Granit Tezgah Nasıl Temizlenir?

Granit, 2000’li yılların başından beri mutfaklarda ve banyolarda kullanılan özellikle tezgah yüzeylerin için en popüler malzemelerden biridir.Granit evimizde, iş yerimizde, otellerde, alışveriş merkezlerinde kısaca her yerdedir. Granit yapı olarak mermer gibi gözenekli değildir, bu nedenle yağ, pas ya da lekeleri emme gibi bir eğilimi daha az olur. Özellikle mutfaklarda tezgah üstünde oluşabilecek lekeleri önlemek için kullanılacak en kullanışlı tezgah malzemesi granittir. Yüzeye dökülen bir leke maddesi granit gözenekli olmadığından dolayı yüzeyden içeri giremez, böylece yüzeye nüfuz edemezler.

Granitin, özellikle mutfak tezgahlarında kullanılmasının bir başka önemli nedeni de bakterilere karşı son derece dayanıklı olmasıdır.Ayrıca granit yüzey lekelerin oluşmasını engellemek için yüzey üzerinde çeşitli işlemler yapılarak daha da dirençli hale getirilebilmektedir. Ancak pahalı bir malzeme olan granitin parlaklığını korumak için, granit tezgahlarınızı düzenli ve dikkatli bir şekilde temizlemeniz gerekir. İşte bir granit tezgahı temizlemek için yapabileceğiniz bazı öneriler.

Önce, tezgah yüzeyini ılık sabunlu su ile silin ve iyice yıkayın. Ayrıca yarı yarıya olacak oranda izopropil alkol ve su solüsyonu da kullanabilirsiniz. Granit malzemeler üzerinde sirke, windex veya çamaşır suyu kullanmayın. Bu asidik maddelerin sık kullanılması graniti matlaştırır ve dolgu malzemesinin zayıflamasına neden olur. Granit yüzeyler çizilebilir olduğundan dolayı zımpara temizleyicisi veya zımpara pedlerini de kullanmayın. Ancak burada bir iyi haberimiz vardır. Granit için özel temizlik maddelerine ihtiyacınız yok. Tabi dilerseniz granit yüzeyleri temizlemek için üretilen özel temizlik maddelerinden de alabilirsiniz ancak hafif sabunlu sıcak su temizlik için idealdir.

Tezgahı temizleme yönteminin bilinmesi, lekelerin nasıl giderileceğinin bilinmesi demektir. Granitten lekeleri çıkarmak için, kabartma tozu ve suyu karıştırarak bir macun oluşturun. Lekeli yer üzerinde macunu dölün ve yumuşak bir bez ile hafifçe ovalayın.  Ardından su ile iyice durulayın. Zorlu bir lekeyi çıkartmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Aşırı zor bir leke için, macunu leke üzerinde uygulayın ve üzerini plastik bant ile örtün. Aynı şekilde kenarlarını da bantlayın. Macun kuruyana kadar bekletin. Bu işlem birkaç gün sürebilir. Macun kuruduktan sonra  macunu silmek için yumuşak bir bez kullanın. Ilık su ile durulayın.

Granitin üzerine parlaklık kazandırmak için hafif bir temizlik bezi üzerine biraz yemek yağı koyup tezgahın üzerinden silin. Çok hafif şekilde bu uygulamayı yapın. Bu uygulama tezgah üzerini leke tutmaz hale getirir ve güzel bir parlaklık kazandırır. Tezgahların nasıl doğru şekilde temizleneceğini bilseniz bile granitin periyodik olarak doğru şekilde temizlenmesi ve bakım yapılması gerekecektir. Normal aşınma ve yıpranma, tezgahı donuk halde bırakıp lekelere duyarlı hale getirir. Bu bölgelerde de dolgu macununu kullanabilirsiniz.

Granit tezgahları yeniden boyutlandırmak profesyonellere bırakılması gereken bir iştir. Her iki yılda bir granit tezgahınızı ticari bir bakım dolgu malzemesi ile kaplayın ve dinlendirin. Bir granit tezgahın nasıl temizleneceğini bilmek, tezgah ya da diğer granit yüzeylerin parlak kalmasını sağlayacak ve graniti yıllarca güzel tutacaktır.

Kaynak : http://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-clean-granite-countertops

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.