Derz Araları Nasıl Beyazlatılır?

İster zeminde bulunan fayanslar veya mutfak duvarlarında bulunan mozaikler olsun, bu çiniler arasındaki derz dolgu oldukça kirli olabilir ve tam olarak derz temizliğinin nasıl yapılacağını bilmek zor olabilir. Bununla birlikte, doğru temizleme solüsyonu ve biraz el becerisi ile fayanslar arasındaki derz aralarına taze ve yepyeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Fayans araları çok kirli mi?

İlk önce derz dolgunun nede kirlendiğini anlamak en iyi temizleyici maddeyi alırken yararlı olabilir. Örneğin banyoda, derz aralarında lekelere neden olan küf veya mantar oluşur. Mutfakta, gıda lekelerinin, genel ev trafiğinin ve küfün bileşimi olabilir. Boyamanın nedeni ne olursa olsun, en basit ve en asitli temizlik çözeltisiyle başlayın, derz aralarını tamamen temizlemede başarısız olursanız, sert kimyasal temizleyicilere geçin.

Seçeneklerinizi Öğrenin

Leke türünüze bağlı olarak, ev eşyalarından kurtulabilirsiniz. Sert lekeler ve izler daha ağır kimyasallara ihtiyaç duyabilirler. Başlamadan önce seçeneklerinizi öğrenin.

1-) Ev Çözümleri

Bazı lekeler için sirke veya kabartma tozu gibi basit ev malzemeleri etkili temizleyiciler olabilir. Derz arasını temizlemek için eşit miktarda sirke ve su içeren bir solüsyon veya kabartma tozu ve biraz su ilave edin.

Temizleyici sıvıyı bir enjektör vasıtası ile kararmış olan derz dolgu üzerine püskürtün veya sıkın ve sert bir fırça ile fırçalayın. Derz üzerinden pisliği çıkarmak için yukarıdan aşağıya doğru küçük dairelerle ovun. Su ile iyice durulayın ve kalan nemi bir sünger veya kağıt havluyla temizleyin.

2-) Genel Fayans ve Derz Dolgusu Temizleyiciler

Bay Clean, Lysol veya toz bazlı temizleyiciler gibi genel ev temizleyicileri fayanslar arasında bulunan derz dolgusu üzerinde de kullanılabilirler. Yukarıda sirke veya kabartma tozu gibi belirtilen şekilde kullanın ve temizlendikten sonra harç suyunu iyice kuruttuğunuzdan emin olun. Alternatif olarak, bir buhar temizleyicisine sahipseniz veya erişme ihtimaliniz varsa, derz dolguda bulunan lekeler üzerinde kullanabilirsiniz. Buharlı temizleyicinin basıncı, temizleyicilerin kendi başlarına çözemeyecekleri pislikleri ve lekeleri gevşetebilir.

3-) Ticari Seramik Temizleme Ürünleri

Derz aralarınız tamamen temizlenmediyse, bir sonraki adım ticari bir döşeme ve harç temizleyicisini denemektir. Bunlar, ev temizleme ürünleri satılan her yerde bulunur. Ürünün içerdiği kimyasalların sürekli kullanımı ile harçları aşındırmayacak şekilde pH dengelenmiş bir temizleyici bulmaya çalışın. Ticari bir temizleyiciden en iyi sonucu elde etmek için üzerine püskürtün ve fırçalamadan önce birkaç dakika bekletin. Etkili temizlemek için ürünün etiketindeki talimatları izleyin.

4-) Ağır Kimyasal Temizleyiciler

Ağır lekeler için, oksijenli çamaşır suyu tozu, hidrojen peroksit veya klorlu çamaşır suyu gibi daha güçlü ürünler kullanın. Bu ürünler kullanılmadan önce seyreltilmelidir. Ayrıca, bu kimyasal temizleyicileri büyük marketlerde veya temizlik malzemeleri tedarik eden yerlerden bulabilirsiniz.

Bu rotaya giderseniz, etiketleri dikkatlice okumanız ve kullanım talimatlarını izlemeniz gerekir.

Çamaşığı renklendirilmiş harç üzerine kesinlikle kullanmayın, çünkü harç renk değiştirir. Ağartıcıyı aşırı derecede kullanan bu ağır temizleyiciler zamanla harç ürününüze zarar verebilir. Bunlar yalnızca sert lekeler için önerilir, düzenli bakım için değil.

ÖNEMLİ NOT : Ticari temizleyiciler, ağartıcı veya diğer kimyasal maddeler kullanıyorsanız, çalışmakta olduğunuz oda iyi havalandırılmış olduğundan emin olun. Unutmayın, bu güçlü bir üründür, bu yüzden herhangi bir kimyasal bazlı temizleyiciyle çalışırken eldiven ve koruyucu gözlük kullanmalı ve asla ve asla temizleyici sıvının oluşturduğu gazı solumamalısınız. Bununla birlikte cildiniz ile kesinlikle temas ettirmemelisiniz. Karışım cilde temas ederse, kimyasal reaksiyonlar zararlı dumanlara veya yanıklara neden olabilir.

Derz aralarını temizlerken işinize yarayabilecek ipiçları

Herhangi bir temizlik solüsyonundan bağımsız olarak fırçalamak için sert bir fırça kullanın. Eski diş fırçaları çok yumuşak olacaktır, bu nedenle küçük alanlarda bile ağır iş fırçası gerekecektir. Aynı zamanda, harçları aşınacakları için metal telli fırçaları kullanmaktan kaçının.

Derz arlarını beyazlatmak için hazırladığınız temizleyicinizin, fayans aralarına zarar vermeyeceğinden emin olmak için, önce küçük, göze çarpmayan bir döşeme alanına test ettiğinizden emin olun. Çimento harcı eski veya hasarlıysa, bu özellikle gereklidir.

Derz aralarınızı uzun süre beyaz ve temiz tutun

Fayans derziniz tamamen temizlendiğinde, bir veya iki kat koruyucu macunu uygulayarak yeni ve beyaz görünmesini sağlayın. Zeminler veya banyo karosu gibi farklı kullanımlar için çeşitli harç dolgusu çeşitleri mevcuttur. Uygulayacağınız odan fayansları için doğru türünü satın aldığınızdan emin olun. Enjeksiyon sızdırmazlık macunu yılda en az bir kez veya gerekirse bir den fazla olarak yeniden uygulayın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/steamcleangrout

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.