Lastik Ölçüsü Nasıl Okunur ve Hesaplanır?

Aracınızın tekerleklerini ya da lastiklerini doğru seçmek, hem görünümünü ve hem de performansını artıracak bir değişikliktir ve nereye bakacağınızı biliyorsanız, doğru lastiği seçmek çok kolaydır.

İlk adım, şu anda sahip olduğunuz tekerlek boyutlarını ve lastiklerini belirlemek ve ardından ne kadar büyük veya küçük bir lastik seçmek istediğinize karar vermektir. Herhangi bir lastiğin yanağında bir boyut her zaman gösterilir. Binek otomobil lastikleri genellikle metrik formdadır ve daha büyük kamyon lastikleri metrik veya standart ölçülerde gösterilebilir.

Bu diyagram, her bir sayı veya harfin ne anlama geldiğini açıklamaktadır.

1 Numaralı alanda gösterilen harf lastik tipini gösterir.

P = Binek otomobil

T = Geçici yedek

LT = Hafif kamyon

ST = Treyler

2 Numaralı Alanda Gösterilen 3 rakamlı sayı kesit genişliğini gösterir.

Doğru genişlikte janta monte edilen lastiğin toplam genişliği milimetre cinsindendir.

3 Numaralı alanda gösterilen 2 rakamlı sayı en-boy oranını gösterir.

Bu tekerlek kenarı montaj yüzeyinden taban yüzünün dışına olan uzaklığı belirtir. En-boy oranı, mutlak bir sayı yerine genişliğin bir oranı olarak ifade edilir, bu nedenle farklı boyutlu lastiklerin profillerini karşılaştırmak daha kolaydır. 50 serisi bir lastik genişliğin yüzde 50 boyundadır, 70 serisi ise genişliğinin yüzde 70’i kadardır.

4 Numaralı alanda gösterilen harf hız oranını gösterir.

Sadece en yüksek orana sahip olan modellerde bulunan lastikler de Z oranı gösterilir. Diğer tüm lastiklerde, yan duvarın başka bir yerinde bulunur.

5 Numaralı alanda gösterilen lastiğin üretim metodunu ve tipini belirtir.

R = Radyal-kat lastiği.

D = Şimdi sadece kamyonlarda ve römorklarda kullanılan köşegen veya eski moda ön gergi lastiğini ifade eder.

6 Numaralı alanda gösterilen 2 rakamlı sayı ölçüyü gösterir.

Jantın çapı inç olarak ölçülür. Lastik genişliğini milimetre cinsinden, çapı inç cinsinden belirlemek garip görünüyor olsa da bu şekilde hesaplanır. PAX sistem lastikleri gibi birkaç özel amaçlı lastik, jant çapı için bir metrik sistem kullanır.

Standart boy bir lastik inç olarak ölçülür. Üzerinde 33 x 12.5 R15 okunan bir lastik, 33 inç çapında (veya boyunda), 12.5 inç genişliğinde ve 15 inçlik bir tekerleğe uyacaktır.

Aracınızın kapak sıkışması, üreticinin önerdiği lastik boyutunu da gösterecektir. Bu boyutun ötesine geçmek dişli kutusunu atacak ve aracınızı yavaşlatacaktır. Ayrıca hız göstergenizin değerini de değiştirecektir.  Bu nedenle aracınız için yeni bir lastik almadan önce aracınızın markası ve modeli doğrultusunda bu ölçüleri öğrenin ve gerekirse arabanın kullanım kılavuzunda belirtilen lastik ebatlarını kullanın.

Kaynak : http://www.popularmechanics.com/cars/a25156/how-to-read-a-tire-size/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.