Dijital Higrometre(Nem Ölçer) Nasıl Kalibre Edilir?

Dijital higrometre, belirli bir bölgedeki nispi nemi ölçen yararlı bir araçtır. Cihaz, kuru gıda, tütün veya diğer ürünleri bir yerde depolarken çok kullanılan cihazlardan biridir. Havada bulunan nem oranını doğru olarak tespit edip, sabit tutmak için ara sıra dijital higrometreyi kalibre etmeniz gerekir. İşte talimatlar. 

1. Adım – Tuz Çözeltisi Hazırlayın

Porselen, plastik veya metal bardakta, tuzu ve suyu karıştırın. Tuz parçacıkları ıslanana kadar bileşenleri karıştırın.

2. Adım – Karışımı ve Higrometreyi Kapalı Bir Yerde Tutun

Hazneyi plastik torbaya yerleştirin ancak düz bir yüzeye oturduğundan emin olun. Higrometreyi de torbaya yerleştirin, ancak bardak içindeki karışım ile temas etmesine asla  izin vermeyin, aksi takdirde cihaza zarar verebilirsiniz. Bunun olmamasını sağlamak için, kurulumun çocuklar tarafından veya herhangi bir dış kuvvet tarafından engellenmeyeceği bir yer bulun.

Buna ek olarak, kurulum sabit bir oda sıcaklığına sahip bir alana yerleştirilmelidir. Bir dolap içinde uygulamak iyi bir çözüm olurdu. Doğrudan güneş ışığı, ısıtıcı cihaz, vantilatör ve ya benzeri herhangi bir ısı kaynağından uzakta olmasına dikkat edin. Tüm hazırlıklar bittiğinde plastik torbayı kapatın.

3. Adım – Sonuçları Okuyun

Higrometrenin plastik torbadaki doğru nemi okuduğundan emin olmak için yaklaşık 8 ila 12 saat boyunca bırakın. Bekleme süresinin ardından, plastik torbanın içinde iken cihazın okumasını kontrol edin. Higrometre doğruysa,% 75 ölçmelidir. Bazen normal ölçümün (% 72 veya% 78) 3 puan üstünde veya altında okunabilir. Bu durumda, kalibrasyon adımlarıyla devam edin.

4. Adım  – Cihazı Kalibre Edin

Ölçümün % 75’in altında veya üzerinde olması halinde dijital higrometreyi plastik torbadan çıkarın ve kalibrasyon düğmesine basın. Kalibrasyon düğmesinin nerede olduğunu bilmiyorsanız, bir kullanıcı el kitabının yardımıyla kalibrasyon düğmesinin nerede olduğundan emin olun. Cihaz herhangi bir kalibrasyon düğmesi belirtmezse, sıfırlama düğmesinin nerede olduğunu öğrenin. Normal okumanın% 75’e geri dönmesini sağlamak için sıfırlama düğmesine basın.

5. Adım – Kalibrasyon Düğmesi Yoksa Ne Yapmalı ?

Bazı dijital higrometrelerde kalibrasyon veya sıfırlama düğmesi olmayabilir, ancak bu da halledilebilir bir durumdur. Bunun yerine, cihazdan elde edilen değeri% 75’den çıkarın ve farkı not edin. Örneğin, okumadan elde edilen sonuç% 72 ise, fark 3’tür. Gelecekteki higrometreyi okurken doğru bilgiyi elde etmek için sonuç değerine 3 değerini ekleyin. Havadaki bağıl nemin ölçülmeden önce, higrometrenin yaklaşık 2 saat boyunca sabit kalmasına dikkat edin.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-calibrate-a-digital-hygrometer

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.