Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir?

Ahşap parke zeminler evinize doğal, sıcak bir güzellik katar. Dayanıklı olmaları ve uygun bakım ile yıllarca kullanılmasından dolayı çok tercih edilen zemin kaplamalarındandır. Aşağıda ahşap zeminleri nasıl temizleyip parlatabileceğinize dair birkaç önerimiz olacaktır.

İlk adım olarak zemini çizebilecek kir, toz, evcil hayvan tüyü ve diğer pislikleri temizlemek için bir paspas veya elektrikli süpürge kullanın. Zeminin yüzeyine zarar verebileceği için ucunda plastik başlığı bulunan bir elektrikli süpürge kullanmayın. Zemin fırça aparatını kullanın. Eğer evde kalabalıksanız ya da evcil hayvanınız varsa bu işlemi haftada bir kaç kere uygulamaya özen gösterin.

Tozdan arındırma, zaman içinde biriken kir ve pisliği temizleyemez. Periyodik derin temizlik için bir sıvı temizleyici kullanmanız gerekir. Bir çok markanın ahşap zeminlerde kullanılması için üretmiş olduğu parke temizleyici gibi ticari bir ahşap temizleme ürünü kullanabilirsiniz. Üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca, bir ölçek sirke ile 10 ölçek sıcak suyu karıştırılarak kendi temizleyiciyi de yapabilirsiniz. Bu karışıma birkaç damla sıvı sabun da ilave edebilirsiniz.

Temizleyiciyi nasıl seçerseniz seçin, ahşap zeminlerin nasıl temizleneceği ile suni parke zeminlerinin nasıl temizleneceği süreci aynıdır. Temizleme solüsyonunda bir bezi veya süngeri ıslatarak zemini paspaslayın. Paspasın ıslak değil nemli olduğundan emin olmalısınız. Eğer ahşap zemin fazla ıslanırsa bu ahşap tarafından emilir bu yüzden fazla suyu paspası sıkarak uzaklaştırın. Paspası temiz suyla durulayın, yine fazla suyu sıkın bu işlemi zemini temizleyinceye kadar uygulayın. İşiniz bittiğinde zemini kurutmak için bir havlu kullanın. Bu şekilde zemini kurutursanız ıslaklığın emilmesini engellersiniz. Bu yüzden kesinlikle ahşap zeminin kendi başına kurumasına izin vermemelisiniz.

Ayrıca parke zemini temizlemek için kaynar suda pişmek üzere iki demlik poşet çay da kullanabilirsiniz. Çaydaki tannik asit ahşap zemin üzerinde güzel bir parlaklık oluşturur. İki tane demlik poşet çayı bir tencere ya da çaydanlıkta bir kaç dakika kaynatın. Çayı bir kovaya dökün. Kaynar su ılıklaştıktan sonra yumuşak bir bezi ıslatıp zemini silmeye başlayın. Bezin hafif ıslanması yeterlidir, komple suyun içine batırmamanız önerilir. Bu zeminin çabucak kurmasını sağlar. Zemini bu şekilde temizleyin ve ahşap zeminin ne kadar parlak olduğunu kontrol edin.

Temizlendikten sonra zemin üzerinde kalan çizikleri örtmekte bir ahşap zemininin nasıl temizleneceğini bilmenin bir parçasıdır. Zemininiz ile aynı tonda bir mum kalemi alın ve çiziklerin üzerinde uygulayın. Ardından fön makinesi gibi bir alet ile yüksekten, kalemin uygulandığı alanı ısıtın ve yumuşak bir bezle yedirin.

Kirleri oluştukları anda temizlerseniz ahşap zeminin hasar görmesini minimuma indirirsiniz. Ayrıca zeminin olduğu odaların içindeki ve dışındaki dış kapıların önüne paspaslar koyarak içeri giren kiri ve suyu azaltın. Mobilya altındaki zeminler içinahşap koruyucularını kullanarak ve insan yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde ise kilim ya da halı koyarak çiziklerden kaçının. Bir ahşap zemininin nasıl temizleneceğini bilmek, zemininizi yıllarca güzel tutacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/rooms-and-spaces/floors/tips-for-cleaning-tile-wood-and-vinyl-floors

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.