Dijital Termometre Nasıl Kalibre Edilir?

Dijital termometre her zaman doğru okuma yapmalıdır. Hayatımızın bir çok alanında kullanmış olduğumuz bu termometrelerin zaman zaman kalibre edilmesi gerekmektedir. Neyse ki bu çok basit bir işlemdir. İşte yapılması gereken kolay adımlar.

1. Adım – Ne Zaman Kalibre Edeceğinizi Bilin

Termometrenin, herhangi bir okumaya ihtiyaç duymadan önce doğru sıcaklığı okuduğundan emin olmak için termometrenizi kullanmadan önce kalibre etmek isteyeceksiniz. Ayrıca dijital termometreler düşürüldüğünde de kalibrasyona ihtiyaç duyar, çünkü darbe doğru okuma yeteneğini etkiler. Yükse sıcaklıkları ölçmek için kullanıldığında bir termometrenin kalibre edilmesi önerilir. Çok sıcak ve çok soğuk nesnelerin ölçülmesi, bir daha ki sefere bir şey ölçeceğinizde hafif hatalara neden olabilir. Son olarak, termometreler sıkça kullanıldıklarında (günlük veya haftalık) düzenli kalibrasyona ihtiyaç duyar.

2. Adım – Termometrenizi Test Edin

Termometrenizi doğru noktaya getirmek için bu iki yöntemi kullanın.

Birincisi, donma noktası metodudur. Bir camı ezilmiş buz ile doldurun. Cam dolana kadar biraz temiz su ekleyin ve karıştırın. Termometreyi buz dolu suya sokmadan önce yaklaşık üç dakika bekleyin.  Bunun ardında da termometre sensörünü buz dolu suya sokun ve yaklaşık otuz saniye bekleyin ve termometrenin 32 ° F ( 0 santigrat derece) okuduğundan emin olun. Eğer öyleyse, ölçümünüz doğrudur , ancak değilse, kalibrasyon gerekir. Bu çok daha doğru bir yöntemdir ve size sıfırlamanın zamanı geldiğinde okumalarınızın ne kadar uzakta olduğuna dair bir fikir verecektir.

Başka bir yöntem de kaynama noktası yöntemidir. Yaklaşık 6 inç (15 cm) ölçeğinde su kaynatın. Su kaynama noktasına geldiğinde, sensörü suya yerleştirin ancak kabın kenarından ve altından mümkün olduğunca merkeze yakın bir yerde tuttuğunuzdan emin olun. Otuz saniye bekleyin ve deniz seviyesinde ve ya maksimum 100 feet  (300 metre)yükseklikten aşağı kalırsanız, termometrenin 212 ° F’de (0 santigrat derece) doğru okunup okumayacağını kontrol edin. Suyun kaynama noktası farklı yüksekliklere göre değişir. Bu nedenle eğer daha yüksek bir yerdeyseniz kaynama noktasını öğrenmelisiniz.

3. Adım – Dijital Termometrenin Kalibre Edilmesi

Sıcaklığı gerektiği gibi ölçmediği zaman termometre üzerinde bulunan somunu çevirin. Bu ayarlayıcıyı doğru bir okuma alana kadar döndürerek yapın. Bazı dijital termometreler bir vida veya somunun herhangi bir ayarını gerektirmez. Yeniden başlat düğmesini bulmanız yeterlidir. Suyun donma noktası veya kaynama noktası elde edildiğinde, düğmeyi basılı tutun ve hepsi bu kadar.

Tek aşamalı test, termometrenizin bir sıcaklık için doğru şekilde kalibre edilmesini sağlayabildiğinden, en doğru kalibrasyon için yukarıdaki ölçüm noktalarını kullanarak en az iki farklı test gerçekleştirmeniz en iyisidir.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-calibrate-a-digital-thermometer

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.