Hoparlörün Artı Eksi Ucu Nasıl Anlaşılır?

Hoparlörlerinizden mümkün olan en iyi ses kalitesini almanız için kabloların doğru kutuplara (artı ve eksi uçları) göre bağlanması önemlidir. Eğer kutupları yanlış şekilde bağlarsanız hoparlör ses çıkışınız düşük kalacaktır ve kalitesiz bir çıkış alacaksınız. Bu nedenle, hoparlörünüzün ses çıkışında sorun yaşıyorsanız, bunun artı ve eksi uçlarının doğru mu yoksa yanlış mı bağlandığını  kontrol etmelisiniz.

Hoparlör kablosunun kutuplarını kontrol edebilen ticari cihazlar var, ancak bu adımları kullanarak ekstra para harcamadan kontrol işlemini kendiniz de yapabilirsiniz.

1. Adım – Bağlantıları Kesin

Stereo sisteminizi prizden çıkararak başlayın. Sistemi televizyon gibi başka cihazlara bağlayan kabloları da çıkarmalısınız. Ardından, enerjinin tamamıyla kapalı olduğundan emin olduğunuzda, bir hoparlörün kablolarını alıcıdan ayırın. Hoparlör konisini görebilmeniz için hoparlörün önündeki kapağı da çıkarmalısınız.

2. Adım – Hoparlör Konilerini Ayarlayın

Hoparlör konilerini her zaman göremezsiniz; bazen tüm kapaklar çıkartılamaz, bu özellikle bir subwoofer yani su geçirmeyen hoparlörler için geçerlidir. Durum böyleyse, konileri görüntülemek için hoparlörü ışığk görecek şekilde düzgün konumlandırmanız gerekir. Görevi işi biraz zorlaştırıyor, ancak imkansız değildir.

3. Adım – Pil ile Test Edin

Bu test için dolu bir 9 voltluk bir pile ihtiyacınız vardır, bu nedenle herhangi sorun olmaması için yeni bir pil yeni bir pil kullanın.

Hoparlör kablolarını alın ve pilin üzerindeki başlıkların her birine sarın. Şimdi hoparlör konilerine yakından bakın. Pilden gelen akım konileri hareket ettirecektir. Hoparlör konilerini iyice izleyin, koni önce yukarı sonra aşağı doğru titreşecektir. Bunu yaparsa kutupsallık doğrudur. Bununla birlikte, hareket ilk önce içe doğruysa, telleri pil üzerinde değiştirin ve tekrar bakın. Bu sefer doğru olmalı. Bu hareketler hemen ayırt etmek zor olabilir, bu yüzden dikkatli olun ve dikkatle izleyin.

Doğru kutuplardan emin olduktan sonra, kabloları düzgün şekilde işaretlemek için elektrik bandı ya da etiket  gibi bir şey kullanın. Ardından hoparlörünüzü yerine tekrar bağlayabilirsiniz. Hoparlör girişini üzerindeki pozitif terminalin kablosu kırmızı terminale, negatif ise siyaha gidecek şekilde bağlayın.

4. Adım – Bir Multimetre ile Test Etmeye Çalışın

Eğer pil ile yapmış olduğunuz testte hoparlör üzerindeki titreşimin ilk hangi yöne olduğunu anlamazsanız bunun yerine bir multimetre testi uygulayabilirsiniz. Hoparlör kablolarını hoparlörden ve alıcıdan çıkararak başlayın. Ardından, pilin her bir ucuna bir tel sarılı olacak şekilde bağlantı yapın.

DC voltajını ölçmek için multimetreyi ayarlayın ve problardaki hoparlör kablolarına dokunun. Probunuz ters polariteli yani  negatif bir telle pozitif prob birbirine dokunursa, negatif bir sayısal okuma elde edersiniz. Bu yüzden eğer negatif değer elde ederseniz kablo uçlarını değiştirin ve pozitif sayısal değeri elde edin.Bu doğru kutupları elde etmenizi sağlayacaktır.

NOT : Bir multimetre ölçüm yapmak için bir akıma gereksinim duyarsınız, bu nedenle bir pil kullanmanız çok önemlidir. Ayrıca alıcıdan ölçüm yapmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Doğru kutuplamayı yaptıktan sonra hoparlörleri dinleyin; farkı kolayca anlayabilirsiniz!

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-test-for-speaker-wire-polarity

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.