Ethernet Kartı Nedir?

Ethernet kartı, bir çeşit ağ adaptörüdür. Bu adaptörler, kablolar vasıtasıyla yüksek hızlı ağ bağlantıları için Ethernet standardını destekler. Ethernet kartları bazen ağ arabirim kartları (NIC’ler) olarak bilinir.

Ethernet kartları, form faktörleri adı verilen birkaç farklı standart pakette mevcuttur:

  • Yıllar önce, büyük ISA kartları PC’ler için ilk standarttı; kullanıcılar, bilgisayar kasasını yükleme için açmaları gerekiyordu.
  • Masaüstü bilgisayarlara kurulan daha yeni Ethernet kartları PCI standardını kullanır ve genellikle üretici tarafından yüklenir.
  • Kredi kartlarına benzeyen daha küçük PCMCIA Ethernet kartları, dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil bilgisayarlar için hazırlanmıştır. Bunlar, cihazın yan tarafında veya önündeki yuvalara kolayca yerleştirilir. Yalnızca belirli PC Card ve PCMCIA ürünleri Ethernet’i desteklemekle birlikte, PC Card ortak bir PCMCIA aygıtıdır.
  • Kartlardan daha küçük kutulara benziyorlarsa da, harici USB Ethernet adaptörleri de mevcut. Bunlar, masaüstü bilgisayarlar için PCI kartlara uygun bir alternatiftir ve ayrıca PCMCIA yuvaları olmayan video oyun konsolları ve diğer tüketici aygıtlarıyla birlikte kullanılır.

Ethernet kartları, desteklediği protokol standardına bağlı olarak farklı ağ hızlarında çalışabilir. Eski Ethernet kartları, yalnızca Ethernet tarafından sunulan maksimum 10 Mbps hız kapasitesine sahipti. Modern Ethernet adaptörleri 100 Mbps Hızlı Ethernet standardını destekliyor ve giderek artan sayıda 1 Gbps (1000 Mbps) hızında Gigabit Ethernet desteği de sunuyor.

Bir Ethernet kartı Wi-Fi kablosuz ağını doğrudan desteklemez; ancak ev ağı genişbant yönlendiricileri, Ethernet cihazlarının kablolarla bağlanmasına ve yönlendirici aracılığıyla Wi-Fi cihazlarıyla iletişim kurmasına izin vermek için gerekli teknolojiyi içerir.

Kaynak : https://www.lifewire.com/what-is-an-ethernet-card-817547

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.