Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

Ahşap mobilyalarınızın düzenli olarak tozunu alır ve parlatırsınız, ancak zamanla bu cilalar ve toz, masalar, sandalyeler ve raflarda koyu renkli bir iz bırakırlar. Mobilyalarınızı en iyi şekilde görünmesi için periyodik olarak derinlemesine temizlik yapmanız gerekir. Ahşap mobilya yüzeyine zarar vermeden nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Yüzey kirini gidermek için mobilyaların tozunu alın. Artık hafif lekeleri çıkarmaya hazırsınız. En yumuşak temizleyiciyle başlayın ve gerektiğinde daha kuvvetli olanları kullanın. Bir miktar su ile bulaşık sabunu karıştırmayı deneyin. Çözeltiye yumuşak bir bez batırıp sıkın ve ahşap mobilyanın tamamını silin. Unutmayın nemli bir bez yani fazla suyu sıkılmış bez yeterlidir, ıslak bir bez bünyesinde fazladan su bulundurur ve bu sıvı ahşap tarafından emilebilir. Bu nedenle ahşabı suyadoyurmayın ve sık sık bezinizi yıkayın. İkinci bir temiz bez alın ve ürünü iyice kurulayın.

Boyanmış veya başka durumları olan ahşap mobilyaları temizleme yöntemi aşağıda açıklanmıştır.

Eskimiş ahşap mobilyanızı parlatın

Yıllarca eski cila birikimine sahip olan eski ahşap mobilyaların nasıl temizleneceğini bilmek, bir antikayı yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır. Kaynar suya iki çay torbası atın ve 10 dk kaynatın. Çayın oda sıcaklığında soğumasına izin verin. Renksiz yumuşak bir bezi bu sıvı içerisinde nemlendirin ve mobilyanızı boydan boya silin. Çaydan bulunan tannik asit, ahşabın korunması için harikadır. Bu işlemden sonra ahşap mobilyalarınızın nasıl parladığına şaşıracaksınız.

Su lekelerini çıkarın

Burada sıcak ya da soğuk su lekelerinin ahşap üzerinden nasıl çıkarılacağını anlatacağız. Jel olmayan bir diş macununu su lekelerinin bulunduğu alana birazcık sıkım ve leke çıkarılıncaya kadar yumuşak bir bez ile ovun. İnatçı lekeler için, eşit miktarda kabartma tozu ve diş macununu karıştırın. Bu macunu leke üzerine uygulayın. Diş macununu temiz, nemli bir bezle silin ve tamamen kurulayın.

Zor lekeleri çıkarma

Bir mürekkep lekesini çıkarmak için, 1 çorba kaşığı kabartma tozu ve 1 çay kaşığı suyu ince bir macun haline gelene kadar karıştırın. Lekeye uygulayın ve leke kaybolana kadar yumuşak bir bezle hafifçe ovun. Diş macununu temiz, nemli bir bezle silin ve iyice kurulayın.

Mobilya temizlendikten sonra, cilayı korumak için parlaklık katmak için ahşap cilası ile silin. Ticari olarak hazırlanmış limon yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca 1 fincan zeytin yağı 1/4 su bardağı beyaz sirke ile karıştırılarak basit bir cila yapabilirsiniz. Yumuşak bir bez üzerine dökün ve ahşap üzerinde uygulayın. Ahşap cam kadar parlak olacaktır. Ahşap mobilyaların temizliğinin nasıl yapılacağını bilmek, eşyalarınızın daha güzel görünmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-wood-furniture

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.