Derin dondurucu nasıl seçilir?

Buzdolaplarında bulunan derin dondurucular küçük bir aile için yeterince donmuş gıda saklayabilir ancak yatay ya da dikey bir derin dondurucu kullanmak çok daha uygun olurken uzun vadede bir çok tasarruf yapmanıza da yardımcı olabilir.

Geniş bir derin dondurucunuzun olması gıdalarda yapılan toplu indirimlerden yararlanarak aldığınız gıdaları saklamanızı, mevsimlik gıdaları depolamanızı ve ileri aylarda tazeliğini korumuş şekilde tüketmenize, et ürünlerini taze şekilde saklamanızı sağlar.

En uygun şekilde işinize yarayacak nasıl bir tarz derin dondurucu almalı? Her tip ve boyda onlarca farklı derin dondurucu çeşidi vardır. Derin dondurucu alırken kullanacağınız kapasite, enerji verimliliği, dondurucunun size sağlayacağı faydalar ve en önemli konulardan biri olan bütçe konusunu dikkat etmeniz gerekir.

Dondurucular genellikle dikey ve yatay olmak üzere iki farklı modelde üretilir. Ayrıca artık bir çok farklı dondurucuda farklı bölmeleri farklı ısı değerlerinde ayarlayabiliyor ve istediğiniz gibi hacimlerini değiştirebiliyorsunuz.

Evinizde derin dondurucu kullanarak siz de sağlamış olduğu bir çok avantajdan yararlanabilirsiniz. Mutfağınızda buzdolabınızın yanında bir de derin dondurucunuzun olması soğuk gıdaları uzun ve sağlıklı şekilde depolamanızı sağlar. Bununla birlikte depolayabileceğiniz gıda miktarı artarken harcamış olduğunuz enerji artacağından elektrik faturanız artabilir. Bu nedenle dondurucu seçerken aşağıdaki kriterleri seçerek sizin için en verimli olacak olan dondurucu modelini seçmeniz gerekir.

YATAY DERİN DONDURUCULAR (SANDIK TİPİ)

 • Fiyat, kapasite ve enerji

Derin dondurucular arasında en ekonomik modeller yatay derin donduruculardır. Yatay modeller temelde en fazla kullanım alanı sunan donduruculardır. Bir çok yatay derin dondurucu modelinde artık otomatik ya da manul defrost özelliği yani koymuş olduğunuz gıdayı çözme özelliği de bulunmaktadır. Defrost özelliği dondurucunun tipine göre bir kaç saat ile bir gün arasında süren defrost işlemi yapabilmektedir.

Yatay derin donduculuların kasaları genellikle çok daha iyi yalıtılmış ve tüm taraflarda kapatılmış olduğu için ısısını daha iyi korur ve bu nedenle daha az enerji harcar. Bunun en büyük avantajı ise elektrik kesintilerinde ya da ev taşımaları gibi durumlarda dondurucunuzun enerjisi kesilse bile kullanılmış olan yalıtım sayesinde içerisinde bulunan gıdaları (tabi gıda türüne göre değimektedir bu süre ) bir kaç gün bile bozulmadan saklıyor olmasıdır. Ayrıca yatay derin dondurucu modelleri dik modellere göre daha uzun kullanım ömrüne sahiptir.

 • Yatay derin dondurucunun sağladığı kolaylıklar

Yatay derin dondurucular genellikle içeriği düzenleye bilmeniz için en az bir tane tel sepet ile gelir. Derin dondurucu içerisini daha iyi organize etmek için karton kutular kullanabilirsiniz. Ancak yatay derin dondurucu modelinde aramış olduğunuz gıda için eğilmeniz ve kaldırmanız gerekebilir. Bu ağır gıdaları çıkarmak için zorlanacağınız anlamı taşır.

Yatay derin dondurucu modellerinde hacmi şekilsiz olan gıdaları daha kolay ve daha az yer kaplayacak şekilde saklayabilirsiniz. Daha uzun ve daha büyük gıdaları yatay derin dondurucuda saklamak daha kolaydır. Bazı yatay derin dondurucu modellerinde dondurucunun alt kısmında bir soğutma çekmecesi bulunur. Burada ufak gıdaları saklayabilirsiniz ancak bu çekmece zamanla işlevini yitirir. Ayrıca bu çekmece dondurucunun hacminin azalmasına neden olur. Bu çekmecenin sağladığı işlevi yine karton kutu kullanarak sağlayabilirsiniz.

 • Dondurucu kurulum gereksinimleri

Yatay derin dondurucular dikey modellere göre daha fazla yer kaplarlar. Bu nedenle kullanacağınız alanın daha geniş olması gerekir. Bununla birlikte dondurucu kapağını açmanız için de geniş alan gereklidir. Dar ve kısa bir alanda dondurucu kapağını rahatlıkla açamazsınız.

Bunun için yatay bir model almadan önce kurulum yapacağınız yerin ölçülerini almanız çok önemlidir. Yatay model alırken yine koymuş olduğunuz bölgede kapağın ne tarafa açıldığı önemlidir. Bu nedenle kapı ağzı gibi yerlerde yatay bir model kullanmak istiyorsanız kapak açıldığında kapıyı engelleyebileceğini düşünmelisiniz.

Yatay derin dondurucu modellerinde genişlik isteğinizi göre değişebilir yani istemiş olduğunuz modelde farklı genişlikte dondurucu modelleri bulabilirsiniz. Yatay modelin tepeden güneş ışığı almaması önemlidir. Bu enerji verimliliği açısından önemlidir. Bu yüzden dondurucunuzu her zaman kuru ve düz bir alanda kullanmalısınız.

DİKEY DERİN DONDURUCULAR (DOLAP TİPİ)

 • Fiyat, kapasite ve enerji

Dikey derin dondurucular yatay derin dondurucu modellerine göre genellikle %10 ya da %15 oranında bir farkla daha az depolama alanı sunar. Fiyatlar kapasite ve depolama sistemleri, otomatik ya da manuel defrost özelliğine göre değişmektedir. Bir çok yatay modele göre dikey modellerde defrost özelliği bulunmayabilir. Bu nedenle alacağınız dikey derin dondurucunun defrost özelliğinin bulunup bulunmadığından emin olmalısınız. Bunu satıcı üzerinden teyit edebilirsiniz.

Defrost özelliği donrucunun tipine göre size ekstra 100$ gibi bir maaliyet çıkartabilir ancak bu özellik son derece kullanışlı olduğu için gereksinim olarak düşünebilirsiniz.

 • Dondurucu kurulum gereksinimleri

Dikey derin dondurucu modellerinin yatay modellere göre en büyük özelliği şüphesiz ki içerisindeki gıdayı daha rahat görmeniz, döndürmeniz ya da eğilmeye gerek kalmadan kaldırıp alabilmenizdir. Bazı dik modellerde kapı yönü ayarlanabilir, içerisindeki rafların boyları değişebilir ve içerisindeki sepeti sürükleyebilirsiniz.

Tüm bu özellikler aslında gıdayı içeride sıralama ve saklamanın kolay olmasıyla ilgilidir. Ancak daha rahat ulaşmanıza rağmen iç hacminde ayarlama yapmanın sınırları vardır. Örneğin hindi ya da büyük kutulu gıdaları içerideki rafları çıkarmadan saklamak son derece zordur.

 • Dondurucu kurulum gereksinimleri

Dikey derin dondurucu modelleri yatay derin dondurucu modellerine göre daha az yer kaplarlar. Dikey dondurucuları konumlandırırken buzdolabı ile aynı şekilde düşünebilirsiniz.  Dikey modeli kullanabilmek için yüksek bir alana ihtiyacınız vardır. Ayrıca kapıların hangi taraflara açılacağını da düşünüp ona göre model alabilirsiniz.

YATAY DERİN DONDURUCU MU YOKSA DİKEY DERİN DONDURUCU MU?

Eğer ekstra maliyet istemiyor ve daha kolay erişilebilir bir dondurucu istiyorsanız dik modeller sizin için daha uygun olabilir. Ancak uzun süre saklayacağınız gıdalar ile daha fazla ekonomik kazanç elde edecekseniz yatay modeller sizin için daha kullanışlı olacaktır. Çünkü iç hacmi genellikle aynı fiyat aralığına göre daha geniştir.

Sizin için en uygun derin dondurucu tipi ihtiyaçlarınıza en iyi cevap veren dondurucudur.

DEFROST ÖZELLİĞİ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Derin dondurucu alırken dikkat edilmesi gereken hussuslardan en önemlisi defrost özelliğini bulunup bulunmadığıdır. Bir çok yeni model de defrost özelliği otomatik ya da manuel şekilde bulunmaktadır.

Bir çok buzdolabı ve derin dondurucu içerisinde soğutma işlevi belirli aralıklar şeklinde bir çevrim içerisinde yapılır. Soğutma işlevi esnasında dondurucunun iç duvarları üzerinde zamanla buz oluşur. İşte defrost özelliği bulunan derin dondurucularda soğutucu motor belli aralıklar ile ters şekilde çalışır ve iç duvarları ısıtarak bu duvarlar üzerinde buzlanma ya da karlanmayı engeller. Bir çok soğutucuda bu özellik otomatik ya da manuel olarak yapılır. Bazı derin dondurucularda bu özellik bir kaç saat ara ile çalışırken bazı dondurucularda bir gün arayla çalışmaktadır.

Defrost özelliği bulunan derin dondurucular buzlanmayı engelleyerek içerisinde bulunan gıdaların daha uzun süre saklanmasını ve zaman içerisinde bozulmasını engeller. Derin dondurucu alırken bu fonksiyonun ne kadar iyi çalıştığı çok önemlidir.

HANGİ MARKA DERİN DONDURUCU TERCİH ETMELİYİM?

Ülkemizde bir çok farklı markanın onlar farklı özellikte derin dondurucu modelleri vardır. Arçelik, Beko, Vestel, Uğur, samsung, Bosh, Ariston, General Electric, Elektrolux, Siemens, Profilo, Altus ülkemizde en çok kullanılan derin dondurucu markalarıdır.

Her markanın istediğiniz özelliklere göre uygun modelleri vardır ancak derin dondurucu seçerken almış olduğunuz markanız vereceği teknik servis hizmeti çok önemlidir.

DERİN DONDURUCU ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Yaşadığınız bölgede yetkili servisi var mı?

Yaşadığınız bölgede yetkili servis olması yaşadığınız sorunlarda çok daha hızlı şekilde çözüm üretmenizi sağlar. Bu yüzden bulunduğunuz bölgede yetkili servisi aktif olan bir marka seçmelisiniz.

 • Yedek parça ihtiyacı olduğunda ne kadar süre de teslim ediliyor?

Burada almış olduğunu derin dondurucu markasının yerli mi yoksa yabancı mı olduğu önemli. Yerli markalar genellikle yedek parça konusunda çok daha hızlı tepki verebilirken yabancı markalarda bekleme süresi olabilir.

 • Garanti süresi nedir?

Bazı markalar 2 yıl garanti süresi verirken büyük markalar 10 yıla kadar garanti süresi verebilmektedir. Garanti durumu bazı markalarda sadece derin dondurucunun kullanmış olduğu motoru içerirken bazı markalarda komple garanti verilmektedir.

 • Enerji verimliliği nasıl?

Enerji verimliliği önemli bir konudur. Sonuç olarak 7/24 çalışacak bir makineden bahsediyorsak daha az enerji harcayan modeli tercih etmek gerekir.

İçerisinde bulunan gıdayı şoklama özelliği ile ne kadar sürede şokladığı da verimlilik açısından önemlidir.

 • Yalıtımı ne kadar kaliteli?

En önemli konulardan biri de dondurucunuzun yalıtımının ne kadar iyi olduğudur. Elektrik kesintisi gibi durumlarda içerisinde bulunan yiyeceği ne kadar sürede saklayacağı doğrudan yalıtım ile ilgilidir. Bu nedenle bazı markalar daha iyi yalıtım sunduklarından dolayı daha pahalı olabilir. Bu dikkat etmeniz gereken bir durumdur.

Kaynak : about.com/home (Freezers – chest vs upright: which freezer style is better?)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.