İç Mekan Duvar Boyası Rengi Nasıl Seçilir?

İç mekanlar için boya renklerini seçmek, evinizin boyanmasında en zor kısım olabilir. Duvarlarınızda kullanacağınız renk sadece evinizin görünümünü değiştirmez, aynı zamanda ruh halinizi de değiştirebilir. İşte evinizde ya da diğer iç mekanlarda doğru havayı yaratmak için duvar boyası seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey sıraladık.

1. Adım – Ruh halinizi değerlendirin.

Renkler ruh halinizi etkiler. Örneğin, kırmızı, sarı ve turuncu renkler sıcaklık ve birliktelik hissi uyandırabilir. Kırmızı, enerji verebilecek kadar tutkulu bir renktir; yeşil, mavi ve mor ise insanı sakinleşebilecek ve yatıştırabilecek güzel renklerdir.

Duvarlarınız için boya renkleri seçerken hangi ruh hali veya duygu elde etmek istediğinizi unutmayın. Kırmızı bir oturma odası bir aile için güzel hisler uyandırabilir ya da enerjik bir çocuğun odası için mavi gibi daha sakin renkler daha iyi olabilir.

2. Adım – Renkli Çemberini Anlayın

Renklerin birbirini nasıl tamamladığını anlamak, ister bir veya birden çok odayı boyarken olsun, uyumlu ve birleşik bir alan oluşturmak için ayrılmaz bir araçtır. Birbirleriyle örtüşen renkleri seçmek için, hangi tonların birbirini dengelediğini adına için bir renk çemberini kullanın.

Tamamlayıcı Renkler

Karşıt gelen renkler renk tekerleğinin zıt uçlarında, örneğin mor ve sarı renkte bulunur. Bu renkler birbirlerinin zıttıdır. Bu nedenle hangi rengin karşıt renk olduğunu bilirseniz eviniz de kullanım için fikrinizi oluşturabilirsiniz.

Benzer Renkler

Renk çarkı üzerinde birbirinin yanında bulunan tonlardaki benzer renkleri de seçebilirsiniz. İki ya da üç benzer rengi birlikte kullanmak sakinleştirici bir etki yapar ve göze hoş gelebilir.

3. Adım – Mekanınızı Değerlendirin

Renkler aynı zamanda mekanınızda yanılsamalar yaratmak için de kullanılabilir; böylece oda daha küçük veya daha büyük hissettirilebilir. Daha yüksek tavan illüzyonu vermek için daha aydınlık bir tavan rengi ve daha koyu duvar rengi tercih edin.

Odanın daha büyük görünmesini sağlamak için hafif ve havadar renkler seçin. Tersine, daha koyu tonlar kullanarak büyük boy bir odayı küçük görünecek şekilde boyayabilirsiniz.

4. Adım – Renk Şemasını Planlama

Evinizde hangi temel renkleri istediğinize karar verdikten sonra, her oda için bir renk paleti kullanmayı düşünün. Örneğin, o bölgeye göz açacak ve çoğunlukla odanızın daha büyük görünmesini sağlayacak bir vurgu duvarı eklemek isteyebilirsiniz. Tüm evinizin aynı renge sahip olmasına rağmen, renk düzeninin odadan odaya aktığından emin olun, boşlukları birleştirmek için renklerin birbirlerini tamamlayın.

5. Adım – Kararınızı Verin

Yukarıdaki değerlendirmeleri yaptıktan sonra, her oda için bir renk planı geliştirebilirsiniz. Bir plana uyarak birkaç renk boyası veya numune seçmek için boya mağazanıza gidin. Bu aşamada farklı renk tonlarıyla deneme yapmaktan korkmayın. Popüler iç duvar rengi seçenekleriyle karar veremiyorsanız, renk paletinizi tercihlerinize göre ayarladığınızdan emin olun.

Renk paletlerini seçtikten sonra, onları boyayacağınız odanın duvarına bantlayın. Zamanınız varsa, numuneleri oda için en iyi renk tonunu belirlemek adına günün farklı saatlerinde farklı ışıklarla kontrol edin ve kararınızı verin.

Kaynak : http://www.doityourself.com/stry/how-to-choose-interior-paint-colors-and-schemes

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.