Dijital Baskül Nasıl Kalibre Edilir?

Bir dijital (elektronik) baskül, ağırlığın ölçülmesinde kullanılabilecek en kolay araçlardan biridir. Aslında, skalası olan bir kadrandan sayıları okumak çok daha kolaydır. Bununla birlikte, ölçüm aletlerinde olduğu gibi elektronik baskül de birkaç ayda bir kalibre edilmelidir; böylece doğru bir şekilde tartmaya devam edebilirler. Çoğu dijital baskül, imalat şirketinde önceden kalibre edilir; ancak zaman, kullanma ve taşıma ile okumaları hafifçe kayabilir.

Birkaç basit adımı izleyerek, baskülünüzü kalibre edebileceksiniz. Bu görevi etkili bir şekilde tamamlamak için, teraziyi istikrarlı ve sağlam bir yüzeye yerleştirdiğinizden ve yakınlarda güçlü bir hava hareketi olmadığından emin olun.

1.Adım – Hazırlıkları Yapın

Herhangi bir kalibrasyon rutini denemeden önce, baskülü açmak ve ısınmasına izin vermek önemlidir. Ayrıca, kalibrasyon rutininiz için kesin ağırlığı olan nesneleri kullanmak da önemlidir. Hassasiyet elde etmeyi amaçladığınızda bir yaklaşıklığa sahip olmak kullanışsızdır.

2. Adım – Kalibrasyon Modunu Başlatın

Dijital baskülünüz üzeirnde kalibrasyon düğmesini bulun. Genelde aşağıdaki baskılardan birini taşır: “Cal”, “Function”, “Mode” veya “Cal / Mode”. Şimdi ölçekte görüntülenen basamaklar “0”, “000” Veya “Cal” olmalıdır. Bu noktada, baskül kalibrasyon modunda olmalıdır.

3. Adım – Kalibrasyon Testini Gerçekleştirin

Dijital baskül kalibrasyon modundayken, bilinen ağırlığınızdaki nesneleri birinci adımda toplarsınız. İdeal olarak, ölçeğin dengelenmesi için (dengeli bir ağırlığa sahip olması) kabaca 30 pounds (13.6 kg) kadar bir çok nesne koymanız gerekir. Üzerine bu ağırlıkta bulunan eşyalar koyduğunuzdan emin olun. Bunları yalpalamayacak ve hareket etmeyecek bir şekilde yerleştirin terazinin kenarlarına değil de orta bölümüne yerleştirmelisiniz. En hassas ölçümü bu şekilde elde edersiniz.

4. Adım – Kalibrasyon

Bu noktada, dijital baskülün ölçüm yapmasına izin verin. Uzun süre beklemenize gerek yok, çünkü bu yalnızca yaklaşık beş saniye sürer, daha sonra oturumu bitirmek için kalibrasyon düğmesine bir kez daha basabilirsiniz. Bittiğinde, dijital terazinizin monitöründe “Bitir”, “0” veya “Cal” olarak görüntülenen şu kelimelerden birine sahip olmalısınız: Kalibrasyon bittikten sonra çoğu modern dijital terazi otomatik olarak sıfırlanır. Durum böyle değilse, bu noktada ölçeğinizi kapatmanız ve en az iki dakika kapalı kalması önerilir.

Bu basit basit adımlarla baskülünüzün  kalibrasyonunu tamamlamış olmalısınız. Terazinizi yeniden açtığınızda, bir sonraki tartımınızı doğru bir şekilde okuyacağından emin olabilirsiniz.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-calibrate-your-digital-weight-scale

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.