkıyoruz.

Ekran kartı güncellemesi nasıl yapılır 5

NOT: Yukarıdaki ekran kartı güncelleme seçeneğini aygıt yöneticisinde bulunan diğer tüm donanımlar için de yapabilirsiniz. Ayrıca ekran kartı güncelleme için kullanmış olduğunuz ekran kartı üreticisinin otomatik güncelleme yazılımlarını da kullanabilirsiniz. Bunun için ekran kartı üreticinizin web sitesinden söz konusu programı indirip kurmanız gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.