Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri ayakkabılar bir çok farklı kullanım amacı ve farklı stile uygun şekilde üretilirler. Bununla birlikte tıpkı tüm diğer deri ürünlerde olduğu gibi deri ayakkabı ve botlar da son derece pahalı ürünlerdir. Bu nedenle deri ayakkabı ve botların temizliği son derece önemlidir.Deri ayakkabılarının nasıl temizleneceğini ve deri ayakkabıların nasıl boyanacağını bilmek ayakkabılarınızın iyi görünmesini ve derinin yıllarca korumasını sağlayacaktır. İşte bilmeniz gereken şeyler.

Adım 1: Dantelleri ve süslemeleri çıkarın.
Deri ayakkabınız üzerinde bulunan dantel ya da diğer süslemeler kirliyse, çamaşır makinesinden geçirin veya değiştirin.

Adım 2: Gevşek kir ve artıkları temizleyin.
Ayakkabının deri yüzeylerine yapışmış olabilecek kirleri temizlemek için yumuşak bir bez veya fırça kullanın.

Adım 3: Sabunlu su uygulayın.
Bir sıcak su ve bulaşık sabunu karışımı hazırlayın, yumuşak bir bezi bu sıvı içerisinde ıslatın, sıkın ve ayakkabının dış yüzeylerini silin.

Adım 4: Sabunları silin.
Sabunu silmek için ikinci bir temiz ve nemli bez kullanın. Havluyla kurulayın. İyice kurulamanız lekelerinin oluşmasını engeller.

Adım 5: Deri kremi kullanın.
Lekelerden korunmak ve parlaklık artırmak için deri kremi uygulayın. Ticari bir deri kremi satın alabilir ya da 1 ölçek sirke ile 2 ölçek keten tohumu yağı karıştırılarak kendi deri kreminizi hazırlayabilirsiniz. Kremi deriye uygulayın, yaklaşık 15 dakika bekletin ve yumuşak bir bezle deri parlayana kadar silin.

Adım 6: Kurutun
Açık havada ayakkabılarınızın ve botların kurumasına izin verin. Bunları güneşe karşı veya ısıtıcıya koymayın; bu, derinin solmasına veya çatlamasına neden olabilir.

Deri üzerinde bu şekilde çıkmayan lekeler de oluşabilir. Bu tür deri lekelerini nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Gres veya yağ

Kabartma tozu veya mısır nişastasını leke üzerinde serpin. Nemli bir bezle hafifçe ovun. Birkaç saat ya da bir gece bekletin. Kabartma tozu veya nişasta yağı emecektir. İşlemin sonunda tozu yumuşak bir bezle silin.

Mürekkep Lekesi

Bir pamuklu bezi tırnak cilası sökücüsüne veya izopropil alkol içerisine batırın ve lekeyi hafifçe silin. Fazla bastırmayın, mürekkebi yayabilirsiniz. Leke yok olana kadar yavaşça silmeye devam edin. Temiz, nemli bir bezle fazlalıkları alın ve havlu ile kurulayın.

Çizikler

Deri temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz. Çizilmiş alanda jel olmayan türden diş macunu kullanın. Yumuşak bir bezle diş macununu çizilmiş olan bölgeye uygulayın.

Diğer lekeler

Limon suyunu ve tartar kremasını karıştırarak bir macun haline getirin. Lekeli bölgeye uygulayın ve 30 dakika bekletin. Macunu çıkarmak için nemli bir bez kullanın. Limon suyu ve tartar kreması hafif bir ağartıcı etkiye sahiptir, bu nedenle yalnızca açık renkli deri üzerine kullanın.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-leather-shoes-and-boots

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.