”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası nasıl düzeltilir.

”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası bilgisayarlarda en çok karşılaşılan hatalardan biridir. Özellikle Nvidia ve AMD ekran kartı (GPU) kullanan bilgisayarlar bir süre sonra kendini gösteren bu hata en sık karşılaşılan hataların başında gelmektedir.

Hatanın temel nedeni ekran kartı driverlarının güncel olmaması, kullanmış olduğunuz drive ile kullanmış olduğunuz windows sürümünün uyumsuz olması, driverınızın çok eski olması ya da windows directx sürümünün eski olmasından kaynaklanabilir. Bunların dışında bir çok nedenden dolayı, örneğin ekran kartının aşırı ısınması ya da ekran kartı giriş voltajının yeterli olmaması  gibi donanımsal sorunlar da bilgisayarınızın ”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası vermesine neden olabilir.

”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatasını düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1

Ekran kartı driveriniz  (sürücünüz) güncel olmayabilir

Bu hatayı çözmek için yapmanız gereken ilk adım tüm ekran kartı driverlerini kaldırıp yeniden yüklemektir. Ekran kartı kaldırmak için en çok kullanılan programlardan biri ”Display Driver Uninstaller” isimli programdır. DDU diye geçen bu program windowsunuzun güvenli mod ile çalıştırılmasının ardından etkinleştirilir ve tüm ekran kartı sürücülerini kaldırır. Bu program sayesinde windows üzerinden kaldıramadığımız AMD ve Nvidia sürücülerinin tamamını kaldırabiliyoruz.

DDU kullanmadan önce ekran kartınızın modelini öğrenmeli ve internetten en sürücüleri indirmelisiniz. Ancak kullanmış olduğunuz ekran kartı üreticisi güncel sürüyücü yayınlamadıysa daha önce yayınlamış olduğu en son sürücüyü kullanmanız gerekir.

Özellikle bir çok marka windows 10’a geçtikten sonra çoğu bilgisayar modeli için ekran kartı sürücülerini halen güncellemedir.

Bundan dolayı uzun süredir hatasız kullanmış olduğunuz bilgisayarlarınızda  windows 10 işletim sistemine geçirdikten sonra ”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatasını görebilirsiniz. Bu işlemleri şimdi adım adım yazalım.

  • İlk olarak ekran kartı modelinizi öğrenin. Bunu öğrenmek için bir çok yol vardır ancak en kısa yolu internetten indireceğiniz CPU-Z isimli programı kullanarak öğrenmektir. GPU-Z programı çalıştırıldığında Graphic Card kısmında yazan marka ve modeli sizin ekran kartınızın modelidir.
  • İkinci adım olarka ekran kartı üreticinizin web sayfasından kullanmış olduğunuz ekran kartına ait en son sürücüleri indirmektir.
  • Windowsu güvenli mod üzerinden açıyoruz ve DDU (Display Driver Uninstaller) isimli programı çalıştırıyoruz. DDU kullanımı son derece basit olduğu için detaylarını yazmıyoruz ancak internetten yapılan basit bir kaç arama ile hemen sonuca ulaşırsınız.
  • Ekran kartı sürücüleriniz silindikten sonra  ve windowsu normal halde açıyoruz.
  • CCleaner ya da Advenced System Care isimli program ile tüm artık kayıt defteri girdilerini temizliyoruz.
  • Bu işlemin ardında bilgisayarımızı tekrar yeniden başlatıyoruz.
  • Yeniden başladıktan sonra indirmiş olduğumuz sürücüleri tekrardan yüklüyoruz.
  • Tüm adımlar bu kadar, umarız probleminiz çözülmüştür.

NOT: Eğer ekran kartı üreticinizin yayınlamış olduğu sürücüler henüz windows sürümünüz ile uyumlu değil ise probleminiz devam edebilir. Bunun için sürücü güncelleştirmeyi bekleyebilir ya da bir önceki windows türüne dönebilirsiniz.

2

DirectX güncel olmayabilir ya da bozuk yüklenmiş olabilir.

DirectX sürücünüzün hatalı yüklenmiş ya da güncel olmaması gibi durumlarda da ekran kartınız ”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası verebilir. Bunun için DirectX programınızın en son versiyonunu yüklemeniz ya da güncelleştirmeniz gerekir. Bunun için tek yapmanız gereken Microsoftun web sitesi üzerinden DirectX en son versiyonu indirmeniz gerekmektedir.

3

Bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyor olabilir.

Bilgisayarınızın aşırı derecede ısınması da ”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası vermesine neden olabilir.  Bunun için öncelikle aşırı ısınmanın nedenini öğrenmek gerekiyor.

Piyasadaki çoğu bilgisayarın çok fazla ısınmasının temel nedeni fan hava girişlerinin zaman içerisinde toz ve kirden dolayı kapanmış olmasıdır. Böyle durumlarda işlemci tarafından oluşturulan sıcaklık fan tarafından dışarı atılamaz ve içerde hapsolur. Hapsolan hava kasa içerisinde yayılarak bilgisayarınızın çok fazla ısınmasına dolayısı ile ”Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu” hatası vermesine neden olabilir. Bunun için bilgisayarınızın fanını iyice temizlemenizi önermekteyiz.

Isınmaya karşı soğutucu (cooler) stand alabilirsiniz. Ancak bu dışarıdan bir miktar etki eder. Eğer fan tıkalıise kesinlikle fan çıkışını temizlemeniz gerekebilir.

İşlemci üzerinde oluşan ısının dışarı atılması için bakır bir şerit ile işlemci arasında beyaz bir macun bulunur. Çoğu bilgisayarda bu macun zamanla donar ve ısı iletimini gerçekleştirmez. Eğer kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde ise bu macunu da yenilemeniz ısıyı düşürmenize yardımcı olur.

4

Donanımsal problemler ya da düşük voltaj

Bilgisayarınız elinizden düştü ise ya da darbe aldıysa ekran kartı üzerinde hasar oluşmuş ya da bağlantılarında kopukluk olmuş olabilir. Bunu sizin tespit etmeniz çok zordur. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bilgisayarınızı servise göndermenizi önermekteyiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.