Gümüş Kaplamalı Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Gümüş kaplamalı eşyaları temizlemek, değerli eşyalarınızın parlak ve yeni görünmesini sağlamanın en iyi yoludur. Bununla birlikte, uygun yöntemlerin kullanılması her zaman açık değildir ve gümüş kaplamalı bir şey varsa, bunu yanlış yoldan yapıyor olabilirsiniz.

Ortaya çıkardığınız karışıklıkların çoğu, düz gümüş üzerine, kutu veya mücevherat gibi kullanılan bazı parlatma yöntemlerinin, başka bir metal üzerinde sadece ince bir gümüş katmana sahip olan gümüş kaplamalı ürünlere zarar verebileceğinden kaynaklanmaktadır.

Değerli hazinelerinizi korumak için bu teknikleri kullandığınızdan emin olun.

Sıcak Su kullanın

Muhtemelen ılık suyla basit bir yıkama, gümüş kaplamalı ürünlerin lekelerini çıkarmanın ilk ve en basit yoludur. Bu yöntemin en büyük yararı yumuşak olmasıdır. Sıcak suyu kaynatılmış olarak değil de ılık olarak kullandığınızdan emin olduğunuz sürece, kararmalar ile birlikte gümüşün cilalı kaplamalarını  yanlışlıkla çıkarma riski azdır.

Sıcak suyunuzun sıcaklığını sağladıktan sonra, lavabonuzu doldurun ve birkaç damla bulaşık sabunu ekleyin. Kireci çözdükten sonra konsantre bulaşık deterjanı üzerindeki gümüş üzerinde uygulayın. Koyu renkli lekelerin oluşma riskini ortadan kaldırmak için gümüş kaplamalı öğelerinizi batırmadan önce bulaşık sabunu için tamamen inceltmeyi bekleyin.

Ardından, öğeleri yumuşak pamuklu bir bezle kurulayın.

Bu özel yöntem, hafif temizlik veya az miktardaki kararmanın giderilmesi için en iyi sonucu verir. 

Hafif Gümüş Kaplama Eşyaların Bakımı için Elektroliz Temizleme kullanın

Elektroliz, sıcak su seçeneği gibi daha zorlayıcı bir yol değildir. Elektroliz, siyah gümüş sülfid lekesini gidermek yerine, kimyasal reaksiyonu tersine çevirerek gümüşü bozmadan bırakır.

Elektroliz yoluyla gümüş kaplamalı öğeleri temizlemek için, gümüş kaplamalı parçaları alüminyum folyo ile kaplanmış cam bir kap içine yerleştirin. Alüminyumun mevcut olması önemlidir. Folyo ile bir kap kullanmak istemiyorsanız, basit bir alüminyum tencere kullanabilirsiniz.

Zımparalanmış öğeyi batırmak için kaplamalı tepsiyi veya tencereyi suyla doldurun. Cilalanmamış ürünler için kaynar su kullanın ve cilalı bir şekilde parçalar üzerinde sıcak su kullanın. Doldurduğunuz her su seferi için 1 çorba kaşığı kabartma tozu ilave edin ve kimyasal işlem için 10 dakika bekletin, kükürt gümüşü alüminyum üzerine çektirin. Kimyasal reaksiyon soğuk suda daha uzun sürer.

Sabunlu su gibi basit temizleme yöntemlerinin aksine, bu teknik için kullanılan kabartma tozu ve su, art arda veya birden fazla parti için kullanılamayacağını unutmayın. Banyoda gümüş kaplamalı öğelerden oluşan bir partiyi koyduğunuzda, kimyasal reaksiyon mevcut olan işlem sonunda tükenir.

Bu nedenle, bu yöntemle birçok gümüş kaplamalı öğeyi temizleyecekseniz, her toplu iş için yeni bir temiz su ve folyo tedarik edin.

UYARI: Elektroliz temizliği, içi boş parçalar veya epoksi veya diğer yapıştırıcılarla birleştirilen gümüş kaplı ürünler üzerinde kullanılmamalıdır.

Aşındırıcılardan Uzak Durun

Gümüş kaplamalı eşyaların temizliğinde yapılan en büyük  hata, aşındırıcı madde kullanmaktır. Zımpara temizleyicileri zedelenmeyi yok etme kabiliyeti açısından daha serttir, ancak bu yoğunluk nedeniyle gümüş kaplamanın bir kısmını kolayca çıkarabilirler. Katı gümüşü temizlerken daha sık kullanılırlar ve yanlış kullanıldıklarında bile hasar riski vardır.

Gümüş kaplama çok daha narindir, bu nedenle aşındırıcı temizleyiciler iyi bir seçim değildir.

Yumuşak parlatma bezleri gümüş plaka üzerinde nazikçe uygulanır, ancak bunlar bile eninde sonunda kaplamayı aşabilir ve karmaşık olarak oyulmuş desenlere erişmezler.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-clean-silver-plated-items

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.