MAC Adresi Nasıl Bulunur?

MAC adresini bulmak için kullanılan yöntem, ilgili ağ aygıtının türüne bağlıdır. Tüm popüler ağ işletim sistemleri, MAC adres ayarlarını bulmanızı (ve bazen de değişmesini) sağlayan yardımcı programlar içerir.

Windows’ta MAC Adresi Bulma

Modern Windows sürümlerinde bilgisayarın MAC adresini görüntülemek için ipconfig yardımcı programını (/ all seçeneği ile birlikte kullanın) kullanın. Bunun yerine Windows 95 ve Windows 98’in eski sürümleri winipcfg yardımcı programını kullandı.

Hem ‘winipcfg’ ve ‘ipconfig’, bir bilgisayar için birden fazla MAC adresi görüntüleyebilir. Her kurulu ağ kartı için bir MAC adresi bulunur. Ayrıca, Windows donanım kartlarıyla ilişkili olmayan bir veya daha fazla MAC adresi tutar.

Örneğin, Windows çevirmeli ağ, telefon bağlantısını bir ağ kartı gibi yönetmek için sanal MAC adreslerini kullanır. Bazı Windows VPN istemcilerinin aynı şekilde kendi MAC adresleri vardır. Bu sanal ağ bağdaştırıcılarının MAC adresleri, gerçek donanım adresleri ile aynı uzunluk ve biçimdedir.

Unix veya Linux’ta bir MAC Adresi Bulma

MAC adresini bulmak için Unix’te kullanılan özel komut, işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak değişir. Linux ve bazı Unix biçimlerinde ifconfig -a komutu MAC adreslerini döndürür.

Önyükleme mesaj dizisinde MAC adreslerini Unix ve Linux’da da bulabilirsiniz. Bu işletim sistemleri, sistemin yeniden başlatılması sırasında bilgisayarın MAC adresini ekranda görüntüler.

Ayrıca, açılış mesajları bir günlük dosyasında tutulur (genellikle “/ var / log / messages” veya “/ var / adm / messages”).

Mac’te bir MAC Adresi Bulma

MAC adreslerini Apple Mac bilgisayarlarında TCP / IP Kontrol Paneli’nde bulabilirsiniz. Sistem Açık Aktarım’ı çalıştırıyorsa, MAC adresi “Bilgi” veya “Kullanıcı Modu / Gelişmiş” ekranlarının altında görüntülenir.

Sistem MacTCP çalıştırıyorsa, MAC adresi “Ethernet” simgesinin altında görünür.

Özet – MAC Adresini Bulma

Aşağıdaki liste bir bilgisayarın MAC adresini bulma seçeneklerini özetlemektedir:

  • Windows: ipconfig / all veya winipcfg
  • Linux ve bazı Unix: ifconfig -a
  • Açık Aktarımı olan Mac: TCP / IP Kontrol Paneli – Bilgi veya Kullanıcı Modu / Gelişmiş
  • MacTCP ile: TCP / IP Kontrol Paneli – Ethernet simgesi

MAC adresleri değiştirilemeyen sabit numaralar olarak tasarlanmıştır. Bununla birlikte, MAC adresinizi değiştirmek isteyen çeşitli geçerli nedenler vardır

İSS’inizle Çalışmak İçin Bir MAC Adresini Değiştirme

Çoğu Internet aboneliği müşteriye yalnızca tek bir IP adresi sağlar. İnternet Servis Sağlayıcı (ISS), her müşteriye bir statik (sabit) IP adresi atayabilir. Bununla birlikte, bu yaklaşım şu anda yetersiz olan IP adreslerinin verimsiz kullanımıdır. ISS, müşterinin İnternet’e her bağlanışında değişebilecek her bir müşterinin dinamik IP adresini daha sık yayınlar.

ISS’ler, her müşterinin birkaç yöntemle yalnızca bir dinamik adres aldığından emin olunur. Çevirmeli ve birçok DSL servisi genellikle müşterinin bir kullanıcı adı ve parola ile giriş yapmasını ister. Kablo modem hizmetleri ise, ISP’ye bağlanan cihazın MAC adresini kaydettirerek ve izleyerek bunu gerçekleştirir.

MAC adresi bir ISS tarafından izlenen cihaz ya kablo modem, geniş bant yönlendirici ya da İnternet bağlantısını sağlayan PC olabilir. Müşteri, bu ekipmanın arkasında bir ağ kurmakta özgürdür; ancak ISS, MAC adresinin kayıtlı değeri her zaman eşleştirmesini beklemektedir.

Ancak, bir müşteri bu cihazı değiştirdiğinde veya içindeki ağ bağdaştırıcısını değiştirirse, bu yeni aygıtın MAC adresi artık İSS’de kayıtlı olanın MAC adresiyle eşleşmez. ISS genellikle müşterinin İnternet bağlantısını güvenlik (ve faturalandırma) nedenleriyle devre dışı bırakır.

Klonlama ile bir MAC Adresini Değiştirme

Bazıları aboneliğiyle ilişkili MAC adresini güncellemelerini istemek için ISS’lerine başvuruyor. Bu işlem çalışır, ancak zaman alır ve İnternet hizmeti sağlayıcının işlem yapmasını beklerken kullanılamaz.

Bu sorunun hızla çözülmesinin daha iyi bir yolu, yeni cihazın MAC adresini orijinal cihazın adresiyle eşleşecek şekilde değiştirmektir. Gerçek bir fiziksel MAC adresi donanımda değiştirilemezken, adres yazılımı olarak taklit edilebilir. Bu işleme klonlama denir.

Birçok genişbant yönlendirici bugün gelişmiş bir yapılandırma seçeneği olarak MAC adres kopyalamayı desteklemektedir. Öykünülen MAC adresi servis sağlayıcısına orijinal donanım adresiyle aynı görünür. Klonlamanın spesifik prosedürü, yönlendiricinin türüne bağlı olarak değişir; Ayrıntılar için ürün belgelerine bakın.

MAC Adresleri ve Kablo Modemleri

ISP tarafından takip edilen MAC adreslerine ek olarak, bazı genişbant modemler ana bilgisayar ağ adaptörünün ana ağındaki MAC adresini de izler. Geniş bant modeme bağlı bilgisayarı takas ederseniz veya ağ adaptörünü değiştirirseniz, kablo İnternet bağlantınız daha sonra çalışmayabilir.

Bu durumda, MAC adresinin klonlanması gerekli değildir. Hem kablo modemi hem de ana bilgisayarda sıfırlama (geri dönüşüm gücü dahil) otomatik olarak MAC adresini değiştirecektir.

Kaynak : https://www.lifewire.com/finding-ip-mac-addresses-microsoft-windows-816525

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.