Dijital Multimetre ile Amper Nasıl Ölçülür?

Bir dijital multimetre, bir elektrikli cihaz veya bileşen tarafından kullanılan akım miktarını ölçer. Çoğu multimetre, amper olarak akım ölçmek için bir ayar seçeneği içerir. Değiştirilen elektrikli parçalar ve bileşenler, amper değerlerinin doğru bir şekilde çalışması için eşleşmelidir, böylece, onarım veya tadilat yapmadan önce, bir çoklu ölçekteki testlerin yapılması önemli bir adımdır.

Adımlar

  1. Dijital multimetreyi açın. Çoğu dijital sistem, kullanıma hazır olmadan önce kendi kendine kontrol yapıyor. Metrenin testini tamamlaması için bir dakika bekleyin.
  2. İşlev seçiciyi pil gücünden veya alternatif akımdan okumak üzere ayarlayın. “A ~” işlev ayarı alternatif akımın amper olarak veya AAC olarak ölçülmesi; “A =”, amper veya ADC cinsinden doğru akım ölçer.
  3. Aralığı, maksimumun beklenen en yüksek okunamayacağı şekilde ayarlayın. Bu, sayacın aşırı yüklenmesini önleyecektir. Menzili aşarsanız ve bir okumak mümkün değilse, daha düşük olarak ayarlayın.
  4. Akımı ölçmek için uçları uygun terminallere bağlayın. Siyah kabloyu “COM” ya da ortak terminaline bağlayın. Kırmızı kurşun, düşük veya yüksek akım ölçümü için işaretlenmiş bir terminale bağlayın. Okunan okunan terminal “300mA” olarak tanımlanabilir. Bu, milimetrik olarak okumalar verecektir; 1 milimetre .001 amperdir. Rakamı amper olarak almak için 1.000 ile çarpın.
  5. Akımını ölçmek için devreye bağlayın. Bir açık ucu kırmızı probu, diğeri siyah probu ayarlayın. Bu, dolaşım akımı arasında sondaları almak için bir telin kesilmesini gerektirebilir. Fikir, dijital multimetredeki akımın bir okuma almasına izin vermektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.