Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Deri malzemeden tükenmez kalem lekesinin çıkarılması, doğru malzeme ile basit ve kolaydır. Lekeye mümkün olan en kısa sürede başlayın, çünkü mürekkeple kurutulması çok zor. Unutmayın ki, deri üzerindeki farklı tipler ve yüzeyler nedeniyle, tek parça üzerinde çalışılan şey başka bir şey üzerinde çalışmayabilir. Daha büyük bölümlere uygulamadan önce, herhangi bir ürünü küçük, göze çarpmayan bir alanda kontrol etmeniz önemlidir. 

İhtiyacınız olan malzemeler : Alkol içeren bir temizleyici, Pamuklu ve renksiz bir bez, Deri parlatıcı krem

1. Adım : Temizlik

Pamuklu bir bezi alkol ile ya da alkol içeren bir temizlik malzemesi ile hafifçe ıslatın. Lekeyi küçük daireler oluşturacak şekilde hafifçe ovun. Deri üzerinde bulunan mürekkep pamuklu bez üzerinde yayıldığında lekenin yayılmasını önlemek için yeni bir pamuklu bez kullanın. Eğer alkol ile silme işe yaramazsa, cam temizleyici, aseton içermeyen oje çıkartıcılar deneyebilirsiniz. Daha geniş alanlara uygulamadan önce her ürünü her zaman küçük bir bölümde test edin.

Deri yüzeyleri temizlerken lekeye her bez dokunduruşunuzda deri üzerinde bulunan mürekkep beze geçecektir bu nedenle her darbede temiz bir bez ya da mürekkebin geçmemiş olduğu bir alan ile ovalamalısınız. Ayrıca kullanmış olduğunuz bezin renksiz ve pamuklu olması son derece önemlidir.

Ovalama işlemini yaparken eğer deri malzemeyi fazla bastırarak ovalarsanız lekenin yayılmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle deri eşyalar üzerinde bulunan tükenmez kalem lekelerini çıkartırken son derece nazik olmanız gerekir. Bu tür eşyalar zorlamaya gelmez. Fazla güç uygulamanız durumunda deri döşemeyi yırtabilir ya da çizebilirsiniz.

2. Adım : Kontrol

Mürekkebi çıkardığınızda, deriyi üreticinin tavsiye ettiği deri temizleyicisiyle temizleyin ve temizlik sırasında kaybedilen nemi geri yüklemek için deri kremi ile ovalayın.

Temizlik işleminin ardından temizlemiş olduğunuz bölgede hafif bir renk matlaşması olabilir bu nedenle kullanmış olduğunuz ürünün rengi ile aynı renkte bulunan deri parlatma kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu kremleri büyük marketlerde ya da ayakkabı malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Eğer büyük mobilyalarda kullanacaksanız mobilyaları aldığınız mağazalarda da bu kremlerde bulabilirsiniz. Bunun olup olmadığını öğrenmek için mobilya üreticisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Not : Unutmayın tükenmez kalem ya da mürekkep lekeleri en kolay alkol kullanılarak çıkartılır. Bu tür lekeler alkol içinde çözüldüğünden dolayı kullanmış olduğunuz temizlik maddesinin alkol içermesi işinizi kolaylaştıracaktır. 

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/removing-a-ballpoint-pen-stain-from-leather

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.