Bakır Nasıl Temizlenir?

Bakır tavalar, lavabolar ve aksesuarlar evinize güzellik katar. Ancak tüm metallerde olduğu gibi, bakır da zamanla ve kullanımdan dolayı bozulmaktadır. Bakırın oksitlenmesi sonucu yüzeyi siyaha dönüşür ve suya maruz bırakılması yüzeyi yeşilimsi maviye döndürür. Bakırın nasıl temizleneceği, bir bakır lavabonun nasıl temizleneceği ve bakırdan tepsilerin nasıl temizleneceği ile ilgili ipuçlarımızı kullanarak bakır eşyalarınızı tekrar parlaklaştırabilirsiniz.

Bir çok market ve temizlik ürün satış mağazasında ticari bakır temizleyiciler mevcuttur, ancak mutfağınızdaki, güvenli, etkili ve daha uygun fiyatlı maddelerden doğal temizleyiciler yapabilirsiniz.

Sirke, Un ve Tuz

Bakırı nasıl temizlediğiniz sorusuna cevap veren ilk doğal temizlik şirketi bize sirke kullanmamızı öneriyor. 1/4 tuz, 1/4 fincan un ve kalın bir kıvam oluşturmak için yeterli miktarda sirkeyi karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı bakırın yüzeyinde uygulamak için yumuşak bir bez kullanarak ovun. Bakır parlaklığını kazanana kadar ovma işlemine devam edin. En sonunda ılık su ile durulayın ve iyice kurulayın.

Limon suyu ve Kabartma tozu

Limon suyu (veya sirke) ve kabartma tozunu birbirleri ile karıştırarak doğal bir temizleyici de yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı bakırın üzerine uygulayın ve yumuşak bir bezle dağıtın. Su ile durulayın ve kurutun. Bu karışımlar son derece işe yaramaktadır. Bunun nedeni sirke veya limon suyu içindeki asit bakırdan oksitlenmiş patinayı soyar ve tuz kiri uzaklaştırmak için hafif bir aşındırıcı madde olarak işlev görür. Limon yerine misket limon da kullanabilirsiniz.

Ketçap

Üçüncü doğal temizleme fikri için bir şişe ketçap alın. Evet, ketçap. Domateslerin içindeki asit, kiri temizler. Bakır maddesinin üzerinde ince bir ketçup tabakası oluşturun ve parlayana kadar bekletin. Son olarak durulayın ve kurutun.

Sirke ve Tuz

Sirke içerisinde bir miktar tuzu eritin. Hazırlamış olduğunuz tuz-sirke karışımın yumuşak bir bez yardımı ile bakır yüzey üzerine ovarak uygulayın. Bu işleme bakır parlayana ve temizlenene kadar devam edin. Son olarak durulayın ve kurutun. Bakırdaki girintiler kirli ise, bakırı fırçalamak için yumuşak bir diş fırçası kullanın.

Kaynatın

Yukarıdaki temizlik yöntemlerinden hiç biri işe yaramaz ise, bir bardak sirke, bir çorba kaşığı tuz ve üç veya dört fincan büyük bir tencereye koyup kaynatın. Eşyalarınızı tencereye koyun ve bulanıklık düşene kadar kaynatın. Tencereden çıkardığınızda daha fazla fırçalamaya ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bakır eşyanızı parlaklığını geri kazandığında, ince bir tabaka oluşacak şekilde mineral veya keten tohumu yağı kullanarak temizleyin. Bakırın nasıl temizleneceğini bilmek hem eşyalarınızın ömrünü artıracak hem de yeni gibi görünmesini sağlayacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-copper

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.