Kedi Yaşı İnsan Yaşına Göre Nasıl Hesaplanır?

Kedi yaşı hesaplanması hakkında popüler bir kanı olan 1 kedi yılının 7 insan yılına eşit olması yanlış bir kanıdır. Çünkü kedinin yaşı hesaplanırken kedinin bulunduğu dönemlere göre insan yaşına göre geçen süre farklıdır. Kediler özellikle ilk 2 senelerinden çok hızlı yaşlanırlar.

Bir kedi yaşı insan yaşına göre hesaplanırken 1. senesinde yaklaşık  olarak 15 yaşında, 2. senesi sonunda insan yaşına göre 24 yaşına ulaşır. Bundan sonra her sene için yaklaşık dört yıl geçer. Böylece, 5 yaşındaki bir kedi insan yaşına göre yaklaşık 36 yaşında olur..

Not: Açık havada ya da dışarıda yaşayan bir kedinin kapalı alanda yaşayan bir kediye göre çok daha hızlı yaşlandığı unutulmamalıdır. Yaşı kolayca hesaplamak için makalenin sonundaki grafikten yararlanabilirsiniz.

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır ?

Eğer sokaktan bulmuş olduğunuz yani yaşını bilmediğiniz bir kediniz varsa da yaklaşık olarak yaşını hesaplayabilirsiniz. Veteriner laboratuarlarında bir kedinin kaç yaşında olduğunu anlamak için bazı kriterler kontrol edilir.

Dişler

Dişler yaşın büyük bir göstergesidir. Daha yaşlı kedilerin dişleri, önceki sahibinin kedinin dişlerini fırçalamada ihmalkar olduğunu varsayarsak, genç kedilere göre daha fazla lekelenme eğilimindedir. Ve yavru bir kedinin dişleri 2-4 haftalıkken görülmeye başlanır. Sert dişleri ise yaklaşık dört aylıkken görülür. Bir kedinin ağzını açarsanız ve kalıcı beyaz dişleri görürseniz, kedinin yaklaşık olarak 1 yaşında olması muhtemeldir. Bazı sararma belirtileri  kediyi 1 ila 2 yaşı arasında değiştirebilir ve tüm dişlerdeki tartar birikmesi, kedinin 3 ila 5 yaşları arasında olabileceğini gösterir. Eksik dişler, elinizde yaşlı bir kedi olduğu anlamına gelebilir.

Kas Gücü

Daha küçük yaştaki kedilerin daha yüksek aktivite düzeylerinden dolayı kas gücünün fazla olması daha olasıdır. Daha yaşlı kediler genellikle biraz daha kemiklidir ve bazı ekstra omuz çıkıntılarına sahip olabilirler.

Kürkü

Genç bir kedi genellikle yumuşak ve ince bir kürke sahip iken yaşlı bir kedi daha kalın, daha kaba kürke sahip olma eğilimindedir. Yaşlı bir kedinin kürkü üzerinde gri veya beyaz lekeler görünebilir.

Gözler

Küçük kedilerde kocaman veya baygın bakmaksızın parlak, net gözler yaygındır. Gözlerinde bulanıklık olan bir kedi muhtemelen 12 yaşında ya da daha fazla olacaktır. Gözleri incelerken aynı zamanda göz irisini de inceleyin. Genç kedilerin pürüzsüz irisleri bulunurken, yaşlı bir kedinin irisi bazen biraz tırtıklı görünebilir

Bir Kedinin Yaşam Döngüsü

Kedilerin ömrü sahibinin bakımına ve genetik yatkınlığa bağlı olarak değişiklik gösterse de, kedi cinsinden olan hayvanlar genellikle uzun ömürlüdür. Belgelenen bir avuç vakada kedilerin yaşı 30 yılı aşmıştır. Tipik olarak, kapalı alanlarda yani evlerde kediler 12-18 yaşına kadar yaşayabilir ve bunların çoğu 20’li yaşlarına kadar hayatta kalabilirler. Sokakta yaşayan kediler, daha büyük oranda  kaza ve hastalık tehdidi ile karşı karşıyadır ve ortalama olarak 10 yıl yaşarlar.

NOT : Yukarıdaki yaş hesaplama kriterleri ortalama olarak alınmıştır, kedinin yaşamış olduğu koşullar yaşının hesaplanmasında en önemli etkendir. Kesin bir sonuç istiyorsanız veteriner hekiminizden bu bilgiyi alabilirsiniz.

KAYNAK : http://www.catster.com/cats-101/calculate-cat-age-in-cat-years

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.