Deri Ayakkabıya Yapışan Sakız Nasıl Temizlenir?

Bugün herkese açık bir yerde dolaşırken yeni deri ayakkabılarının altına sakız yapışmış şekilde kalabilirsiniz. Sakız, zaman zaman herkesin uğraşmak zorunda kalacağı şeylerden biridir. Çoğunlukla, sakızları ayakkabı tabanından çıkarmak zor bir işlem değildir. Bununla birlikte, sakız deri ayakkabılar üzerindeyken uygulanması gereken bazı bakımlar var. Deri ayakkabısına zarar vermeden sakızın çıkarılması için bazı adımlar mevcuttur. 

1. Adım – Fazla Sakızı Çıkarın

Düz bir plastik kazıyıcı kullanın ve aşırı miktardaki zamkın bir kısmını dikkatli bir şekilde çıkarmaya çalışın. Bu, herhangi bir temizleme türü olmadan çıkarılacak büyük sakız kümelerinden kurtulmanız için gereklidir.. Kazıyıcıyı, aslında deri çizmemesi için düz tutun. Yumuşak deri ayakkabılar için bu hatırlanması çok önemlidir. Ayrıca, tabanın altındaysa tırnağınızı da kullanabilirsiniz. Küçük bir top, aynı zamanda taban yüzündeki kümelerin çoğunun çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

2. Adım – Su ve Sabun Kullanın

Küçük bir kap bulun ve içine biraz sıcak su dökün. Su cildinizi hırpalayacak kadar sıcak olmamalı. Bir miktar köpük yapmak için yeterli bulaşık sabunu karıştırın. Çok yumuşak bir bez veya bir sünger koyun ve nemli yapın. Fazla suyun tamamını bezden çıkarmak için bezi sıkın.

3. Adım – Deri Ayakkabı Silme

Sakızın ipeksi olduğu ve deri ayakkabının üzerinde çok farklı “parçalar” oluşturduğu durumlarda, ılık su ve sabunla silmeniz gerekecektir. Süngerin sağlam bir şekilde uygulanması ile sakızı silin. Ayakkabıları parlattığınız gibi küçük dairelerle ovun. Bu, ayakkabı derisinin sağlam kalmasını sağlayacaktır.

4. Adım – Temiz Su ile Durulayın

Deri ayakkabıyı sabun ve suyla sildiğikten sonra durulamalısınız. Temiz bir bez kullanın ve sakızın bulunduğu bölgeyi silmek için suyla temizleyin. Sakız hala orada ise, sabunlu su ile yıkamayı tekrarlayın veya farklı bir tekniğe geçmek için alternatif bir yöntem arayın. Eğer sakız gitmişse, ayakkabıyı kurutun ve ayakkabı derisini parlatmak için deri kremi kullanın.

5. Adım – Ayakkabı üzerine Fıstık Ezmesi Fırçalayın

Sakız hala mevcutsa, özellikle deri aralarındaki küçük kısımlardan, onu çıkarmak için biraz fıstık ezmesi kullanabilirsiniz. Yer fıstığı yağı içine temiz bir bez batırın ve ayakkabıya uygulayın. Sıkı ve daire oluşturacak şekilde ovalayın ve kalın bir kaplama oluşmuş olduğundan emin olun. Fıstık ezmesini 1 dakika bekletin.

6. Adım – Fıstık Ezmesini Çıkarın

Deri ayakkabıda fıstık ezmesini bir dakika bekledikten sonra, yeni bir bezle silin. Fıstık ezmesi kaldırıldıktan sonra sakızın gittiğini görmelisiniz. Değilse, fıstık ezmesi yerine biraz bitkisel yağ uygulayın. Bitkisel yağdaki doğal yağlar, kalan zamkın parçalanmasına yardımcı olur. Deriyi silip yenileyin.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-remove-gum-from-leather-shoe-soles

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.