Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Deri ceketler ve deri montlar gardırobunuzda bulunması gereken en şık kıyafetlerdendir. Ancak deri ceketler kot pantolonlarınızla birlikte makineye atamayacağınız kadar değerlidir. Deri kıyafetler çok hassas oldukları için deri ceket, mont gibi kıyafetlerinizi makinede yıkayamazsınız. Bu nedenle genellikle kuru temizlemeye vermeniz önerilir. Ancak  deri mont ve ceketinizi evde temizleyebilir ve kuru temizleme ücreti ödemeden iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. İşte deri ceketinizi nasıl temizleyebileceğinizi açıkladık.

Deri ceketinizi temizlemek için amonyak veya çamaşır suyu bazlı temizlik maddeleri kullanmayın. Bunlar deriye zarar verebilirler ve derinin aşırı kuruyup çatlamasına neden olabilirler. Deriyi lekeleyebileceğinden çok fazla su da kullanmayın.

Deri ceket üzerindeki kirlerin tamamını yumuşak bir bezle silerek temizleyin. Deri gözeneklidir ve sıvıyı emip leke oluşmasına neden olur. Deri de çizilebilir, bu nedenle keskin nesneleri ondan uzak tutun.

Deriyi temizlemek için, ılık su ve bulaşık sabunu karışımı bir solüsyon hazırlayın, yumuşak bir bezi bu sıvının içerisine daldırın, sıkın ve fazla suyu alın. Ayrıca, biraz sirke ve suyu karıştırarak da farklı bir temizlik solüsyonu kullanabilirsiniz. Temizleme solüsyonunu silmek için ikinci bir temiz, nemli bez kullanın. Temizlik bittikten sonra deri ceketi havluyla kurulayın.

Ceketinizden çıkmayan lekeleri çıkarmak için, bu maddelerden birini alın ve derinin temizliğini yapın.

Diş macunu

Lekeye jel olmayan diş macunu uygulamak için parmağınızı kullanın. Leke kaplanana kadar hafifçe yumuşak bir bezle sürün. Fırçalamayın ya da deriyi zorlamayın bu deriyi renklendirmenize neden olabilir. Diş macununu biraz beklettikten sonra temiz, nemli bir bezle silin.

Oje çıkarıcı

Oje çıkarıcı sıvıya batırılmış pamuklu bir bezle bölgeyi silerek mürekkep lekelerinden ve çiziklerinden kurtulun.Ancak bunu leke olmayan yerlere uygulamayın ve fazla şekilde kullanmayın. Leke yok olana kadar yavaşça silin. Leke temizlendikten sonra temiz, nemli bir bezle silin ve havlu ile kurulayın.

Kabartma Tozu veya Mısır nişastası

Kabartma tozu veya mısır nişastası kullanarak deri ceketinizde bulunan yağ veya gres lekelerini çıkarın. Hafifçe nemli bir bezle ovun. Birkaç saat ya da bir gece bekletin. Soda veya nişasta yağı emer. Bu işlemlerden sonra deri üzerinde bulunan tozu yumuşak bir bezle silin ve yumuşak bir havluyla kurulayın.

İzopropil alkol

Deri küfünü nasıl temizleyeceğinizi bilmek ister misiniz? Bir pamuk ya da yumuşak bezi alkolü su ile ıslatın. Alkol çözeltisiyle bezi nemlendirin ve etkilenen bölgeyi silin. Başka bir nemli bezle de fazla alkolü silin. Bu da küfü giderir.

Ceketinizin temizliğini yaptıktan sonra, kurumasını ve çatlamasını önlemek ya da gelecekteki lekelere karşı dayanıklı hale getirmek için bir deri kremi kullanın. Ticari bir deri kremi satın alabilir ya da bir miktar sirke ile iki katı kadar keten tohumu yağı karıştırılarak kendi kreminizi yapabilirsiniz. Bu kremi deriye uygulayın, yaklaşık 15 dakika bekletin ve deri parlayana kadar yumuşak bir bez ile silin. Deriyi nasil temizleyeceginizi bilmek, ceketinizi harika ve daha uzun süre yeni gibi gösterecektir.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-a-leather-jacket

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.