Beyaz Deri Nasıl Temizlenir?

Deri ayakkabı, mobilya ve çantalar için popüler ve dayanıklı bir malzemedir. Deri dayanıklı olmasına rağmen, cildin ve ellerin yağlarını emerek lekelere neden olan gözenekli bir yüzeydir. Beyaz deri özellikle lekelere açıktır. İşte bu yazıda beyaz derinin nasıl temizleneceğini öğreneceğiz.

Deri lekelerini önlemek için beyaz deri koltuk, mobilya ya da çantanızı kuru bir mikrofiber bez ile düzenli şekilde siliniz. Böylece lekelerden ve hafif kirlerin oluşmasından kurtulursunuz. Derin bir temizlik için, ticari bir deri temizleyicisi kullanın veya kendi temizleyicinizi yapın. Biraz sıcak su ile sıvı bulaşık sabunu ve birkaç damla sirkeyi karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu çözelti içerisinde pamuklu bir bezi ıslatın ve deri yüzeyleri silin. Deriyi suya doyurmayın, zira çok fazla su zarar verecektir. Bu nedenle bez içerisinde bulunan fazla suyu sıkarak alın. Sabunu silmek için ikinci bir bez kullanın ancak bu bez sadece sıcak su ile nemlendirilmiş olsun.  Son olarak beyaz deriyi iyice kurulayın. Bunun için bir havlu kullanabilirsiniz.

Ev yapımı bir temizleyici için bir başka tarif: Bir ufak şişeye  ½ su bardağı zeytinyağı ile ¼ su bardağı sirkeyi karıştırın. Lekenin üzerine fısfıs yardımı ile püskürtün. Ne yaparsanız yapın, deriye zarar verebileceğinden dolayı çamaşır suyu veya amonyak bazlı temizleyiciler kullanmayın.

Lekenin kalıcı olma olasılığını en aza indirgemek için oluşan lekeleri olabildiğince erken silin. Temizleme konusunda hızlı olsanız bile,bazen lekeler oluşabilir, bu nedenle beyaz deri ayakkabılarını nasıl temizleyeceğinizi, beyaz bir deri çanta nasıl temizleyeceğinizi ve beyaz bir deri koltuğu nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Aşağıdaki malzemelerden birini alın ve lekeli bölgeye uygulayın.

Tırnak Cilası Sökücü veya Sürtünmeli Alkol

Mürekkebi çıkarmak için, pamuklu bir beze biraz  tırnak cilası sökücü veya izopropil alkol sürün ve lekeyi bununla silin. Bu malzemeleri doğrudan lekenin üstüne dökmeyin çünkü bu lekenin yayılmasına neden olabilir. Lekeyi çıkardıktan sonra, alanı hafif bir sıvı bulaşık sabunu ve ılık su çözeltisiyle temizleyin. Son olarak sadece ılık su ile ıslatılmış temiz, nemli bir bezle silin ve kurulayın.

Kabartma Tozu veya Mısır nişastası

Yağ veya gres yağı lekelerini çıkartmak için, leke üzerine kabartma tozu ya da mısır nişastası serpin. Birkaç saat ya da bir gece bu şekilde bekletin. Kabartma tozu veya nişasta yağı emecektir. Son olarak leke üzerindeki tozu yumuşak bir bezle silin.

Diş macunu

Lekeli bölgeyi nemli bir bezle hefifçe silin. Alanı ıslatmayın, sadece nemlendirin. Lekenin üzerine biraz jel olmayan diş macunu sürün. Lekeyi ovmak için yumuşak bir diş fırçası kullanın. İşi bitirdikten sonra alanı temiz bir bezle silin ve havluyla kurulayın. 

Limon Suyu ve Tartar Kreması

Her birinden eşit miktarda alarak karışımı bir macun haline getirin. Lekeye uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Macunu çıkarmak için nemli bir sünger kullanın. Limon suyu ve tartar kreması lekeyi kaldırmaya yardımcı olacak hafif bir ağartıcı etkiye sahiptir.

Beyaz deri yüzeyi temizlendikten sonra, yüzeyin kurumasını ve çatlamasını önlemek için deri kremi kullanın. Krem kullanmak ayrıca beyaz derinin gelecekteki lekelere dayanıklı hale gelmesini ve güzel bir parlaklık kazanmasını sağlar. Derinin nasıl temizleneceğini bilmek beyaz deri eşyalarınızın ömrünün uzun olmasını ve yeni gibi görünmesini sağlar.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-grout

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.