Domates Sosu Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Bir partiye gideceğinizde ya da eşinizle birlikte güzel bir restorana gitmek gibi bir planınız varsa, kaçınılmaz olarak giysinizde domates sosu lekesi getirirsiniz. Evde çocuğunuz varsa, temizlemek zorunda kaldığınız rahatsızlıkları sürekli üretirler. Halıda döşenen yiyecekler ve döşemeli mobilyalar sadece çirkin bir karmaşa olamazlar, ancak eşyalarınızdan uzakta değer alırlar. Giysi, mobilya ve halı üzerindeki gıda lekelerini gidermek için neler yapabileceğiniz aşağıda.
 
Hala tazeykenr lekeyi durulamak için gayret gösterin. Domates bazlı sos lekelerini kıyafetten çıkarmak için mümkün olduğunca giysiden ayrı olarak sadece lekeye çalışın. Bu, lekeyi daha da gömerek hiçbir şekilde ovmayınız. Lekeyi akan suyun altında temizleyin, bunu arka taraftan yapın. Bu, lekeyi kumaştan dışarı zorlar.

Ardından hafifçe ve dikkat ederek lekeye biraz sıvı deterjan sürtün. Eğer giysi beyaz ise, lekeyi daha da azaltmak için hidrojen peroksit veya beyaz sirke gibi bir ağartma maddesi kullanabilirsiniz. Limon suyunun da işe yaradığı biliniyor.

Giysiyi dikkatli ve etiketi üzerindeki talimatlarına göre yıkayın. Kurutucuya koymadan önce leke kontrol ettiğinizden emin olun. Leke hala varsa, kurutmayın – kurutucu lekeyi daha da kalıcı hale getirir.

Leke devam ederse çıkarmak için ön-muamele çubuğu kullanın. Halı, lekenin soğuk suyla yıkanması, lekenin merkezinden dışarıya doğru hareketle fazlalıkların dışarı doğru itilmesi ile temizlenebilir. Biraz limon suyu dökün veya lekeyi çıkarmak için bir dilim limonla ovun. (Ahşaba dikkat edin!) Soğuk su ile yıkayın ve sarın.

Leke devam ederse lekenin üzerine ıslak spotter kullanın. Islak spotter ile nemlendirilmiş emici bir pedle örtün ve lekeye dikkat edin. Gözcü lekeyi yok etme şansı bulana kadar pedi nemli tutun. Kalıntıları temizlemek için soğuk su ve beyaz bir bezle temizleyin.

Doğru yöntem izlenirse hemen hemen tüm lekeler çıkarılabilir. Mümkünse lekeyi kurumadan önce çıkarmaya çalışmak çok önemlidir. Herhangi bir lekeyi çıkarmadan önce, herhangi bir kumaşı veya halıyı daima görünmeyen bir yerde test ettiğinizden emin olun.
Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/tomatosauce

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.