Bakır Çaydanlık Nasıl Bakımı Nasıl Yapılır?

Parlatılmış bakır bir çaydanlık, mutfağınıza güzel bir dokunuş katacak ve her zaman çayınızı zevkle içmenizi sağlayarak keyifli bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Bakır parıltılı güzelliklerini korumak için sık sık temizleme ve parlatma gerektirir, çünkü nemli koşullarda kolayca lekelenir. Çaydanlığınız antika değilse, kolayca cila veya mumla kaplanabilir, bu nedenle yıkama ve parlatma gerektirmez. Ayrıca çaydanlığınız üzerinde bir kararma oluşmasını önleyecek ve koyu kahverengini ortaya çıkartıp bakırın güzel görünmesini sağlayacak, parlaklığını koruyacaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler : Sıcak su, Hafif bir deterjan, Limon ,Tuz, Tabak, İki yumuşak bez, Çok amaçlı bir metal parlatıcı

YÖNTEM 1

1. Adım – Sıcak Suda Bekletin

Çaydanlığı birkaç dakika sıcak, sabunlu suda bekletin. Bakır çaydanlığınıza zarar vermemek için hafif bir sabun solüsyonu kullandığınızdan emin olun.

2. Adım – Durulayın

Sabunlu çözeltiden çıkarıp ılık suda iyice durulayın. Yumuşak bezlerden biriyle iyice kurulayın.

3. Adım – Cila Uygulayın

Sonra, cilaya tutun ve kullanmadan önce iyi sallayın. Hafifçe, fakat iyice uygulayın ve kurumasına izin verin.

4. Adım – Parlatın

Çaydanınız parlıyor oluncaya kadar iyice ve iyice cilalayın.

Bakır kapların problemi, temiz tutulmamaları ve iyi parlatılmaması, sıcaklığı eşit dağıtmamaları ve böylece yiyeceklerin eşit şekilde pişirilmemesidir; Bakır çaydanlığınız çayınızı uzun süre sıcak tutmak içindir, bu nedenle iyice temizlemek gerekir. Böylece kirin dağılmasına ve kirin dağılmasına izin verecek leke veya kir oluşmaz.

YÖNTEM 2

1. Adım – Bir Limonun Yarısı Alın

Küçük bir tabağı  çıkarın ve üzerinde biraz tuz bırakın. Büyük bir limonu yarıya kesin ve yarımın birinin maruz kalan tarafını tabağınıza koyduğunuz sofra tuzuna daldırın.

2. Adım – Her Yerde Sızdır

Bu tuz kaplı limonun yarısını elinize alıp bakır çaydanlığınızınher yerini ovun. İçeri ve dışardaki tüm alanları kapatın, limonu yeniden kaplamak için bazen tuza geri koyun.

3. Adım – Durulayın ve Kurutun

Hazır olduktan sonra, berrak suyla iyice durulayın ve aynı zamanda parlatmak için yumuşak bir bezle iyice kurutun.

Sert deterjanlara zarar verebileceğinden bakır için kesinlikle bir bulaşık makinesinin kullanılması yasaktır. Bakır çaydanlığınızı ticari bir üründe cilalamak, cila kullanılmadan daha parlak bir parlaklık verir ve sadece kuru ve yumuşak bir bezle tamponlanır.

Bakır çaydanlığınız gümüş veya kalay kaplı olabilir veya  bakır kaplı olabilir, ancak durum ne olursa olsun, iyi muhafaza ederseniz size yıllarca zevk verecektir.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-care-for-a-copper-teapot

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.