Deri Kanepe Temizlenir?

Kanepe ya da koltukların nasıl temizlenmesi gerektiği çok ilginç bir sorudur . Kanepelerin temizlenmesi, bebek olan evlerde çok daha önemlidir. Dökülmeler ve lekeler ile nasıl baş etmesi gerektiğini bilmek, kumaş hakkında özel bilgi gerektirir.

Kanepe temizlemek için neler gerekli?

  • Parça bezler
  • Yıkama fırçası
  • Benzin
  • Şampuan
  • Kova
  • Süet Parlatıcı
  • Sirke
  • Bez Tampon

Adım 1: Kanepeyi Temizlik İçin Hazırlayın

Kanepeyi ya da koltuk temizleme işlemi zaman ve çaba gerektirir; bu nedenle, bu işe girmeden önce gerekli tüm işleri yaptığınızdan emin olun. Her durumda ilk adım, kanepeyi iyi temizlemektir. Kanepeyi kir ve tozdan arındırmak için düzgünce tozunu almanızı sağlayacak bir bez kullanın. Ayrıca, temizliğin daha verimli olması amacıyla zorlu kirleri silmek için hafifçe uygulayabileceğiniz bir fırça kullanabilirsiniz. Kumaş kaplı kanepelerin temizlenmesi durumunda, temizlemeden önce süpürmek çok yararlıdır. Köşeleri ve yırtıkları temizlemek için elektrik süpürgesi ile vakum işlemi uygulayabilirsiniz.

Adım 2: Kullanılan Kumaş Türünü Tanıyın

İlk adım kanepe ya da koltuğunuzun ne tür bir kumaş ile kaplı olduğunu öğrenmektir. Genellikle kanepeler üzerinde kullanılan kumaşlar deri, suni deri, pamuklu kumaş veya polyesterden yapılır. Temizleme sırasında deri ve suni deri ile kaplı koltuklara benzer şekilde davranın. Bunlar, temizlikten sonra olduğu gibi ekstra özen gerektirir, yüzeyi kuruyabilir ve daha sonra çatlayabilir. Bu nedenle temizlikten sonra deri kaplı koltuklarınızı cilalayarak bu durumu önleyebilirsiniz. Pamuklu ve polyester kumaşlı kanepeler de benzer bir temizleme prosedürü gerektirir.

Deri veya suni deri kanepeleri ılık su kullanarak temizlemek en ideal yöntemdir. Yarım kovaya su doldurun. Daha sonra ılık su içerisine şampuan, sirke ve birkaç damla yağ ekleyin. Koltuk rengi beyaz ise, suya biraz ağartıcı (çamaşır suyu) ekleyebilirsiniz.

Adım 3: Kanepeyi Ovalayarak Silin

Deri veya suni deri yüzeyleri temizlemek için hazırladığın temizlik suyuna bez parçası batırın ve kir tabakası temizlenmeye başlayana kadar kanepeyi ovalayın. Temizlenmiş bölgeyi, kuru şampuan lekelerini önlemek için düzenli şekilde kuru bezlerle ovalayın. Sirke doğal bir ağartıcı ve koku giderici görevi görür ve yağ, deri aşırı kurumasını ve çatlamasını önler. Çamaşır fırçası, deri kanepelerin temizlenmesi için daha iyi bir seçenektir.

Kumaş için temizlemenin en iyi yolu benzin kullanmaktır. Benzin yağsızdır ve çabuk buharlaşır. Başlangıçta bir toz bezine küçük bir miktar uygulayarak, belirgin lekeleri hassas şekilde ovalayın. Sorunlu lekeleri çıkardıktan sonra, kanepenin tamamını temizleyin. Polyester veya naylonun temizlenmesi, kirin sentetik elyaftan kolayca çıkarılması haricinde aynı işlemi gerektirir. Bu sayede naylon elyaf kanepelerin temizlenmesi pamuklu kumaştan daha kolaydır.

Adım 4: Kanepeyi Cilalayın

Deri ve suni deri kanepeler için cila gereklidir. Kanepe yüzeyinin her yerini küçük küçük cila noktaları ile işaretleyin. Temiz bir kuru bezi kullanarak. dairesel hareketlerle kanepenin her yerine sürtün. Dairesel vuruşlar, cilaların düzgün şekilde karıştırılmasını ve birleştirilmesini sağlar. Cilalamayı eşit şekilde uygulayın. Eğer eşit şekilde dağıtmazsanız kanepenin farklı bölgelerinin farklı görünmesine neden olur.

Kaynak : https://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-a-couch

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.