Köpek Yaşı İnsan Yaşına Göre Nasıl Hesaplanır?

Bir köpeğiniz varsa 1 köpek yılının 7 insan yılına denk olduğu kuralını  duymuşsunuzdur. Ancak bu işin matematiği o kadar basit değildir. Köpekler daha erken yaşlarında çok daha hızlı olgunlaşırlar. Böylece hayvan dostlarımızın 1 yılın yaklaşık olarak 15 insan yılına eşittir. Bu hesaplama oranı ilk haftadan 1 yaşına kadar sürekli değişir.

Köpeğinizin yaşı hesaplanırken boy ve cins de bir rol oynamaktadır. Küçük köpekler daha büyük köpeklerden daha uzun yaşama eğilimi gösterir, ancak hayatlarının ilk birkaç yılında daha hızlı olgunlaşma gösterebilirler. Minin ve hareketli ırklar 10 yaşına gelmeden önce olgunlaşmazlar. Orta boydaki ırklar ise her iki sayının ortasında bir yerdedir.

Barınaktan ya da sokaktan bir köpek sahiplendiyseniz, ancak geçmişini bilmiyorsanız, kaç yaşında olduğunu da bilmiyorsunuzdur. Doğum tarihini bilmeseniz bile, yaşını tahmin edebilirsiniz.

Dişleri, yaşı hakkında kabaca bir fikir vermelidir. Bu yönerge köpekten köpeğe farklılık gösterecektir ve sizden önceki sahibinin (eğer varsa) diş bakımı yapıp yapmadığına bağlıdır.

  • 8 haftalık: Süt dişleri vardır.
  • 7 aylık: Tüm kalıcı dişler beyaz ve temizdir.
  • 1-2 yaşında : Dişler daha zayıftır ve arka dişler de sararma olabilir.
  • 3-5 yaşında : Tüm dişler tartar birikmiştir ve bazı dişlerde aşınma olabilir.
  • 5-10 yaşında : Dişler daha fazla aşınma ve hastalık bulgusu vardır.
  • 10-15 yaşında: Dişler yıpranmıştır ve ağır tartar oluşumu muhtemeldir. Bazı dişler kayıp olabilir.

 

Veteriner hekiminiz, kemiklere, eklemlere, kaslara ve iç organlara bakan testlere dayanarak yaşını da tahmin edebilir. Yaşlı köpekler bazı yaşlanma belirtileri gösterebilir.

  • Bulanık gözler
  • Gri saç. Ağızlıktan başlar ve yüz, kafa ve vücudun diğer alanlarına yayılır.
  • Gevşek cilt
  • Kemikli bacaklar

Köpeklerin yaşı hesaplanırken yukarıdaki etkenler dışında nerede bakıldığı, genetik özellikleri, soy geçmişi, beslenme biçimi, bulunduğu iklime uygun olup olmaması, bakım türü ve başka bir çok etken yaş hesaplanmasında katılmalıdır. Ancak bu profesyonellerin işi olduğu için köpeğinizin kesin yaşını hesaplamak isterseniz bir veteriner hekime gitmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki çizelge ve hesaplama yöntemi ortalama değerler baz alınarak ortaya çıkarılmıştır.

KAYNAK : http://pets.webmd.com/how-to-calculate-your-dogs-age

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.