Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Windows 10 hayatımıza girdiğinden beri her yeni windows serisi gibi bir çok sorun ile beraberinde geldi. Özellikle Microsoft firmasının Windows 10 kullanmamız için uzun süre Windows 10 lisansını bedava dağıtması ve tüm kanallardan Windows 10 kullanmaya zorlamasından dolayı çoğumuz Windows 10 yükledik.

Windows 10 diğer windows sürümlerinden farklı olarak güncellemeleri otomatik indiriyor ve kuruyor. Bununla birlikte arka planda sürekli bir güncelleme dağıtımı da yapıyor. Bu yüzden bilgisayarınız hiç istemediğiniz zamanlarda güncelleme yapmaya başlayarak sizi zor durumlara sokabilir. Örneğin bizim kullanmış olduğumuz Lenovo  G510 modelinden güncellemelerden sonra bilgisayar kendini başlattığında her seferinde siyah ekran hatası alıyoruz.

Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için Windows 10 otomatik güncellemelerin nasıl kapatılacağını göstereceğiz.

Not: Görüntülerin orijinal hallerini görmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Adımlar

1-) Klavyede bulunan Windows tuşu + R tuşuna aynı anda basıyoruz. Bu tuş kombinasyonuna bastığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

windows 10 güncelleme kapatma

2-) Açılan pencereye ”services.msc” komutunu yazıyoruz ve tamam seçeneğine tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır.

windows 10 güncelleme kapatma 2

3-) Açılan sayfadan ”Windows Update” yazan seçeneğini buluyoruz. ”Windows Update” seçeneğine sağ tıklayıp açılan pencereden ”durdur” yazısına tıklıyoruz.

windows 10 güncelleme kapatma 3

4-) “Windows Update” yazısına yeniden sağ tıklıyoruz ve açılan menüden ”özellikler” seçeneğini seçiyoruz. Açılan sayfada karşımıza çıkan ”başlangıç türü” yazan sekmeyi açıyoruz ve ”devre dışı” yazan seçeneği seçiyoruz. Bu işlemden sonra aynı pencerede bulunan ”tamam” seçeneğini seçiyoruz ve pencereyi kapatıyoruz.

windows 10 güncelleme kapatma 4

Yukarıdaki işlemleri sırayla yapmanızın ardından Windows 10 otomatik güncelleme seçeneğini devre dışı bırakmış oluyorsunuz. Bundan böyle Windows 10 siz bilgisayarınızı kullanırken arka planda güncelleme indirmeyecek ve güncelleme yapmayacaktır.

Not: Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınız Windows 10 güncellemelerine kapatılmış olacaktır. Windows 10 güncellemelerini tekrar açmak için yukarıdaki işlemleri sırasıyla yapmalı ve ”durdur” komutu yerine çalıştır yapmalısınız. Bu işlemin ardından da ”devre dışı” bırakmış olduğunuz sekmeyi de tekrar dan eski haline getirip tamam sekmesini tıklayarak çıkmalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.