Radyatör Soğutma Fanı Nasıl Değiştirilir?

Radyatör soğutma fanı, aracınızın radyatörünü soğutmaktan sorumlu ayrılmaz bir parçasıdır. Radyatör soğutma fanı havayı radyatörün içine çekerek veya iterek radyatör sıcaklıklarını güvenli seviyelerde tutulmasını sağlar. Hasar görmüş bir radyatör soğutma fanı, aracınızın aşırı ısınmasını önlemede belirleyici faktördür. Aşağıda, bir radyatör soğutma fanı değiştirme talimatlarıyla birlikte ihtiyacınız olan malzemeler bulunmaktadır.

1. Adım : Radyatör Soğutma Fanının Yerini Belirleyin

İlk işimiz radyatör soğutma fanının yerini belirlemektir. Aracınızı kapatın ve soğumasını bekleyin. Otomobilinizin kaputunu açın ve motor bölmesinin ön kısmındaki ızgaranın arkasında bulunan radyatörü görebilirsiniz. Radyatör soğutma fanı, radyatörün arkasına montaj çerçevesi vasıtasıyla takılır. Motorun altında radyatör, küçük bir muhafaza içine sarılmış yapışkan bir silindirdir. Radyatör soğutma fanı motoru, radyatörün soğutma fanından başka bir şey değiştirmeniz veya onarmanız gerekebilecek durumda olabilir.

2. Adım : Güç Bağlantılarını Çıkarın

Fan motorunda, motora doğru giden bir elektrik kablosu bulunur. Tellerinizin motorundan ve radyatör fan motorundan konnektörünü bulun ve bağlantıyı kesin. Farklı renklere sahip iki elektrik bandı kullanarak kabloların bağlantısını not edin, böylece tellerin tekrar bağlanmasında zorluk çekmezsiniz.

3. Adım : Fan Muhafazasını Çıkartın

Bir ingiliz anahtarı kullanarak, fan muhafazasının her köşesinde bulunan dört vidayı çıkarın. Fan muhafazasının yanlarındaki vidalarıda sökün. Bir radyatör soğutma fanının gövdesi nispeten geniştir ve fanın gövdesini otomobil kapağınızdan çıkarabilmeniz için hortumlar ve kablolar gibi tüm engelleri kaldırmanız gerekebilir. Gövdeyi sıkıca tutun ve motor bölmesinden kaldırın. Hasar görmesini önlemek için fan muhafazasını çıkarmaya dikkat edin. Fan muhafazasını dağınık olmayan bir çalışma masasına yerleştirin.

4. Adım : Radyatör Soğutma Fanını ve Fan Motorunu Çıkarın

Fan bıçağı ya bir milin üzerine sabitlenir ya da vidalanır. Bir tornavidayla fan bıçağını gevşetin ve milinden çıkartın. Fan kanatlarının mil içinde yukarı ve aşağı doğru hareket etmesini önleyen bir kaleci çıkarmanız gerekebilir. Fan motorunun kendisini çıkarmak için, bir tornavida kullanarak fan muhafazasından çıkarın.

5. Adım : Yedek Radyatör Soğutma Fanı ve Fan Motoru Takma

Yeni fan motorunu fan gövdesine takın. Yedek radyatör soğutma fanı milin içine kaydırın, çerçeveyi takın, yeni soğutma fanı ve tutacağı yerine oturtun. Fan muhafazasını uygun yere geri koyun, vidaları ve bağlantı elemanlarını sabitleyin. Adım 3’te çıkardığınız hortumları ve telleri tekrar takın. 2. adımda yapmış olduğunuz elektrikli bant kılavuzunu kullanarak fan motorunu aracın elektrik bağlantılarına bağlayın. Radyatör soğutma fanınızın ve radyatör soğutma fanının motorunun nasıl değiştirileceğini öğrendiniz.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-replace-a-radiator-cooling-fan

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.