Deri Araç Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Deri koltuk bulunan araçlar her zaman lüks hissini yaşamanızı sağlar. Deri döşemeli koltuklar son derece pahalıdır bu nedenle deri koltuklara son derece iyi bakmak gerekiyor. Deri araba koltuklarını temizleyerek harika görünmesini ve uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

İlk olarak, koltuklarda bulunan kir ve artıklardan temizlemeye dikkat ederek koltukları boşaltın. Ardından koltuklara bir temizlik çözeltisi kullanın. Deri döşemeye zarar verebileceğinden çamaşır suyu veya amonyak bazlı temizleyiciler kullanmayın. Ticari bir deri temizleyicisi kullanabilirsiniz veya kendiniz de yapabilirsiniz. Sıcak su ile birlikte sabun ya da sıvı bulaşık yıkama sabununu bir kovada karıştırın. 5 ölçek su ila 1 ölçek sabun oranını kullanın. Hazırlamış olduğunuz bu karışım ile bir bezi nemlendirin ve koltuk yüzeylerini silin. Deri fazla suyla ıslatmamalısınız, bu derinin su çekmesine neden olur ve dikişlerin arasından sızarak minderlerin içini ıslatabilir. Fazla su deri lekesi de yapabilir. Sabunlu su ile lekeleri çıkardıktan sonra bu sefer sadece ılık su kullanarak ıslatmış olduğunuz nemli bir bezle deri koltuğunuzu silin. Bu işlemlerin ardından deri araç koltuğunuzu havluyla iyice kurutun.

İşte deri araç koltuklarınızı temizlemek için size özel bir karışım tarif : 1/2 Su bardağı zeytin yağı ile 1/4 Su bardağı sirkeyi karıştırın ve koltuklarınıza uygulayıp 5 dakika sonra koltuklarınızı silin.

Deri araba koltuklarını temizlemenin en iyi yolu lekeleri önlemektir. Döküntüler koltuğa geldiğinde hemen silkeleyin. Temizleme işleminde hızlı olsanız bile, lekeler oluşabilir. Eğer leke yukarıdaki işlemler ile çıkmadıysa aşağıdaki malzemelerden birini alın ve temizliğini yapın.

Diş macunu

Deri araç koltuğunuz üzerindeki leke üzerine jel olmayan diş macunu sürün. Lekeyi hafifçe ovmak için bir diş fırçası kullanın. İşi bitirdikten sonra alanı temiz bir bezle silin ve havluyla kurulayın. Diş macunu kullanmanız kabarcıkları giderir.

Limon Suyu ve Tartar Kreması

Ağartma etkisi olduğu için bunu deri döşeme üzerinde çok hafif şekilde kullanın. Eşit miktarda limon suyu ve tartar kremasını karıştırarak bir macun haline getirin. Kirli bölge üzerine bu macunu sürün ve 30 dakika bekletin. Macunu çıkarmak için nemli bir sünger kullanın.

Tırnak Cilası Sökücü veya İzopropil Alkol

Bir pamuklu çubuğu tırnak cilası sökücüsüne veya izopropil alkol içerisinde ıslatın v lekeli alanı silin Lekeyi kaldırdıktan sonra, bölgeyi hafif bir sıvı bulaşık sabunu ve ılık su solüsyonuyla temizleyin. Temiz, nemli bir bezle silin ve kurulayın.

Kabartma Tozu

Bu temizleyici, yağ ve gres lekelerini temizlemek için son derece iyidir. Deri koltuk üzerinde bulunan alanda serpiştirin ve nemli bir bezle ovun. Birkaç saat ya da bir gece bekleyin. Kabartma tozu, yağı emecektir. Tozu yumuşak bir bezle silin. Arta kalanları gidermek için nemli bir bezle tekrar silin ve son olarak bir havluyla kurulayın.
Koltuklarınız temizlendikten sonra, deri kremi uygulayarak çatlamalarını ve solmasını engelleyebilirsiniz. Deri kremi ayrıca deri araç koltuklarınızı gelecekteki lekelere dayanıklı hale getirir ve güzel bir parlaklık kazandırır. Deri temizleme bilinci, koltuklarınızın ömrünü uzatır ve onları yeni görünmesini sağlar.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-leather-car-seats

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.