Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

”Çamaşır suyu lekelerinden nasıl kurtulurum” diye düşünebilirsiniz. Biz de bunun yerine size ”çamaşır suyu kullanmayı bırakın ve bunun yerine aşağıda listelediğimiz ağartıcıları kullanın’‘ diyebiliriz. Çevre bilimciler şu günlerde bunu sıklıkla söylemektedir. Çamaşır suyunun üretimi ve yerli ya da endüstriyel kullanımı çeşitli sağlık sorunlarının yanı sıra kanser gibi hastalıklara da neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bundan dolayı bilim adamları kesinlikle çamaşır suyunu kullanmayı bırakmamız gerektiğini söylüyor.

Ancak beyazlar nasıl daha beyaz olur? Eğer şu anda çamaşır suyundan vazgeçmek için fazla istekli değilseniz sizi anlıyoruz. Ben de halen seyrek te olsa çamaşır suyu kullanmaktayım.

Ama meselenin düğümlendiği noktadan başlayalım : Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar ya da nasıl tamir edilir?

Çamaşır suyu lekesi çıkar mı?

Teknik olarak çamaşır suyu değmiş olduğu kıyafet ya da yüzey üzerinden boyayı kaldırdığından dolayı çamaşır suyu lekesini bir leke olarak değerlendirmemeliyiz.  Çünkü endüstride çamaşır suyu zaten kumaşlar üzerinden rengini ya da boyasını kaldırmak için kullanılır. Yani ne zaman bir yerde çamaşır suyu lekesi görürseniz o görmüş olduğunuz renk orijinal rengine daha yakındır.

Yani çamaşır suyunun oluşturmuş olduğu leke kumaşın kendi boyasının akması olduğundan dolayı biz bu lekeyi nasıl onarabileceğimize odaklanacağız.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Giderilir?

1-) Sodyum Tiyosülfat Kullanın

Çamaşır suyu lekelerini gidermek için Sodyum Tiyosülfat ( Sodyum sülfatın kükürt ile ısıtılması sonucu oluşur) kullanmayı düşünebilirsiniz. Sodyum Tiyosülfat kullanmak çamaşır suyunun oluşturmuş olduğu ağartma işlemini nötürleştirmek için kullanılabilir. Başka bir deyişle Sodyum Tiyosülfat kullanmak çamaşır suyunun kumaş üzerinde olduğu zararı etkisiz hale getirerek kumaşın incelip yırtılmasını engeller ve kumaşın eski özelliğine dönmesine yardımcı olur. Kısacası çamaşır suyunun zarar vermiş olduğu bir kumaş üzerinde yapılması gereken ilk işlem Sodyum Tiyosülfat uygulamaktır.

Ayrıca çamaşır suyu lekesi üzerinden hemen Sodyum Tiyosülfat kullanmak o sarı lekenin bir an önce ortadan kaybolmasına ve diğer işlemler için hazır hale gelmiş beyaz bir yüzey oluşmasını sağlıyor. İstenen beyazlığı ya da etkiyi elde edene kadar soğuk su altında yıkamaya devam edin. Musluk suyunun içerisinde bulunan klor da nötrleme işlemine yardımcı olacaktır.

Bir çok büyük marketten ve internet üzerinden Sodyum Tiyosülfat satın alabilirsiniz.

2-) Beyaz Sirke Kullanın

Eğer çamaşır suyu lekesini çıkarmak için herhangi bir kimyasal madde kullanmak istemiyoranız ya da o esnada elinizde mevcut değilse beyaz sirke kullanarak çamaşır suyu lekesini giderebilirsiniz. Bunu yapmadan önce çamaşır suyunun iyice durulanmış olduğundan emin olun. Beyaz sirkeyi çamaşır suyunu durulamadan uygularsanız tehlikeli bir gaz olan KLOR GAZI açığa çıkar. Bu nedenle çamaşır suyunu iyice duruladıktan sonra beyaz sirkeyi yüzeye uygulayınız.

Kullanmış olduğunuz beyaz sirkenin markası önemli değildir. Beyaz sirke içerisine bir bezi batırın ve çamaşır suyu lekesinin oluştuğu bölgeyi bu bez ile nemlendirin. Bu işlemi çamaşır suyu lekesinin rengi değişene kadar yapmaya devam edin. Ardından soğuk su ile durulayın ve leke üzerine yine beyaz sirke uygulayarak bu işlevi tekrarlayın. Sirke  dünya üzerinde yıllarca bir çok binanın renk restorasyonu sırasında kullanılmış olan bir maddedir. Sirke asidi çamaşır suyu lekesinde bulunan ve kumaşın rengini soyan etkiyi ortadan kaldıracaktır ve çamaşır suyu lekesini çıkaracaktır.

Sirke özellikle pamuk kumaşlara çok fazla uygulandığı taktirde kumaşa zarar verebilir bu nedenle eğer mümkünse konservatif beyaz sirke kullanın.

3-) Çamaşır Suyu Lekesini Boyayın

Eğer çamaşır suyu lekesini çıkarmak için beyaz sirke ya da Sodyum Tiyosülfat kullanamak istemiyor ya da o an ulaşamıyorsanız neredeyse her evde bulunan tükenmez ya da keçeli kalem ile çamaşır lekesi üzerini boyayın. Tabi bu işlemden önce çamaşır suyu lekesini iyice durulayın ve kumaş ile aynı renk bir kalem kullanın. Bu kalemleri neredeyse her market ve kırtasiye üzerinden temin edebilirsiniz. Hatta eğer şansınız varsa kumaş kalemleri satın alarak doğrudan çözüm üretmiş olursusnuz.

Kumaş üzerinde boya kalemi kullanmak genellikle güvenlidir ancak boyamış olduğunuz kumaşları beyazlar ile birlikte makineye atmayın. Kullanacağınız kalemin kumaş üzerinde tutup tutmayacağını başka bir beyaz kumaş üzerinde deneyerek seçiminizi yapabilirsiniz

4-) Güneş Işığına Maruz Bırakın

İlk başta biraz tuhaf gelebilir ancak çamaşır suyu lekesini iyice duruladıktan sonra güneş ışığı altında bekletmek çamaşır suyu lekesinin renginin sararmasına ve leke etrafındaki bölgenin de sarararak ton farkının kapanmasına yardımcı olur. Çok pratik geldiğini düşünmeyebilirsiniz ama çamaşır suyu lekesi ile baş etmek için kısıtlı yollardan biri budur. Güneşin çok güzlü bir beyazlatma etkisi vardır ve neredeyse her kumaş üzerinde etkilidir.

Organik Temizlik yazarı Ellen Sandbeck yeşil bitkiler üzerine asılmış çamaşır suyu lekeli kumaşların hem güneş ışığı hem de bitkilerin vermiş olduğu oksijen ile çamaşır suyu lekesinin beyazladığı ve ağartma etkisinin arttığını belirtiyor. Bu tür giysileri içeri almadan önce iyice silkeleyiniz.

5-) Boya çıkarıcı kullanın

Çamaşır suyu lekesini çıkarmak için kullanacağınız son çare boya çıkarıcı maddelerdir. Renk giderici ya da boya çıkarıcı bu maddeler giysilerin üzerindeki boyaları çıkarmak için kullanılmaktadır.  Bu maddeleri kullanmadan önce çamaşır suyu lekesinin olduğu bölgeyi musluk suyu ile iyice durulayıp ardından boya giderici madde uygulayarak giysinin üzerindeki rengin tamamını çıkartabilir ve kumaş boyaları ile dilediğiniz farklı bir renge boyayabilirsiniz. Bu yöntemi her kıyafet için uygulamak biraz gereksizdir ancak düze renk kıyafetler ya da atmaya kıyamadığınız bir giysiniz için son derece kullanışlı bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Sodyum hidrosülfit (Sodium Hydrosulfit) piyasada en çok kullanılan boya çıkarıcı maddedir. Bu maddeyi bir çok markette bulabilirsiniz. Bazı insanlar kumaşları özellikle beyazlatmak istediğinden dolayı bu maddeyi fazlasıyla kullanmaktadır. Bu kimyasal maddeyi kullanırken kesinlikle insan cildi ile temas ettirmeyiniz.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Önlenir?

Çamaşır suyu kullanmamak çamaşır suyu lekelerini çıkartmak için en iyi yoldur ancak şu anda piyasa da böyle bir yönteme başvurmak neredeyse imkansızdır. Çünkü ulaşımı son derece kolay ve kullanımı basit bir kimyasaldır.

Bu yüzden sizin için alternatif bir liste hazırladık. Ancak bu alternatifleri uygulamadan önce çamaşır suyu lekesini önlemek için yapabileceğiniz bir kaç adım vardır.

  • Eğer çamaşır makinenizin içerisinde çamaşır suyu varsa kesinlikle içeriye renkli kıyafetler atmadığınızdan emin olun. Bir önceki yıkamadan deterjan haznelerinde çamaşır suyu kalmış olabilir. Bunu önüne hazneyi temizleyerek geçebilirsiniz.
  • Eğer birikmiş bir çok çamaşırınız varsa makinede ilk olarak renklileri ardından beyazları yıkayınız. Bu şekilde renkli kıyafetlere çamaşır suyu değme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Böylece bir önceki maddede anlatılan hazne temizleme olayı ile uğraşmazsınız.
  • Eğer makine içerisinde çamaşır suyu kaldığından şüpheleniyor ya da kokusunu alıyorsanız makinenizde durulama programını çalıştırarak iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

En İyi Doğal Beyazlatıcı Maddeler

  • Oksijenli Ağartıcı ya da Sodyum Perkarbonat isimli madde çamaşır suyu yerine kullanabileceğiniz en doğal beyazlatıcı maddelerden biridir. Böyle maddeleri kullanmanız çamaşırlarınızı içerisinde bulunan oksijen moleküllerini serbest bırakarak onlara zarar vermez ya da çürümesine neden olmaz. Bu maddeler bazen kullanmış olduğunuz çamaşırların pigmentleri üzerinde bulunan oksijen moleküllerini kaldırarak renklerin daha solgun ya da daha baskın olmasına neden olabilir. Bu maddeler en iyi klorsuz çamaşır suyudur diyebiliriz.
  • Hidrojen Peroksit kullanmak çamaşır suyu yerine kullanabileceğiniz en güvenli kimyasal maddelerden biridir. %3 oranında hidrojen peroksit içeren madde kullanmak zor lekeler ile başa çıkmanızı sağlar. Konsantrasyonu yüksek olan hidrojen peroksit kullanımı ise ev içerisinde güvenli değildir. Bu arada hidrojen peroksitin hava ile teması son derece kısa süreli olmalıdır. Işık ve hava ile teması ne kadar uzun olursa etkisi o kadar az olacaktır.
  • Sodyum Hidrosülfit ise beyaz kıyafetlerinizde oluşan renkleri kaldırmanız için kullanabileceğiniz bir renk gidericidir. Çevre koşulları için son derece zararsız ve kullanımı güvenlidir. Ekolojik anlamda çamaşır suyunun eşdeğeri bir maddedir.
  • Boraks ya da borik asit olarak bilinen maddeyi kullanmak ta çamaşır suyu kullanmadan çamaşırlarınızı beyazlatmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Ancak çamaşır suyunun sağlamış olduğu etki kadar güçlü bir etki göstermez. Ancak beyazlar üzerinden lekeleri çıkarmak ya da eski rengine geri getirmek istiyorsanız boraks kullanmak efektif bir yöntemdir.

Kaynak :  http://www.getridofthings.com/household/get-rid-of-bleach-stains/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.