Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Kaliteli perdeler, bir odanın aldığı ışık miktarında fark yaratabilir, ancak onları iyi ve temiz durumda tutmak için adımlar atmanız gerekecektir. Perdeleri düzgün şekilde yıkamak için gerekli olan adımları izleyerek perdelerinizin temiz ve yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

1. Adım – Vakum

Astarlı perdeleri yıkamadan önce bir elektrik süpürgesinin perde temizleme aparatını kullanarak ön temizliğini yapabilir ve böylece yıkamadan önce toz zerreciklerini ve diğer kirleri temizleyebilirsiniz. Yıkama işlemine geçmeden elektrik süpürgesi ile yukarıdan aşağı dikey olacak şekilde perdenizi iyici süpürün..

2. Adım – Hazırlık

Perdelerinizi düzgün ve nazik bir şekil eyerinden çıkartın. Perdeleri yıkamadan önce perde üreticisinin vermiş olduğu yıkama talimatlarını ya da etiketleri okuyun. Çünkü her perdenin kumaşı birbirinden farklıdır bu nedenle hangi kumaş üzerinde hangi işlemleri yapılabileceğini ya da yapılamayacağını öğrenmeniz gerekir. Aksi durumda fon perdenize zarar verebilirsiniz. Sadece kuru temizleme öneriyorsa fon perdelerinizi elle yıkamayın. Bir çamaşır makinesini kullanabiliyorsanız, hangi program çeşidine ihtiyaç olduğunu belirleyin. Geniş bir lavabo veya bir küveti ılık su ve hafif bir deterjanla doldurun.

3. Adım – Yıkama ve Kurutma

Fon perdeleri rahatça suyun içine girecekleri şekilde büyükçe bir alanda yıkayın. Perdenizi çekmeyin ya da çitilemeyin ve yalnızca hafif şekilde yıkayın. Eğer perde üzerinde kırışıklıklar oluştu ise kırışık olan bölgeleri ılık su kullanarak düzleştirin. Kırışıklıkların hemen düzleştiğinden emin olduktan sonra perdenizi kurumaları için açık havada asılı olacak şekilde kurumaya bırakın.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-wash-lined-curtains

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.