Araba Farı Nasıl Temizlenir?

Çoğu far, uzun ömürlü ve çizilmeye karşı dayanıklı, polikarbon plastikten imal edilmiştir. Fakat zamanla, polikarbona yüzey üzerinde, çoğunlukla UV ışınlarına bağlı olarak plastik dış tabaka parçalanmaktadır. Neyse ki piyasada aracınızın gece görüşünü geri getirmenize yardımcı olacak çok sayıda ürün vardır. İşte aracınızın farlarını yeni gibi temizleyebileceğiniz bir kaç yöntem.

Günümüzde çoğu araba ve  kamyon, büyük bir plastik reflektörün arkasına takılan kuvars-halojen ampuller kullanan far düzeneğiyle üretilmektedir. Bu ön far modüllerinin dış yüzeyi kalıplanmış polikarbon plastiktir. Bu plastik camdan daha hafif ve taş parçalarına, çatlaklara karşı çok daha dayanıklıdır. Ancak, birkaç yıl güneş ışığına ve atmosferik kimyasallara maruz kaldıktan sonra, polikarbonat yüzey bulanıklık eğilimi gösterir. Aşırı ihmal edilen lensler sizi çukura sokabilir ve farınızın çatlamasına neden olan ince sert çatlakları genişletebilir . Yine de bir kaç malzeme ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Aracınızın farlarını temizlemek için bir kaç malzemeye ihtiyacınız vardır. Elbette, bu farların bir süre sonra değiştirilmesi gerekebilir, ancak çok pahalı olabilirler. Lüks bir otomobil için bir çift lens, bin dolara mal olabilir.Bu yüzden aracınızın farlarına olabilecek en iyi bakımı yapmalı ve sık sık temizlemelisiniz.

Camdan farklı olarak, polikarbonat plastik, yarım saatten fazla sürmemesi gereken bir prosedürle yeni bir fark kadar parlatılabilir.

1-) Arabanızı Yıkayın

Yüzeydeki kirleri gidermek için aracınızı yıkayın. Far yüzeyinde bulunan tüm kir ve lekeleri çıkartmaya çalışın. Ayrıca far çercevelerini de temizleyin. İşlem bittikten sonra bir havlu ile farınızı ve çevresini iyice kurulayın.

2-) Farın Çevresini Kaplayın

Bir mağazaya gidin ve çok sert ve yapışkan olmayan bir maskeleme bandı (koruma bandı) alın. Cilalanması gereken ön far çevresindeki bölgeyi bant ile kaplayın. Farın çevresini olduğu gibi kapatın. Bu boyanın zarar görmesini engelleyecektir. Bazı nedenlerden dolayı, ABS plastikten kalıplanmış olan lens ve yedek lambalar için kırmızı, sarı ve şeffaf lensler, polikarbonat farlar kadar bulanık görünmemektedir; bu nedenle muhtemelen onları da batlayabilirsiniz. Yakındaki çıkıntıları, özellikle krom metal veya krom kaplama plastik malzemeyi çıkarmak isteyebilirsiniz, çünkü kroma zarar verebilecek malzemelerle parlatacağız ve zımparalayacağız.

3-) Zımparalayın

Bu ürünlerin tamamı dış pus tabakasını uzaklaştırmak için zımpara gibi bir aşındırıcı madde kullanır. Bu, en önemli adımdır, bu yüzden kapsamlı olmanız gerekir. İşiniz bittiğinde farın tümü sararmış olmalı ve kaba, donuk bir yüzeye sahip olmalıdır. 1000 gr taş ıslak / kuru zımpara kağıdını 10 dakika kadar soğuk suya batırın. Far yüzeyini hafifçe düz vuruşlarla zımparalayın. Metodik olarak lens yüzeyinin tamamını örtün, her zaman bir yönde ileri ve geri olacak şekilde zımparalayın. Çalışırken yüzeyi ıslak tutun. Yine, yakındaki boyaya hasar vermemeye dikkat edin. Lensin kavisli yüzeyine uymak için avuç içinizi kullanın.

Çukurlarda bulunan kum, toz ya da lekeleri ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz.  İşiniz bittiğinde alanı temizleyin ve kurulayın.

Şimdi, aynı işlemi 1500 grit ıslak / kuru zımpara kağıdıyla gerçekleştirin, bu sefer önceki yaptığınız yöne dik açıyla zımparalayın. Yine metodik olun. Kağıdı ıslak tutun, tüm yüzeyi kaplayın ve sonra aşındırıcı tozu temizleyin. Prosedürü, her zımpara sonuna kadar dik açıyla, 2000, 2500 ve 3000 kumluk ıslak / kuru kağıt ile tekrarlayın. Son bir kez temizleyin. 

4-) Parlatın

İnce bir cila zımpara çiziklerini ve far camlarını tekrar temizler.

Cilalama bileşiğini ve bir pazen veya mikrofiber bezle uygulamaya başlayın. Mercek üzerinde bir miktar cila bulaştırın ve dairesel hareketlerle parlatın. Cila bezin içine sıkıştığında ve kuruyuncaya dek, mercekği parlatmaya devam edin. Bileşiklerin çoğu sonunda bez üzerine yapışır, ancak lens başına muhtemelen yaklaşık 10 dakika boyunca uygulamanız gerekebilir , bu yüzden acele etmeyin. Yakındaki yüzeylerde boyayı cilalamayın. Lens parlak olana kadar cila ile devam etmeniz yeterlidir.

5-) UV Koruyucu Uygulayın

Sadece far camı restoratörlerini bir UV koruyucusu ile korumamızın bir nedeni vardır. Zımparalama basamağı, farın orijinal olarak uygulandığı koruyucu tabakayı çıkarır ve bu kalkan tabakayı  tekrar uygulamamanız durumunda ışıklarınız birkaç hafta gibi kısa bir sürede bulanıklaşır. Sylvania ve Lenz  gibi bazı ürünleri kullanabilirsiniz.

6-) Farlarınızı Ayarlayın

Farları temizlemek için ışıklarınızı çıkardıysanız, onları tekrar taktıktan sonra düzgün bir şekilde hizalamanız gerekir. Hedeflemeyi gözlemlemenin hızlı bir yolu aşağıdadır.

  • Düz bir yüzeye, arabayı garaj kapınızdan veya büyük bir binanın duvarından birkaç cm uzağa park edin.
  • Far ışıklarının konumlarını işaretlemek için tebeşir kullanın.
  •  6 m (yaklaşık iki araba uzunluğu) geri gidin ; Düşük kirişler yine de düz olmalı ve tebeşir işaretlerinden birkaç santimetre kadar ileriye doğru bakmalıdır.
  • Değilse, farın iki ayar vidasını -bir tanesi yukarı / aşağı, bir tanesi sol / sağa çevirerek kirişleri ayarlayın.

Kaynak : http://www.popularmechanics.com/cars/how-to/a10346/how-to-make-your-headlights-shine-like-new-16649941/

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.