Ahşap Bahçe Mobilyalarından Küf Nasıl Çıkarılır?

Açık ahşap mobilyalar, yıl boyunca bir çok kirliliğe maruz kalabilir. Bu nedenle, yılda bir defadan fazla, özellikle de sıcak mevsimin başında ve sonunda en çok kullanıldığı zaman temizlenmelidir. Bu sadece kir ve lekelerdenkurtulmakla kalmaz, aynı zamanda büyümeye başlamış olabilecek küf ve mantarlardan kurtulmanızı sağlar. Temizlik, mobilyanızın ömrünü tehdit eden küf büyümesini önleyebilir. Zararlı sporları kaldırmak için bu yönergeleri takip edin, böylece ahşap sandalyeleriniz ve tezgahlarınız harika görünebilir.

İhtiyacınız olan malzemeler : Muşamba, Klorlu çamaşır suyu veya alkol, Sıcak su, Bulaşık deterjanı, Bulaşık Kovası, Yumuşak fırça, Yüz maskesi, Bahçe hortumu veya basınçlı yıkayıc,ı Püskürtme ızgaras,ı Sünger veya bezler

Güvenlik Notu : Temizlik sırasında, klorlu ağartıcıyı asla amonyak bazlı temizleyicilerle karıştırmayın, çünkü tehlikeli bir klor gazı oluşturur.

1. Adım – Temizlemeden Önce Mobilyaları Kurutun

Küf çok fazla nemden kaynaklandığından dolayı küf tutan ahşap nemli olacaktır. Temizlemeye başlamadan önce birkaç saat doğrudan güneş ışığına maruz bırakarak kurutun.

Not : Pahalı veya antika mobilyalar (küfün kurumasını sağladıktan sonra) özellikle mantar ve küf büyümesi çok yayılmış ise işin profesyonelleri tarafından tedavi edilmesi gerekebilir.

2. Adım – Alan ve Temizleyiciyi Hazırlayın

Çamaşır suyu bitkilere zarar verebilir ve küçük hayvanları zehirleyebilir, bu nedenle bitki örtüsünü veya hayvanlara zarar vermemek için mobilyaları (beton veya üst katta olduğu gibi) temizlemek için bir yer bulun. Ayrıca, temizlik sırasında evcil hayvanları ve küçük çocukları içeride tutun; Daha küçük hayvanlar ve insanlar kimyasal ürünlerden özellikle etkilenirler.

Su, çamaşır suyu ve bulaşık sabunu veya yaklaşık% 10 oranında ağartıcı ve% 90 oranında su içeren bir deterjan içeren bir temizlik solüsyonunu birkaç damla sabun ile karıştırın. Birkaç damla sabun ilave etmeden önce 50/50 oranında alkol ve su dökülmelidir.

3. Adım – Kuru Ovma

Mobilya ıslanmadan önce, yüzeyi kuru bir fırça fırçasıyla fırçalayın. Alt taraf nadiren gün ışığı alıyor ve küflenmeye daha yatkın olduğundan mobilya altını özellikle çalışmayı unutmayın. Kuru fırçalama, temizlemeden önce herhangi bir pislikten ve kirden kurtulur, böylece küfü  görmek daha kolay olur.

Bu işlem sırasında bir yüz maskesi taktığınızdan emin olun. Havalandırmanın iyi olduğu yerlerde veya dışarıda çalışıyor olsanız bile, küf sporları kuru temizleme esnasında havaya saçılabilir ve en iyisi siz onları teneffüs etmeyin.

4. Adım – Su İle Durulayın

Kuru fırça ile ovuşturulan küf parçacıklarını gidermek için tazikli su kullanan bir bahçe hortumu veya basınçlı yıkayıcı bulunan bir bahçe hortumu kullanarak ahşabı yıkayın. Alt kısımları durulamayı unutmayın.

5. Adım – Ağartıcı Karışımıyla Ovma

Boyalı ahşap mobilya ile uğraşıyorsanız, bir sprey şişesine çamaşır suyu veya alkol solüsyonu doldurun ve üstten alta doğru ve alt tarafta da püskürtün. Temizleyiciyi hafifçe fırçalayın veya boya çatlamaya başlamayacak şekilde bir sünger kullanın. Boyası olmayan mobilyalar için, fırçayı gerektiği gibi çamaşır suyu, su ve sabun karışımına daldırın.

6. Adım – Durulama ve Kurutma

Mobilyalarınızı bir kez daha kapatın ve yüzeyi kontrol edin. Küf veya mantarlar halen duruyorsa  yıkamayı tekrarlayın. Tüm küf çıkarıldıktan sonra ahşapları güneşin altında bırakın ve yerine tamamen koymadan önce yerine koyun.

Açık Ahşap Mobilya Bakımında İpuçları

Temizleme işleminin yanı sıra, balkon veya bahçe mobilyalarının ömrünü uzatmak için atabileceğiniz diğer adımlar da vardır. En önemlisi, kışın veya yağışlı aylar boyunca ahşap mobilya parçalarını her zaman kuru bir yerde saklayın. Bu, küf büyümesine sebep olan nemden büyük oranda ahşabı koruyacaktır.

Ayrıca, ahşap mobilya parçalarının dış mekanlarda kullanılmak üzere uygun şekilde kapalı tutulmasına dikkat edin. Küf tamamen kalıcı değildir, bu nedenle mobilyalarınız işleme koyulduğundan bu yana biraz zaman aldıysanız, tekrar yapmak için biraz vakit ayırın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-mold-from-outdoor-wood-furniture

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.