Fayans Arası Boyama Kalemi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Mutfak ya da banyo fayansları arasında bulunan derz dolgular zamanla kirlenir ve temizlenmesi zor olan bölgelere dönüşür. Çeşitli temizlik solüsyonları ya da sprey temizleyiciler kullanarak temizlemek mümkündür ancak bu kimyasalları kullanmak hem zor hem de fayanslarınıza zarar verebilir. Bu nedenle fayans arası boyama kalemleri ortaya çıkmıştır.

Fayans Arası Boyama Kalemi Nedir?

Fayans arası boyama kalemi kirlenmiş karo ve fayans aralarında bulunan derz dolgusunun üzerinde kullanabileceğiniz ve rengini eski haline getirmenizi sağlayan boyama kalemleridir.

Bu kalemler keçeli kalemlere benzer ancak uçları hafif süngerimsi olmakla beraber derz aralarında rahatça boyama yapabileceğiniz şekildedir. Rengini keybeden derz aralarının temizliğini yaptıktan sonra bu kalemler ile boyarsanız derz aralarınız daha az kir tutacak ve yeni görünümüne kavuşacaktır.

Derz dolgu kalemleri içeriğinde kullanılan malzemeden dolayı kullanıldığı bölgede küf ya da mantar oluşumuna izin vermez.

Fayans Arası Boyama Kalemi Nereden Temin Edilir?

Derz dolgularını eski rengine kavuşturabileceğiniz bu kalemleri migros, koçtaş, tekzen, bauhaus, praktiker gibi büyük marketlerde ya da doğrudan internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Derz Dolgu Kalemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fayans arası derz dolgu kalemlerinden satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunları sıralayacak olursay;

  • Alacağınız fayans arası dolgu kalemi antibakteriyel özellikte olmalıdır.
  • Kaliteli bir markanın kalemini (Örneğin Henkel ya da edding bu konuda baya iyidir.)  almanızı öneririz. Bu kalemler yaklaşık olarak 50M uzunluğundaki fayans dolgusunu boyamanızı sağlar.
  • Dolgu kalemi türüne göre çeşitli kaliteleri vardır. Sürekli yenileme yapmak istemiyorsanız en dayanıklı ve kalıcı olanı seçmelisiniz.
  • Kullanılan dolgu malzemesi ile aynı renkte ve tonda dolgu kalemi seçmelisiniz. Eğer farklı renklerde kalem seçerseniz çok fazla kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Fayans Arası Boyama Kalemi Nasıl Kullanılır?

  1. Kalemi kullanmadan önce kullanacağınız bölge üzerinde oluşan küf ve mantarı temizleyip su ile yıkayınız.
  2. Su ile yıkadığınız dolguyu bir peçete ya da bez kullanarak kurutup bir kaç saat bekleyiniz.
  3. Kalemi kullanmadan önce yaklaşık 1-2 dakika boyunca sallayınız. Böylece mürekkebin her yere dağılmasını ve uç kısma ilerlemesini sağlarsınız.
  4. Fayans arasında bulunan dolgu malzemesi üzerinde kalemi uygulayın. Taşan bölümleri başka bir bez yardımı ile hızlıca temizlemelisiniz.
  5. Derz dolguyu boyadıktan sonra en az 3-4 saat boyunca kuruya bırakınız. Bu süreç esnasında kesinlikle bölgeye su gelmediğinden emin olun.
  6. Eğer derz kalemi ile kapanmayan bölgeler var ise bu kısımlar için farklı çözümler üretmelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.