Ayakkabı nasıl yıkanır?

Nasıl bir yaşam tarzınız olursa olsun zamanla ayakkabılarınız kirlenir. Ancak bu kirlenmiş ya da yıpranmış bir ayakkabı ile dolaşmanıza neden olmamalı. Basit bir temizlikle ayakkabınız üzerindeki kirlerden kurtulacak ve yepyeni bir görünüm kazanacaktır.


Yöntem 1 : Spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkayın.


1

Bağcıkları ve taban astarını çıkartın. Ayakkabılarınızı yıkamadan önce üzerindeki bağcıkları ve içerisindeki taban astarını ayrı ayrı yıkamanız gerekir.

 • Ayakkabı bağcıklarını çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ancak taban astarının bir kaç gün su içerisinde bekletin.

2

Bağcıkları temizleyin. Ayakkabı bağcıklarını yıkayıp temizlemek yerine yeni bir tane satın almak isteyebilirsiniz ancak fırça ve sabun yardımı ile bağcığını tertemiz yapabilirsiniz. Bunun için sabunlu su ve diş fırçası kullanarak kirli kısımları fırçalayabilirsiniz. Ya da doğrudan çamaşır makinesine koyabilirsiniz. Daha sonra iyice kuruttuktan sonra ayakkabıya takabilirsiniz.

 • Bağcıkları makineye atmadan önce bir kılıf ya da kese içerisine koyup makineye atabilirsiniz. Bu bağcıkların makine drenaj deliklerine kaçmasını engeller.
 • Eğer bağcıklar renkli ayakkabılar beyaz ise bağcıklar ve ayakkabıyı ayrı ayrı yıkayabilirsiniz.

3

Temiz ve kokudan arındırılmış taban astarı. Sıvı deterjan, sabun ve hafif ılık su kullanarak taban astarını iyice fırçalayın. Daha sonra taban astarını iyice yıkayıp açık havada kuruttuktan sonra ayakkabının içine tekrar yerleştiriniz.

 • Eğer taban astarında hala kötü koyu varsa bir kap içerisine kabartma tozu döküp bir gece boyunca taban astarını bu suyun içinde bekletin.
 • Taban astarı halen kötü kokuyorsa ikiye bir oranında karıştırılmış olan su-sirke karışımı içinde 1 saat bekletiniz.

4

Ayakkabınızın kenarlarını bir fırça yardımı ile iyice temizleyin. Ayakkabıyı kuru bir diş fırcası ya da ayakkabı fırçası ile iyice fırçalayarak üzerindeki çamur ve kirleri temizleyiniz.

 • Bir bez üzerine ya da kağıt mendil üzerine ılık su dökerek te ayakkabı kenarlarındaki lekeleri temizleyebilirsiniz.
 • Eğer bu fırçalama işlemi ayakkabı yan kısımlarında bulunan aralıkları temizlemezse bir kürdan ya da pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

5

Ayakkabılarınızı bir yastık kılıfı ya da bez kese içerisine koyun. Sonra bu kese ya da torbanın ağzını iğne yardımı iğne bir kaç kez dikebilir ya da 3 adet çengelli iğne ile kapatabilirsiniz.

 • Ayakkabı bağcığını da aynı şekilde farklı bir torbada yıkayabilirsiniz.
 • Ayrıca yastık kılıfı yerine hasır çanta ya da kese kullanabilirsiniz.

6

Bir kese ya da yastık kılıfı içerisine koymuş olduğunuz ayakkabılarınız ile birlikte çamaşır makinesine bir kaç tane havlu atın. Bunu yaparken çamaşır makinesinin hızlı döndüğü anlarda içerisindeki ayakkabıların makine kazanına çarpıp makineye zarar vermesini engellemiş olursunuz.

 • Burada eski ya da yıpranmış havluları kullanmanız leke ya da boya olmasını engeller.
 • Çoğu spor ayakkabısı çamaşır makinesinde yıkanabilecek kadar sağlamdır ancak siz yine de üreticilerin etiketlerini okuyarak yıkama talimatlarını uygulayabilirsiniz.

7

Sıvı deterjan ekleyin.  Toz deterjan ayakkabı içerisinde kalabilir bu yüzden sıvı deterjan kullanınız. Ayrıca kötü kokuların da kaybolması için çam yağı ya da biraz sirke ekleyebilirsiniz.

 • Eğer çam yağı eklerseniz kullandığınız ürünün en az %80’i çam yağından üretilmiş olmalıdır.

8

Çamaşır makinesini ayarlayın ve çalıştırın. Sıcaklık ayarı, hassaslık ayarı ve kurutma programını ayarlayarak makinenizi çalıştırın.

 • Yüksek sıcaklıklar ayakkabılarınıza zarar verebilir.Çamaşır makinesinin yüksek devirde çalışması ise makine kazanına zarar verebilir.

9

Ayakkabılarınızı çıkartın ve açık havada kurutun. Çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra ayakkabılarınızı biçinde bulunduğu torbadan çıkartın ve açık havada kurumaya bırakın. Kurutma makinelerinde kurutma yapmak spor ayakkabınıza zarar verebileceğinden pek tavsiye edilmeyen bir durumdur.

 • Ayakkabı içerisine gazete ya da kağıt parçaları sıkıştırmak kurumasına yardımcı olacaktır.
 • Kuru ve doğrudan güneş almayan bir yerde kurutmanız tavsiye ediliyor. Eğer doğrudan radyatör ya da güneş ışığı gibi yerlerde kurutma yapmak da ayakkabınıza zarar verebilir.
 • Ayakkabınızın tamamen kuruması bulunduğunuz mevsime göre birkaç saat ya da bir kaç gün sürebilir.
 • Eğer ayakkabınızı aceleyle kurutmanız gerekiyorsa ayakkabınızı bir havlu içerisine sararak kurutmanız öneriliyor. Böylece ayakkabıya  zarar vermemiş olursunuz.

Yöntem 2 : Spor ayakkabılarınızı elde yıkayın


1

Bağcıkları çıkartın ve temizleyin. Ayakkabılarınızın bağcıklarını çıkarttıktan sonra sabunlu su içerisinde fırçalayın. Sonra tamamen kuruttuktan sonra ayakkabınıza tekrar takın. Eğer bağcıklar çok kalitesiz ise yeniden almanız gerekebilir.,

2

Taban astarını çıkartın ve temizleyin. Hafif ılık su içerisine sabun ya da sıvı deterjan koyarak ayakkabı tabanınızı bu karışım içerisinde hafifçe fırçalayın. Taban astarını bu şekilde temizledikten sonra iyice durulayın ve açık havada kurumaya bırakın.

3

Ayakkabı üzerindeki kirleri temizleyin. Yumuşak bir fırça ya da diş fırçası ile ayakkabı üzerinde bulunan çamur ve lekeleri iyice fırçalayarak çıkartın. Sert ve derin yerlere ulaşmak için kürdan ya da pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

4

Temizleyici bir solüsyon ile karıştırın. Piyasada ayakkabıları temizlemek için bir çok sıvı karışım bulunmaktadır. Eğer bunlara ulaşamıyorsanız yine sabunlu su ile ayakkabınızı iyice temizleyebilirsiniz.

5

Ayakkabıyı fırçalayın. Sabunlu su ya da temizlik solüsyonunu ıslak bir havlu ya da kağıt mendil kullanarak ayakkabınız yüzeyine uygulayın. Ayakkabıyı ıslak havlu ile temizlemek biraz çaba gerektirmekle beraber ayakkabınızın durumuna göre değişmektedir.

 • Sert lekeler için daha da zorlamanız ya da temizlik solüsyonu kullanmanız gerekebilir.

6

Açık havada kurutun. Kuru ve çok fazla güneş almayan bir yerde ayakkabınızı kurumaya bırakın. Doğrudan güneş ışığı görecek şekilde ya da radyatörün üzerinde bırakmak ayakkabınıza zarar verir.


Yöntem 3 :  Diğer ayakkabılarınız için bakım


1

Ayakkabınızı dezenfekte edin. Kabartma tozu ya da kuru kahve telvesini doğrudan ayakkabınızın içine serpin. Eğer ayakkabıyı hemen giymeniz gerekmiyorsa bu şekilde uzun süre bekletin. Ayakkabınızı temizlemek için sadece basitçe silkeleyin.

 • Başka bir dezenfekte yöntemi de dezenfektan bir ürünü ayakkabıyla aynı poşetin içerisine koymaktır.

2

Deri ayakkabılarınızı silerek temizleyin. Her gün giyilen deri ayakkabılar haftada 2-3 sefer yumuşak bir bezle temizlenmeli ve göze çarpan toz, kir taneciklerini ılık sabunlu suyla silmelisiniz. Daha sonra cila ya da wax ile ayakkabınızı parlayıncaya kadar yumuşak bir bez ile ovalayın.

3

Süet ayakkabılarınızı fırça ile temizleyin. Her gün giyilen süet ayakkabıları bir fırça yardımı ile haftada 2-3 sefer fırçalamalı ve üzerindeki toz-kir taneciklerini temizlemelisiniz.

 • Süet ayakkabılarınız zaman içerisinde yıpranacak ve eskiyecektir. Bunun önüne geçmek için koruyucu sprey ya da köpük kullanarak ayakkabınızı korumuş olursunuz.

Kaynak

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.